Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

0

Merhabalar, bu yazımızda romatizmaya iyi gelen yiyecekler nelerdir ve genel olarak romatizmaya ne iyi gelir? sorularını yanıtlayacağız. Romatizma özellikle 40 yaş sonrasında ortaya çıkan ve her 10 insandan 4’ünde görülen bir rahatsızlık olup her yıl tüm dünyada milyonlarca kişiyi etkilemektedir.  Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlardan kaynaklanan romatizma, eklemlerin iç yüzeyindeki iltihaplanmalar ile kendini gösteren ve çoğunlukla kronik seyreden bir rahatsızlıktır. Uzun süre devam eden ve tedavisine başlanmayan romatizma sorunları ilerleyen dönemlerde meydana geldiği eklemlerin hareketlerini kısıtlayabilmektedir.  Günümüzde hala romatizmanın kalıcı ve kesin bir tedavi yöntemi bulunmuş değildir. Uygulanan tedaviler romatizmanın doğurduğu şikayetleri geçirmeye ve romatizmanın etkilerini azaltmaya yönelik olup ağrıların azaltılmasında kullanılır. Ancak romatizma ağrıları için birçok bitkisel tedavi bulunmaktadır. Ayrıca romatizma ağrılarına iyi gelen birçok besin vardır. Bu besinlerin yeteri kadar ve düzenli olarak tüketilmesi romatizma ağrılarının geçmesine yardımcı olmaktadır.

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizma hastalarının beslenmelerine oldukça fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Tüm dünyada yapılan romatizma araştırmaları bu hastalığın oluşturduğu ağrılara iyi gelen birçok doğal besin keşfetmiştir.

  • Nar: Nar romatizmaya iyi gelen yiyecekler arasında olup kemik ve kıkırdaklardaki iltihapları azalttığı yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Bu nedenle nar özü romatizma hastaları tarafından tüketilmektedir. Ayrıca nar suyu da bu ağrıların azaltılması için tüketilmektedir.
  • Yağlı Balıklar: Başta ton balığı ve somon balığı olmak üzere balıklar da romatizmal ağrıları geçirmede oldukça etkili olan besinlerdir. Ayrıca deniz ürünleri Omega – 3 ve Omega – 6 yönünden oldukça zengin olduğu için iltihapların kurutulmasında da etkilidir. Zaten her sağlıklı insanın haftada en az iki kez balık yemesi gerekmektedir. Romatizma rahatsızlığı bulunan kişiler bu sayısı üçe çıkararak ağrıların azalmasına katkı bulunabilir ve eklemlerinde oluşan iltihapların verdiği ağrıyı azaltabilir.
  • Keten Tohumu: Omega – 3 ve Omega – 6 ile yapısal olarak benzerlik gösteren bir madde olan “Lignan” keten tohumunda bulunmaktadır. Bu nedenle romatizmaya iyi gelen yiyecekler arasında keten tohumu da gösterilebilir. Ayrıca keten tohumunun eklem sertleşmesine iyi geldiği de bilinmektedir.
  • Hodan Otu ve Çuha Çiçeği: Romatizmaya iyi gelen bitkiler arasında Hodan Otu ve Çuha Çiçeği bulunmaktadır. Bu bitkiler de Omega – 6 yönünden oldukça zengin olup iltihap kurutucu özelliğe sahiptir.
  • Yumurta: Kemik ve eklem ağrılarına iyi gelen sülfür ise yumurtada bulunmakta ve romatizma rahatsızlığı olan kişiler düzenli olarak yumurta tüketmelidir. Ayriyeten, B vitamini alımının da romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir.

Ancak tüm bu besinlerin tüketimi konusunda kişiden kişiye farklılıklar gözlemlenebilmekte, bir romatizma hastasına iyi gelen bir besin, bir diğer romatizma hastasını rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle bu besinleri düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce doktora danışmak ve profesyonel bir yardım almak en iyisi olacaktır.

Romatizmaya Ne İyi Gelir? Romatizma Hastaları Neler Yapmalı?

Bir romatizma hastası beslenmesinin yanı sıra egzersizlere de oldukça dikkat etmelidir. Eklemler her gün yapılacak zorlayıcı olmayan, hafif egzersizler ile çalıştırılmalı ve güçlendirilmelidir. Her gün yapılan egzersizler ile çalışan ve güçlenen eklemlerin ağrılarında azalma meydana gelir ve eklemlerin esnekliği artar. Ancak egzersizlere başlamadan önce bir uzmandan yardım almak sağlığınız için oldukça önemlidir. romatizma spor

Romatizma soğuğu sevmez ve soğuk havalarda duyulan ağrı artar. Bu nedenle geçmeyen romatizma ağrıları ve eklem şişliklerinde sıcak bir duş ya da sıcak kompres iyi gelebilir ve ağrılar bunlardan sonra azalabilir. Eğer ortada bir kas sertliğine bağlı ağrı var ise kompres soğuk olarak yapılmalı ancak romatizma ağrılarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Romatizma Ağrısını Neler Tetikler?

Romatizma ağrılarını azaltan ve eklemler arasındaki iltihapları kurutan besinler ve egzersizler olduğu gibi bu tür ağrıları artıran besin ve hareketler de bulunmaktadır. Isınmadan yapılan zorlayıcı hareketler romatizmanın en büyük düşmanıdır. Ayrıca soğuk havalarda kalın ve korunaklı bir biçimde giyinmemek, soğuk yerde yatmak ve soğuk suya uzun süre maruz kalmak da romatizma ağrılarını artıran nedenlerdir. Stres ve üzüntüye bağlı olarak da romatizma ağrıları artabilir.

Peki romatizması olanlar ne yememeli? Besinlere geldiğimizde romatizmanın en büyük tetikleyicisi beyaz ekmektir. Beyaz ekmek, en sağlıksız ekmek çeşitlerinden biri olup tüm romatizmalı hastalar tam tahıllı buğday ekmeğine ya da kepekli ekmeğe yönlendirilmelidir. Ayrıca dondurma, şeker, yaşpasta ya da sütlü tatlıların fazlaca tüketilmesi de romatizma ağrılarını tetikleyebilir.

Romatizma ağrılarının diğer tetikleyicileri arasında mısır şurubu, hazır gıdalar, kızartmalar ve sağlıksız – yüksek kalorili fast – food besinler bulunmaktadır. Ayrıca bir romatizma hastası kullandığı yağa dikkat etmeli hep zeytinyağı ve çiçek yağı gibi doğal yağları tercih etmelidir. Margarin, bir romatizma hastasının kesinlikle tüketmemesi gereken bir yağ çeşidi olup her insanın sağlığına zararlıdır.

Et ve et ürünlerinden ise karaciğer ve sakatat grubu etleri ile salam, sucuk, pastırma ve sosis gibi işlenmiş et ürünleri romatizma hastalarının uzak durması gereken gıdalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Romatizma, kalıcı tedavisi olmayan bir rahatsızlık olsa da güzel edinilmiş bir beslenme alışkanlığı, düzenli egzersiz, stressiz bir hayat ve çevresel etkilerden sakınarak geçirilen bir yaşam boyunca kontrol altında tutulabilir ve etkileri oldukça azaltılabilir bir rahatsızlıktır.

Kaynaklar
12 Best Foods For Arthritis
Foods to Avoid If You Have Arthritis
12 Foods To Avoid With Rheumatoid Arthritis
Share.

Leave A Reply

13 − twelve =