Sakız Kabağının Faydaları Nelerdir? Besin Değeri Nedir?

0

Silindir şeklindeki meyvesi, yaklaşık 20 santim uzunluğu, beyaz ve sert kabuğu ile kabakgiller familyasına ait bir kabak çeşidi olan sakız kabağı; Anadolu’da sıklıkla yetiştirilen bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Yazlık kabak çeşitleri arasında yer alan sakız kabağı, meyveleri tam olarak olgunlaşmadan hasat ediliyor ve en çok tüketilen kabak türlerinden biri olarak, yaz aylarında sofralarımızı süslüyor. Henüz olgunlaşmadan hasat edilen sakız kabağı; ılıman ve sıcak iklim sebzesi olarak; kavun, salatalık ve karpuz gibi bitkilerle aynı familyaya ait bir bitki türü olarak, kabul ediliyor. Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde yetiştirilen bu bitki, A vitamini açısından oldukça zengin bir bitki olma özelliği de taşıyor. Bu yazımızda sakız kabağının sağlığımız açısından oldukça önemli olan temel faydaları hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Sakız Kabağının Faydaları:

 1. Güçlü bir antioksidan olan sakız kabağı; tıpkı diğer kabak çeşitleri gibi vücudu toksinlerden arındırıyor.
 2. Bağırsakların daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyor, bu yönüyle de idrar söktürücü bir özellik taşıyor. Aynı zamanda basura ve bağırsak tembelliğine de iyi geliyor.
 3. Kan inceltici bir rol üstlenen sakız kabağı; yüksek tansiyonu düşürerek, tansiyonu dengeliyor.
 4. Kanserle mücadele eden sakız kabağı; özellikle kolon ve akciğer kanserinin tedavisinde aktif bir rol üstleniyor.
 5. Sinirleri yumuşatan kabağın; depresyon vb. ruhsal sıkıntıları da iyileştirici bir özelliği bulunuyor.
 6. Zihin açıcı bir yönü bulunan sakız kabağı; erkek ve kadınların cinsel performansını olumlu yönde etkilerken, kadınların da doğurganlığını arttırıyor.
 7. Sakız kabağının kemik sağlığını koruma gibi oldukça önemli bir görevi de bulunuyor. Çocuklarınızın sağlıklı ve güçlü bir kas ve kemik yapısına sahip olması adına onlara erken yaşta kabak tüketme alışkanlığı kazandırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
 8. Kalbi çoğu hastalığa karşı koruyan sakız kabağı; kişinin kalp krizine yakalanma olasılığını da düşürüyor.
 9. Kadın hastalıklarını konusunda da faydası bulunan sakız kabağı; kadınlardaki vajinal akıntıların giderilmesini sağlıyor.
 10. Astım ve kireçlenmenin tedavisinde başarılı olan sakız kabağı; lapa şeklinde boğaza sürüldüğünde özellikle kış aylarında soğuk havaların neden olduğu boğaz ağrılarını önemli ölçüde gideriyor.
 11. Uzmanlar tarafından hamilelik döneminde anne adaylarına tüketilmesi önerilen sakız kabağı; bileşenlerinde yer alan ‘folik asit’ sayesinde anne ve bebeğin sağlığının da korunmasına olanak tanıyor.
 12. Düşük kalorili ve lif açısından oldukça zengin bir bitki olan sakız kabağı; uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak, kilo vermenize de imkan sunuyor. Bu yüzden de sakız kabağını diyet listenize mutlaka eklemenizi öneriyoruz.sakız kabağının yararları
 13. Bol miktarda potasyum içeren sakız kabağı; kişiyi Tip2 diyabete yakalanmaktan koruyor. Kan şekerini ve yüksek tansiyonunu da düşüren bu bitki; bileşenlerindeki antioksidanlar sayesinde yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan katarakt vb. göz jenerasyonlarını önleyici bir rol üstleniyor. Yani sakız kabağının göz sağlığını korumada da oldukça etkili bir sebze olduğunu söyleyebiliriz.
 14. Bu mucizevi bitki yalnızca bağırsağın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamakla kalmıyor, bağırsaktaki parazitleri de yok ediyor.
 15. Mükemmel bir idrar sökücü olan sakız kabağı; vücuttaki iltihapların dışarı atılmasına katkıda bulunuyor.
 16. A, B1, K,C, E, potasyum, demir, bakır, alfa, fosfor, nişasta ve protein açısından oldukça zengin olan sakız kabağı; içerisinde bulunan A vitaminleri sayesinde erken yaşlanmayı önlerken, kabakta bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sindirim sistemini koruyor ve soğuk algınlığına şifa oluyor.
 17. Özellikle sakız kabağının yağının saçları temizleme, daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlama, saçları güçlendirme gibi cilt ve saç bakımında oldukça önemli etkileri bulunuyor.
 18. İçerisinde bol miktarda bulunan potasyum; kasların ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir bölümünü karşılıyor.
 19. Sakız kabağı cilt bakımında kullanıldığında, cilt yaşlanmasını yavaşlatıyor; cildi ölü hücrelerden arındırıyor, UV ışınlarının cilde verdiği güneş lekesi vb. hasarları gideriyor.

Kısacası sakız kabağının çok sayıda mucizevi etkisinin bulunduğunu ifade edebiliriz.

Sakız Kabağının Zararları

Sakız kabağını fazla tükettiğiniz takdirde olumsuz yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Görülebilecek yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • İdrar söktürücü bir yönü bulunan sakız kabağı, fazla tüketildiğinde sık sık idrara çıkmanıza neden olabilir.
 • Alerjik bir bünyeniz bulunuyorsa vücudunuzda kaşıntı ile karşılaşabilirsiniz.
 • Özellikle kan basıncı ile ilgili bir probleminiz bulunuyorsa; sakız kabağı ve diğer kabakları tüketirken, aşırıya kaçmamanızı öneriyoruz.

Sakız Kabağı Nasıl Yenir?

 • Sakız kabağının içeriğinde bulunan vitamin ve mineralleri kaybetmemesi adına kabağı çiğ olarak ya da buharda pişirerek, tüketmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Sakız kabağı ile yapılan yemeklerin oldukça lezzetli olduğunu da eklemek istiyoruz. Mücverini, kızartmasını ve dolmasını afiyetle tüketebilirsiniz.sakız kabağı nasıl yenir
 • Dilerseniz sakız kabağı, zeytinyağı, mantar, maydanoz, kişniş, fesleğen ve kırmızı biber gibi lezzetler kullanarak zeytinyağlı olarak yemeğini de hazırlayabilirsiniz.
 • Çiğ şekli ile salatalarınızda da kullanabilirsiniz.
 • Sakız kabağına en çok yakışan tatların ise dereotu, patlıcan, sarımsak, mantar, limon, kekik, sirke ve domates olduğunu söyleyebiliriz.

Sakız Kabağı Besin Değerleri

Sakız kabağı protein açısından zengin bir sebzedir.  200 gram sakız kabağı besin değerleri:

 • 190 gram su
 • 22.5 gram yağ
 • 5.9 gram karbonhidrat
 • 4.1 gram protein
 • 4.2 gram lif

İçerdiği vitaminler:

 • C vitamini
 • B6
 • B1
 • A
 • B3
 • B5
 • K

İçerdiği mineraller:

 • Manganez
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Bakır

Sakız kabağının kabuğunun yumuşaması, bayat olduğu anlamına geldiğinden; satın alırken, kabuğu zedelenmemiş ve rengi parlak yeşil olanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Kaynaklar
5 Amazing Zucchini Benefits
5 Surprising Health Benefits of Zucchini
21 Amazing Benefits Of Zucchini For Skin, Hair, And Health
Health Benefits of Zucchini
Share.

Leave A Reply

eighteen + one =