Pomelo Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

0

Pomelo meyvesi son dönemlerde sıklıkla adı sağlığa faydalı meyveler arasında anılan, tüketimi artan besinlerden biri. Akdeniz ülkelerinin çoğunda yetişen pomelo, ülkemizde de özellikle Antalya’da yetiştiriliyor. Ayrıca Hindistan, Orta Amerika ve Güney Amerika bölgelerinde de yetişiyor. Pomelo, ağaçta yetişen bir meyvedir. Boyut olarak diğer turunçgillere göre oldukça büyük olan meyve bu nedenle ağaç kavunu ismiyle de anılıyor. Ağacı yavaş büyüdüğü için üç yaşına ulaştıktan sonra meyve vermeye başlar. Turunçgiller ailesinin en büyük meyvesi olan pomelo, iki kilo ağırlığına kadar ulaşabiliyor. A ve C vitamini deposu olan meyve aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, demir, B6 – B12 gibi mineraller  taşıyor.

Pomelo (Şadok, Ağaç Kavunu) Meyvesi Nedir?

Çin kavunu, Çin greyfurdu, ağaç kavunu ya da şadok isimleriyle bilinen pomelo meyvesi; kalın, sert kabuklu yapıya sahiptir. Turunçgiller ailesinden olan meyve, faydaları ile son yıllarda çok popüler hale gelmiştir. Tat olarak diğer turunçgillere oranla ekşisi az, şekerli bir meyvedir.

Pomelo meyvesi sağlık için çok faydalıdır. En çok bilinen faydalarından biri içerisinde bulunan “hesperedin glikoziti” sayesinde kılcal damarlar üzerindeki güçlendirici etki yapmasıdır. Hazımsızlığa karşı doğal bir şifa kaynağıdır. Kabızlığı sindirim sistemini çalıştırarak yener. Mideyi rahatlatır. Meyvenin çekirdeklerini ezip su ile karıştırılarak içildiğinde bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı oluyor. Bu karışım safra nedeniyle gerçekleşen kusmalara da iyi geliyor.

Meyve tüm yönleriyle faydalıdır. Pomelonun yapraklarını koklamak bile baş ağrısının azalmasına yardımcı olabilir. Çekirdeklerini ezip yara üzerinde bekletildiğinde mikrobu kırar, hızlı iyileştirir. Kabuğundan elde edilen su yine yaralarda iyileşme sağlar. Kabuğu direkt çiğnendiğinde ise ağız kokusunu giderir, ferah bir nefes verir. Pomelo yaprakları nefesi rahatlatma özelliğine sahip olduğundan astım hastaları için de fayda sağlar.pomelo ağaç kavunu

Pomelonun içerisinde bulunan spermidin maddesinin hücre yenilemesinde fayda sağladığı biliniyor. Bu madde yaşlanma karşıtı etki kazandırıyor. Ayrıca vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve kansere yakalanma ihtimalini düşürür.

Pomelo meyvesi kabuğundan çekirdeğine, meyvesinden kurusuna kadar her yönüyle sağlığa faydalı bir meyvedir.  Pomelonun sağlığa olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Şimdi maddeler halinde pomelo meyvesinin faydaları nelerdir inceleyelim.

Pomelo Meyvesinin Faydaları

1. Sindirimi düzenler

Pomelo yüksek oranda lif(fiber)içeriyor. Yüksek lif oranı sayesinde düzenli çalışan bir sindirim sistemine kavuşulur. Kabız ve ishal gibi vücut sistemini zorlaştıran rahatsızlıklar için lif içeren pomelo sağlıklı bir meyvedir. Vücudun zor sindirdiği besinler günlük alınan yeterli miktarda lifli gıdanın yardımıyla yakı kolay hale gelir. Bir tane pomelo yiyerek günlük lif ihtiyacının yüzde 25’ini almak mümkün.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Pomelo C vitamini deposudur. Meyveden bir dilim yemek dahi günlük ihtiyacı karşılıyor. Tek bir tane tüketmek ise C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Güney Asya bölgesinde pomelo meyvesi C vitamini ihtiyaçlarında, eksikliğinde iyileştirici meyve olarak tüketiliyor.

3. Krampları önler

Kol, ayak, karın gibi vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilen kramplar, potasyum ve sıvı dengesi ile alakalıdır. Potasyum ihtiyacı, az sıvı tüketimi kramplara neden oluyor. Pomeloda bulunan potasyum, günlük ihtiyacı karşılar ve krampları azaltır.

4. Kan basıncını dengeler

Potasyum deposu pomelo, günlük ihtiyacın önemli bir oranını karşılıyor. Potasyum kan damarlarını genişletici bir etkiye sahip olduğundan kan dolaşımı istenilen düzeye ulaşır. Pomelo; damar tıkanıklığı, kalp krizi, felç, strese bağlı kalp rahatsızlıkları yaşama riskini düşürür.

5. Kemik sağlığını güçlendirir

Kemik erimesi, kemik zayıflığı gibi problemlerde kemik yapısını güçlendirmek için mineral ve vitamin desteği sağlanır. Pomelo, içerdiği potasyum ile kemik yapısını güçlendiriyor.

6. Enerji verir

Pomelo düzenli tüketildiğinde kronik yorgunluklar, mevsimsel halsizlikler gider, bünye enerjik bir yapıya kavuşur.

7. Hastalıklardan korur

Pomelonun içerdiği vitamin ve mineraller vücudu birçok hastalıktan koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu rahatsızlıklarından korunmak için C vitamini deposu pomelo lezzetli, hafif bir koruyucudur.

8. Kilo vermeyi kolaylaştırır

Pomelo yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Diyet programına eklendiğinde kişiye tokluk hissi verir, ideal bir ara öğün oluşturur ve kilo verme sürecinde etkili rol oynar.

Pomelo Besin Değeri

100 gram pomelo meyvesinde bulunan değerler şöyledir;

Besin değerleri; su 89.10 g, enerji 38 kcal, protein 76 g, yağ 0,04 g, karbonhidrat 9,62 g, lif 1.0 g. Mineraller; kalsiyum 4 mg, demir 0.11 mg, magnezyum 6 mg, fosfor 17 mg, potasyum 216 mg, sodyum 1 mg, çinko 0.08 mg. Vitaminler; C vitamini 61.00 mg, tiamin 0.034 mg, B2 vitamini 0.027 mg, niasin 0.220 mg, B6 vitamini 0.036 mg, B12 vitamini 0.030 mg, A vitamini 8 mg.

Pomelo Meyvesinin Tadı Nasıldır?

Pomelo kabuklu ve soyulabilen bir meyvedir. Tadı ise hafif ekşi olmakla birlikte daha çok tatlı, şekerli bir yapıya sahiptir. Bu açıdan iç kısmının görüntüsü biraz greyfurdu andırmakla beraber tadı tamamen farklıdır. Şekerli olmasına karşın hafif bir tada sahiptir. Pomelo henüz çok yaygın, bilindik bir meyve değil ancak buna rağmen tat olarak ilk defa yiyenler için çabuk benimsenen güzel bir tadı vardır.

Pomelo Meyvesi Fiyatı

Pomelo farklı gramajlara sahip olduğundan ne yazık ki spesifik bir yatı yok. Genel bir fiyat aralığı vermek gerekirse 10 – 15 ₺ gibi alt sınırdan başlayıp daha üst seviyelere doğru yükseliyor. Pomelonun ağırlığı nedeniyle fiyatlar değişiyor. Tane olarak satılan meyve kilo olarak da satılabiliyor. Pazar, manav ve sanal marketlerden pomelo temin edilebiliyor.

Pomelo Nasıl Soyulur?

Pomelo sert ve kalın kabuklu olduğundan soyması biraz zor bir meyve. Ancak tıpkı portakal ya da greyfurt gibi kesilebilen, soyulabilen bir yapıdadır. Portakal tepesini kestiğimiz gibi pomelonun tepesini kesip, uzun şeritler çizerek elle soyulabilir. Elbette pomelo portakala oranla çok daha kalın bir kabuğa sahip olduğu için daha derin kesikler, çizikler atıp elle soymak gerekiyor. Kabuklardan sonra geriye kalan beyaz lifli kısım da soyulmalı, temizlenmelidir. Çünkü acı bir tada sahiptir. Pomeloyu tıpkı karpuz keser gibi kesmek de mümkün. Ortadan ikiye ayırıp dilimler haline getirildikten sonra bıçakla kabuğundan sıyırarak, meyve kabuktan kurtarılabilir.pomelo meyvesi

Pomelo Meyvesi Nasıl Yenir?

Pomelo meyvesini tıpkı bir portakal gibi soyup yemek mümkünken kurutularak da yemek mümkündür. Kurutuluş pomelo meyvesi kek ve pastalara aroma verilsin diye kullanılabiliyor. Sıvı içerikli olması pomeloyu diğer meyvelerle karıştırıp içecek haline gelmesini sağlıyor. Pomelodan reçel, marmelat yapmak yine bir diğer kullanım alternatifini oluşturuyor. Pomelonun kabuğu, çekirdeği ve hatta yaprağı da kullanıldığı için meyveyi parça şeklinde kurutmak, kullanmak mümkün. Lezzetli, sulu, tatlı bir meyve olan pomelo; hemen her türlü tarife uyum sağlıyor, içeceklere tat veriyor, sağlıklı yönü ile bünyeyi güçlendiriyor.

Hamileler Pomelo Yiyebilir mi?

Pomelo vitamin ve mineral bakımından kaliteli, lifli bir meyvedir. Sağlığa faydaları şüphesiz önemlidir. Hamilelikte pomelo tüketmek ile ilgili bariz, keskin bir uyarı bulunmuyor zira potasyum başta olmak üzere önemli vitaminler gebelikte sağlığı olumlu etkiler. Ancak pomeloda yoğun seviyede bulunan bazı mineral ve vitaminler, pomelonun kan basıncındaki etkisi düşünüldüğünde hamilelerin pomelo tüketiminde doktorlarına danışması gerekiyor. Zira her bünye ve gebelik farklı özellikler taşıdığından pomelo gibi faydalı bir meyve dahi farklı etkilerde bulunabilir. Gönül rahatlığı ile tüketmek için beslenme programına eklenmeden önce doktora danışmak fayda sağlar.

Pomelo Meyvesinin Zararları Nelerdir? Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pomelo yüksek oranda potasyum ve C vitamini içeriyor. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı yaşayan, hassas bünyeye sahip kişiler pomelo tüketiminde dikkatli olmalıdır. Kan basıncı çok düşük olan kişiler yine tüketim miktarına özen göstermelidir.

Share.

Leave A Reply

4 × 3 =