Tilya Kürü Nedir? Nasıl Hazırlanır?

0

Tilya kürü, Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu ile birlikte popüler olan, geniş kitlelere yayılan şifalı bir zayıflama kürüdür. Ihlamur çiçeği veya kış ıhlamuru olarak bilinen tilya, görüntü itibariyle tanıdık bir bitki. Tilya kürü yağ yaktırma özelliğine sahip, düzenli uygulamada 7 – 8 kilo verdirebiliyor, çay olarak demlenerek tüketiliyor. Yazımızda sırayla inceleyeceğimiz konular şöyle:

 • Tilya Kürü Nedir?
 • Tilya Kürünün Faydaları Nelerdir?
 • Tilya Kürü ile Ayda Ne Kadar Kilo Verilir?
 • Tilya Kürü Nasıl Hazırlanır?
 • Tilya Kürü Nasıl Yapılır?
 • Tilya Kürünün Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tilya Kürü Nedir?

Tilya kürü ya da tilya çayı; doğal yollardan kilo vermeyi sağlayan, yağ yakma performansını arttıran, bitkisel bir zayıflatıcı kürdür. Kür içeriğinde ıhlamur, kuşburnu, altın otu bulunuyor. Bu üç bitkinin karışımı etkili bir yağ yakıcı küre dönüşüyor.

Kilo problemi olan herkesin kolaylıkla tüketebileceği kür, sağlıklı kilo verme isteğini destekliyor. Yağ yakmak, karın bölgesinde biriken kilolardan doğal şekilde, sağlıkla kurtulmak için tilya kürü ya da diğer isimleriyle kış ıhlamuru son derece pratik bir alternatiftir.

Profesör. Dr. İbrahim Saraçoğlu, zayıflama haplarına başvuran kitleyi uyarıyor ve daha sağlıklı, hızlı ve doğal yoldan kilo verebilecekleri tilya kürüne dikkat çekiyor. Tilya kürünü düzenli olarak tüketen birçok kişi faydasını gördüğünü belirtiyor.  Zayıflatan kürler arasında yer alan tilya kürü birçok faydası ile bedenimize şifa olur. Tilya kürünün faydaları şöyle;

Tilya Kürünün Faydaları Nelerdir?

 1. Tokluk hissi verir, aşırı tüketimi önler; yemek düzenine kavuşmanızı sağlar.
 2. Vücuttaki fazla yağları atmanıza yardımcı olur, yağlanmayı önler. Özellikle karın bölgesinde biriken göbeklenme sorununu yenmenizi kolaylaştırır.
 3. Kadın ve erkek herkesin kullanabileceği, faydasını görebileceği bir kür özelliğine sahiptir.
 4. Obezite problemlerinde yeme düzeni, yağ yakma, tok hissetme gibi etkiler sunarak, tedaviye yardım eder.
 5. Vücudun karbonhidrat dengesini düzenler, daha enerjik olmanızı sağlar.
 6. Yüksek ve düşük tansiyonda rol oynar, ideal seviyede olmasına yardım eder.
 7. Göbek bölgesindeki yağların yakılmasını sağlar. Sarkma, şişkinlik gibi problemleri yener.
 8. Daha sıkı bir vücut oluşturur. Yağ yakımını hızlandırdığı için sarsmalar ortadan kalkar, yürüyüş ile desteklendiğinde sıkı ve güçlü bir bünye kazandırır.
 9. Basen bölgelerinde oluşan çatlaklar, sarsmalar, deformasyona uğramış görüntü tilya kürü ile aşılır.
 10. Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir, ıhlamur ve kuşburnu gribal problemlerde etkili rol oynar; burun – boğaz tıkanıklığını giderir.
 11. Bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlık gibi sindirim problemlerinin çözümüne yardım eder.
 12. Ödem atmaya yardımcı olur.
 13. İştahı önler, az yemeye teşvik eder.

Tilya Kürü ile Ayda Ne Kadar Kilo Verilir?

Tilya kürü ile zayıflama konusunda bilgi toplayan kişilerin genel sorusu hiç şüphesiz, “Tilya kürü ile ayda kaç kilo verilir?” oluyor. İbrahim Saraçoğlu tilya kürü için 1 ay boyunca düzenli kullanımda 7 kilo verilebileceğini dile getiriyor. Tilya kürü ile ayda 7 kilo vermek çok ilgi çekici. Kürü düzenli olarak uygulayanlar başarılı sonuçlar aldığını belirtiyor. Kürü 1 ay yapıp bir ila iki hafta ara vermek akabinde tekrar başlamak ideal bir döngüdür.

Kür ile aylık yaklaşık 7 kilo vermek mümkündür ancak bünyelerde değişkenlik gösterebiliyor. 3 – 4 kilo vermek de mümkündür. Bünyeye, metabolizma hızına göre değişebiliyor. Kür yağ yakımını hızlandırdığı ve metabolizmayı olumlu etkilediği için 1 ay gibi kısa bir sürede kilo vermeyi sağlıyor. Ancak mucizevî şekilde herkeste aynı oranda zayıflama beklenmemelidir. İlk ayda 2 – 3 kilo vermek vücudun yeni duruma alışma sürecini gösterir. Bir sonraki kür uygulamasında verilen kilo sayısı artış gösterir, vücut ise duruma alışır.

Tilya Kürü Nasıl Hazırlanır?

Tilya kürü tarifi hazırlamak için gerekli malzemeler şöyledir;

 • 10 gram ıhlamur (yaklaşık iki tutam)
 • 10 gram kuşburnu (10 – 15 adet )
 • 5 gram altın otu (1 tutam)

Kaynayan yaklaşık bir litre suya tüm bitkiler eklenir ve 8 – 10 dakika kaynatılır. Hazırlanan çay biraz ılıdıktan sonra süzülür ve içmeye hazır hale gelir.

Tilya Kürü Nasıl Yapılır?

Tilya kürünü 1 ay boyunca ara vermeden düzenli uygulamak gerekiyor. Bir aydan sonra ise 1 hafta ara verilebiliyor. Kürün tüketimi konusunda saat sınırı yok. Hazırlanan bir litreye yakın kürü gün içerisinde isteğe bağlı tüketmek mümkündür.

En az 5 – 6 saat aralıklarla içmek ideal olandır ancak metabolizmanın en aktif olduğu zaman gündüz olduğundan erken saatlerde sık tüketmek etkiyi arttırıyor. Tilya kürünü daha çok aç karnına tüketmek önerilmektedir.

Tilya kürü metabolizmayla birlikte birçok probleme de iyi geldiğinden yoğun tempoda çalışanlar hem zayıflamak hem de mevsimsel enfeksiyonlardan korunmak için tilya kürünü günün her saatinde tüketebilir.

Tilya Kürünün Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tilya kürüyle ilgili özel bir uyarı, yan etki bulunmuyor. Ancak kişinin bünyesine bağlı olarak yan etkiler ortaya çıkabilir. Alerjik bünyeye sahip kişiler tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Ihlamur, altın otu ve kuşburnu bitkilerinden herhangi birine özel bir alerjisi olanlar kürü tüketmemelidir.

Öte yandan hamilelerin kürü tüketmemesi öneriliyor. Doğum yapmış anneler ise doğumdan 6 ay sonra doktor görüşü ile uygulamalıdır. Tilya kürünü aşırı tüketmek mide kramplarına, kronik ishale ve uykusuzluğa neden olabilir. Bu uyarılar kapsamında aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Share.

Leave A Reply

four × five =