Rambutanın Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?

0

Merhabalar, öncelikle rambutan nedir sorusuna yanıt verelim.🤗 İlginç görünümlü meyveler kategorisinde kendine yer alan rambutan, tropikal bir meyvedir. Endonezya ve Malezya’da yetişir. Birçok faydası bulunan, lezzetli bir meyvedir. Dikenli bir görüntüsü vardır. Yüzeyi kırmızı olan meyvenin yumuşak dikenleri sarı yeşil tonlarındadır. Küçük elma boyutundadır, görüntüsü çok cezp edicidir. Rambutan ağaçları yılda iki kez meyve verdiğinden rambutan değerli bir meyve haline geliyor. Rambutan ağacının özelliği sürekli yeşil kalması ve alçak yapıda olmasıdır. Rambutan Güney Amerika kökenli olsa da Endonezya ve Malezya’da yetiştiriliyor olsa da esasında bakımı yapılan her türlü topraklarda yetişebilen uyumlu bir ağaçtır. Rambutan ağacının farklı türleri vardır, meyvesi genellikle mayhoş bir tada sahiptir. Rambutan genellikle Avrupa’da sık tüketilen, manavlarda ve marketlerde sıklıkla görülen bir meyvedir. Türkiye’de son dönemlerde yavaş yavaş popülerleşmeye başlamış, sınırlı yerlerde satılmaktadır. Antalya’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Rambutan meyvesi yumuşak kabuğundan arındırıldığında beyaz görüntüsüyle yumurtaya benzediği görülür. Rambutanın en bilinen faydası demir deposu olmasıdır. Kansızlığa iyi gelir, cilde esneklik kazandırır, şifa verir. Rambutan ile ilgili tek dikkat edilmesi gereken unsur çekirdeklerinin yenmemesi gerektiği yönündedir. Birbirine yapışık olan çekirdeği kesinlikle yenmemeli, tariflerde kullanılırken çekirdeklerinden arındırılmalıdır. Rambutanın faydaları nelerdir birlikte bakalım…

Rambutanın Faydaları Nelerdir?               

  1. rambutan neye iyi gelirDemir ihtiyacını karşılar: Demir eksikliği yaşayanlar ve günlük demir oranını doğrudan karşılamak isteyenler için rambutan ideal bir meyvedir. İçerdiği zengin demir akışı sayesinde ihtiyaç duyulan demir oranı karşılanır, anemi başta olmak üzere demir eksikliğine bağlı birçok hastalığın önlenmesi sağlanır.
  2. Parlak bir cilt sağlar: Rambutan oleik ve eikosoid yağ asitleri barındırır. Bu asitler cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur, ölü derilerden arındırır ve cilde yumuşaklık kazandırır. Meyvenin sulu olması ise cilde nem kazandırır, ciltteki renk eşitsizliklerinin giderilmesine zemin hazırlar.
  3. Saçı besler: Rambutan ağacının yeşil yapraklarından elde edilen saç maskesi, saçları besler, mevsim geçişlerinde yaşanan dökülmeleri azaltır. Saçın daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlar.
  4. Kilo vermeyi hızlandırır: Lif oranı yüksek besinler kilo vermek isteyen kişiler için büyük avantaj sağlar. Rambutan içerdiği lif ve su oranı ile öğün aralarında sağlıklı bir atıştırmalıktır. Öğünlerden önce tüketilen meyve tokluk hissi verir, kilo verme sürecini destekler.
  5. Sperm sayısını artırır: Rambutan meyvesinde bulunan C vitamini sperm sayısını artırıyor, spermlerin kalitesini yükseltiyor. Bu açıdan rambutan, çocuk sahibi olmak isteyen ve sperm kalitesizliği problemi ile karşı karşıya olanlar için doğal bir destekleyici meyvedir.
  6. Diyabet ağrılarını azaltır: Diyabet hastalarının kronik veya dönemsel olarak yaşadıkları ağrılara rambutan meyvesinin iyi geldiği biliniyor. Farklı kültürlerde tedavi amaçlı kullanılıyor. Öte yandan kolesterolü dengede tutan bir meyvedir.
  7. Baş ağrısına iyi gelir: Rambutan meyvesi Asya Bölgesi ülkelerinde genel anlamda tedavilerde kullanılıyor. Baş ağrısı başta olmak üzere kronik ateş, dizanteri gibi hastalıkların tedavisinde rambutan meyvesi rol oynuyor.
  8. Diş ve kemik sağlığını korur: Kalsiyum diş ve kemik sağlığı için iyileştirici bir etkendir. Rambutan meyvesinde bulunan yüksek kalsiyum, düzenli tüketildiğinde diş ve diş etlerini koruyor, kemikleri güçlendirmeye yardımcı oluyor.
  9. Serbest radikallerle mücadele eder: Rambutan meyvesi ile ilgili yapılan araştırmaların sonuçları bu meyvenin besin değerleri sayesinde serbest radikallerle mücadele ettiğini göstermiştir. Antioksidan bir meyvedir. Üzerine yapılan birçok devam eden araştırma vardır. Meyvenin kanser hücrelerine etkisi araştırılmaktadır. Rambutan, gallik asit adlı anitoksidan sayesinde güçlü bir meyvedir. Gallik asit kanserli hücrelerde olumlu etkiler sunar. Bu nedenle serbest radikallerle savaşır. Ancak kanser üzerindeki etkisiyle ilgili kesin bir bulgu henüz yoktur.

Rambutan Nasıl Yenir?

rambutan nasıl yenirRambutan, kırmızı bir yüzeye sarı kırmızı yeşil tonlarında yumuşak dikenlere sahiptir. Uzaktan sert, dikenli gibi görünür ancak yumuşak bir dokuya sahiptir. Meyve kabuğundan sıyrıldığında beyaz yuvarlak bir meyve kalır. Isırılarak yenebileceği gibi bıçakla dilimlenerek de yenilebiliyor. Tek handikabı çekirdekleridir. Meyve ve çekirdek birbirine yapışık haldedir. Yenmeden önce meyve çekirdekten özenle ayrılmalıdır. Rambutan çiğ olarak tıpkı bir elma gibi kabuğundan ayrılıp yenebileceği gibi salata, kokteyl, tatlı gibi tariflerle de zenginleştirilerek yenilebiliyor. Ekşi – tatlı, sulu, leziz bir meyvedir. Henüz yaygınlaşmadığı için biraz pahalı bir üründür. Bu nedenle her gelir seviyesine hitap etmez. Ancak yetiştirme alanları çoğaltıldığı için bir süre sonra her tezgâhta görülebilen bir meyve haline gelecektir.

Rambutan Nerede Yetişir? Nereden Satın Alınır?

Rambutanın ana vatanı Malaya yarımadasıdır. Tayland, Malezya, Vietnam, Kamboçya gibi Asya ülkeleri ve Güney Amerika’da yetiştiriliyor. Ancak yetiştirilmesi zor bir ağaç olmadığı için her toprakta yetişme özelliğine sahiptir. Rambutan ağacının temel koşulu bakımlı topraktır. Düzenli bakım yapılan, gübre – su desteği verilen topraklarda yetiştirilebiliyor. Türkiye’de henüz sadece Akdeniz, Antalya bölgesinde yetiştiriliyor. Rambutanın satın alınabileceği yerler manav ve marketlerin manav reyonudur ancak çok yaygın, tanınan bir meyve olmadığı için satıldığı yerler kısıtlıdır. Büyük marketler, tropikal meyvelere yer verilen market ve organik pazarlarda satılabiliyor. Bunun yanı sıra internetten rambutan sipariş edilebilen sanal marketler bulunuyor.

Rambutanın faydaları nelerdir, nasıl yenir, nerede yetişir, nereden satın alınır sorularına yanıt verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Tropikal meyvelerin faydaları hakkında bir araştırma yapıyorsanız Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? ve Ejder Meyvesi (Pitaya) Nedir? Faydaları Nelerdir? yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynaklar
Health Benefits
Nutrition Facts, Health Benefits and Culinary Uses
Top 15 Health Benefits and Uses
Rich Source of Vitamin C
Fruit nutrition facts
What are the Health benefits?
Health Benefits and Uses
Share.

Leave A Reply

seven + nineteen =