Yabani İğdenin 8 Şaşırtıcı Faydası

0

Herkesin aşina olmadığı ancak faydaları ile dünya genelinde popülerliği giderek artan yabani iğde, içeriğindeki amino asitler; B1, B2, K, C, A, E vitaminleri; Omega-7 doymamış yağ asitleri, altmıştan fazla antioksidan ve yirmiden fazla mineral ile mucizevi meyveler arasında yer almaktadır. Yaygın kullanılan ismi yabani iğde olmakla beraber bu meyve yalancı iğde, çıçırgan ya da yer iğdesi isimleri ile de anılır. Metabolizmanın genel sağlığını iyileştirme özelliği gösteren yabani iğde ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda en çok merak edilen soruları ve yabani iğdenin en dikkat çekici faydalarını bulabilirsiniz.  Yazımızda sırasıyla değineceğimiz konular şöyle:

 1. Yabani İğdenin Faydaları Nelerdir?
 2. Yabani İğde Nasıl Tüketilir?
 3. Yabani İğdenin Besin Değeri
 4. Yabani İğde Zayıflatır mı?
 5. Yabani İğde Tüketirken Dikkat Edilecekler

Yabani iğdenin faydaları ile başlıyoruz.

Yabani İğdenin Faydaları Nelerdir?

Yabani iğde bitkisi uzun yıllardır Çin’de, Rusya’da ve Avrupa’da bitkisel tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları, çiçekleri, meyvesi ve yağı ayrı ayrı mucizevi etki göstermektedir.

1) Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Yabani iğde suyu mide ağrılarına ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Anti-inflamatuar özelliği ile mide yangılarını azaltır, aynı özelliği sayesinde kas ağrılarını ve eklem ağrılarını hafifletmeye de yardımcı olur.

2) Göz Sağlığına Olumlu Etkisi Bulunur

İçerdiği karotenoid antioksidanı görme sağlığını iyileştirmektedir. Sarı nokta hastalığının ve kataraktın oluşumunu engellemede yardımcı olan yabani iğdenin gece görüşünü de iyileştirdiği bilinmektedir.

3) Beyin Sağlığına İyi Gelir

Yabani iğdenin içeriğindeki sağlıklı yağ asitleri ve B vitaminleri beyin sağlığının korunmasında, demans ve Alzheimer hastalıklarının engellenmesinde önemli rollere sahiptir. 

4) Kanser Hücrelerinin Yayılmasını Yavaşlatır

Yabani iğde meyvesinin suyu kanser hücrelerinin dağılmasını yavaşlatmaktadır. İçeriğindeki antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve kanser hücrelerinin oluşumunu da engeller.

5) Yaşlanma Sürecini Geciktirir

Yaşlanma sürecine olan etkisi incelendiğinde bu bitkinin mucizevi etkileri bir kere daha gözler önüne serilmektedir. Yaşa bağlı oluşan izlerin, kırışıklıkların giderilmesini isteyen kişilerin yabani iğde tüketmesi önerilir. Suyu içilebilir, yemeklere yağı eklenebilir ya da meyve tüketilebilir; böylece cilt daha parlak ve pürüzsüz bir hale gelir.yabani iğde faydaları

6) Kan Şekerini Düzenler

Henüz araştırmalar devam etse de, yabani iğdenin kan şekerini düzenlediği bilinmektedir. Diyabet hastalığı olan kişiler doktorlarına danışarak önerilen miktarda yabani iğde tüketilebilir.

7) Kan Dolaşımına Faydalıdır

Yabani iğdedeki yüksek C vitamini sayesinde demir emiliminin arttığı yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. Kırmızı kan hücrelerinin temel bileşeni olan demir emiliminin artmasına bağlı olarak kan akışının düzenlenmesi yabani iğdenin faydalarından biridir.

8) Bağışıklık Sistemine İyi Gelir

Bağışıklık sistemini güçlendiren yabani iğde cilt sağlığına, kemiklere ve diş etlerine de iyi gelmektedir. Vücut hücrelerinin onarılması için hayati öneme sahip olan kolajenin üretilmesini de sağlayan yabani iğde yaralanmalar sonucunda iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Tüm bu faydalarının yanı sıra yabani iğde tüketilmesine bağlı olarak; yüksek kolesterolün azaldığı, astım belirtilerinin hafiflediği, güneş yanıklarının iyileştiği, gut hastalığına yakalanma riskinin azaldığı düşünülmektedir. Yabani iğdenin faydaları üzerinde yapılan araştırmalar devam etmekte ve her geçen gün bu bitkinin bilinmeyen faydaları ortaya çıkarılmaktadır.yalancı iğde

Yabani İğde Nasıl Tüketilir?

Yabani iğde; birçok farklı şekilde beslenme düzenine eklenebilir. Meyvenin düşük kalorili olması özellikle kilo vermek isteyen kişiler tarafından çok tercih edilmesine neden olmaktadır.

 • Yabani iğdenin meyvesi şerbet yapımında kullanılabilir,
 • Yabani iğde çiğ olarak tüketilebilir,
 • Meyvesi ve çiçekleri kaynamış suda demlenerek içilebilir,
 • Yağı yemeklere eklenebilir,
 • Yabani iğde meyvesinin yağı salatalara eklenebilir.
 • Yabani iğde, besin takviyesi olarak hap şeklinde de kullanılabilir.

Yabani İğdenin Besin Değeri

100 gram yabani iğde meyvesi;çıçırgan

 • Yaklaşık 180 mg E vitamini,
 • 50-900 mg arası C vitamini,
 • 60-180 mg arası karotenoid,
 • Kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller,
 • Meyve asitleri, karbonhidrat, amino asit, folik asit ve yağ asitleri barındırmaktadır.

Yabani İğde Yemek Zayıflatır Mı?

“Yabani iğde zayıflatır mı?” sorusunun cevabını verebilmek için yabani iğdenin içeriklerine göz atmak faydalı olacaktır. Tüm metabolizma sağlığı için faydalı olan yabani iğdenin içerisinde Omega-7 yağ asitleri bulunur. Vücudun hızlı yağ yakması ve yeniden kilo almasının engellenmesini sağlayan bu yağ asitleri, yabani iğdenin kilo vermeye yardımcı olacağı sonucuna varılmasına neden olabilir.

Ancak yabani iğde yemek başlı başına zayıflatan bir unsur değildir. Hiçbir meyve, sebze ya da gıda tüketildiği zaman zayıflatmaz. Önemli olan bu gıdaların beslenme düzenine dengeli bir şekilde eklenmesi ve metabolizmanın sağlığını iyileştirici etkilerinden yararlanmaktadır.

Yabani İğde Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıda olarak tüketildiğinde yabani iğdenin oldukça güvenli olduğu bilinmektedir. Ancak fazla tüketilmemesinde fayda vardır. Aşırı yabani iğde tüketimine bağlı olarak baş ağrısı, halsizlik, yüksek tansiyon ve cilt sorunlarının gözlemlendiği durumlar bulunmaktadır. Yabani iğde kan inceltici özelliğe sahip olduğu için ameliyat öncesinde ya da sonrasında tüketilmesi önerilmez.

Kaynaklar
What Are the Health Benefits of Sea Buckthorn?
10 Most Important Health Benefits of Seabuckthorn, The Miracle Berry
10 Reasons Why You Need Sea Buckthorn
The amazing health benefits of sea buckthorn
14 Interesting Health Benefits of Sea Buckthorn
Natural Healing: Sea Buckthorn Benefits
Sea Buckthorn Health Benefits
23 Health Benefits of Sea Buckthorn: The Miracle Berry
Sea Buckthorn Benefits
Share.

Leave A Reply

17 + 4 =