Pikan Cevizinin Bilinmeyen 11 Faydası

0

Amerika kökenli bir bitki türü olan pikan cevizi; ülkemizde daha çok Akdeniz sahilinde ve Güney Ege’de yetiştirilen, doğmamış yağ asitleri yönünden oldukça zengin olan bir besin. Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan pikan cevizi; başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere Alzheimer, kanser, Parkinson vb. çoğu hastalığa iyi geliyor ve bağışıklık sistemini önemli derecede güçlendiriyor. Pikan cevizinde bulunan antioksidanlar; vücuttaki hücrelerin hasar görmesinin de önüne geçiyor. Bu yazımızda Pikan cevizinin faydalarından bahsedeceğiz. İşte, tam bir şifa kaynağı olan Pikan cevizinin sağlığımız açısından en önemli faydaları:

Pikan Cevizinin Faydaları

 1. pikan cevizinin yararlarıYaklaşık 20 adet vitamin ve minerali bünyesinde barındıran pikan cevizi; tam bir vitamin ve mineral deposu olarak, karşımıza çıkıyor. Bol miktarda vitamin A, E ve B gurubu vitaminleri içeren pikan cevizi; kalsiyum, selenyum, demir, magnezyum, manganez, potasyum, çinko açısından oldukça zengin bir kuruyemiş!
 2. Pikan cevizinde bulunan lutein, ellajik asit ve zea-ksantin ise vücudun her türlü hastalık, enfeksiyona karşı direnç göstermesine yardımcı oluyor. Ayrıca bu maddeler; kanser oluşumuna da ciddi derecede engel oluyor.
 3. Vejetaryenler tarafından da tüketilmesi gereken bu besin; protein açısından da eşsiz bir kaynak. Öyle ki bir porsiyon pikan cevizinin protein değeri neredeyse 30 gram etin protein değeri ile eşit seviyede! Yani oldukça lezzetli olan bu kuruyemişi tüketerek, günlük protein ihtiyacınızı önemli bir ölçüde karşılayabilme şansına sahipsiniz.
 4. Kolesterole iyi gelen pikan cevizi; kişideki LDL kolesterol seviyesini düşürüyor. Kişinin kalp krizine yakalanma riskini de azaltan bu kuruyemiş; kan basıncını düşürerek, dengelediği için hipertansiyon hastalarına haftada 4-5 porsiyon olacak şekilde pikan cevizi tüketmeleri tavsiye ediliyor.
 5. pikan cevizi besin değeriMeme kanseri tedavisinde olumlu etkisi olan ve meme kanseri ile mücadele edenler tarafından tüketilmesi gereken bu kuruyemiş; bileşenlerindeki yüksek ‘oleik asit’ sayesinde meme kanseri oluşumuna neden olan genleri yok ediyor. Yapılan araştırmalara göre, 1 porsiyon pikan cevizindeki ‘oleik asit’ miktarı; 1 kaşık zeytinyağındakinden %25 oranında daha fazla!
 6. Kalp sağlığına yaptığı olumlu etki de pikan cevizinin faydaları arasında yer alıyor. Kötü kolesterol seviyesini dengelerken, diğer kalp hastalıklarının oluşum olasılığını da azaltıyor. İçeriğinde bulunan beta-sitosterol sayesinde kalp sağlığını korumada oldukça başarılı oluyor.
 7. Pikan cevizindeki bir E vitamini çeşidi olan ‘gamma tocopherol’ isimli bileşen; iyi huylu prostat büyümesine de iyi geliyor. Bu bileşenin kanserli hücreler ile savaşarak, onları yok etme görevi de bulunuyor.
 8. Vücuttaki hasarlı hücreleri yenileyen, sağlıklı ve güçlü bir sinir sistemine sahip olmamızı sağlayan bu kuruyemiş; bol miktarda B6 vitamini içeriyor. Depresyon, anksiyete, gerginlik gibi zayıf sinir sistemine bağlı olarak gelişen bir ruhsal sorununuz varsa günde bir avuç Pikan cevizi tüketebilirsiniz.
 9. Hızlı yaşlanma sürecini yavaşlatan bu besin; motor nöron dejerenasyonunun ilerlemesini de durduruyor. Bu yüzden de Alzheimer hastalığına iyi geldiği düşünülüyor. Güçlü ve sağlam bir hafızaya sahip olmak, ileride Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığınızı en aza indirgemek için Pikan cevizi tüketebilirsiniz.
 10. Pikan cevizinin faydaları arasında zayıflama sürecini kolaylaştırması da bulunuyor. Diyet listelerinde sıklıkla yer alan Pikan cevizi, kilo vermek isteyenler için de harika bir kuru yemiş çeşidi olma özelliği taşıyor. Gün içerisinde tüketilen 30 gram; kişinin kendini daha tok hissetmesini sağlıyor; yağ yakımını da kolaylaştırıyor. Ayrıca Pikan cevizinin karbonhidrat miktarının düşük olması; bu kuruyemiş çeşidini diyet yapan kişiler için cazip bir seçenek haline getiriyor. Bununla birlikte diyet yapanların pikan cevizini uygun miktarlarda tüketmesi ve aşırıya kaçmaması gerekiyor.
 11. pikan cevizi nerede satılırDiyetisyenler ve uzmanlar; aileleri çocuklarının beslenme çantasında pikan cevizine de yer vermeleri hususunda uyarıyor. Çocukların zeka gelişimini destekleyen bu kuruyemiş; çocukların daha güçlü ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmasını da garantiliyor. Uzmanlara göre kuruyemiş çeşitlerinin sağlığımıza olan katkılarının da hiçbir şekilde unutulmaması gerekiyor ve çocuklara daha küçük yaşlarında kuruyemiş tüketme alışkanlığının da muhakkak kazandırılması gerekiyor.

Pikan Cevizi Besin Değerleri

 • 28 gram(1 porsiyon) pikan cevizi besin değerleri:

Kalori miktarı: 193 kalori

Protein: 2.57 gram

Yağ: 20.15 gram

 • Doymuş yağ: 1.73 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 6.052 gram
 • Tekli doymamış yağ: 11.424 gram

Potasyum: 115 mg

Fiber: 2,6 gram

Sodyum: O mg

Kolesterol: O mg

Karbonhidrat: 3.79 gram

Kalori Dağılımı:

 • Yağ: %87
 • Protein: %6
 • Karbonhidrat: %7

Pikan Cevizi Nasıl Tüketilir?

Pikan cevizini günde 1 avuç tüketebileceğiniz gibi makarnalarınıza, dondurmalarınıza, meyve salatalarınıza ekleyerek de tüketebilirsiniz. İşte, lezzetli bir smoothie tarifimiz:

pecan smoothie tarifiBir miktar muz, bir avuç pikan cevizi ve bir miktar sütü içine biraz da tarçın ekleyerek, blenderdan geçirin. Ardından bardağınıza aldığınız içeceğinize bir çay kaşığı bal ilave edin. Bu lezzetli içecek tarifimizi özellikle yaz aylarında severek, tüketebilirsiniz. Dilerseniz tarifimizi tarçın yerine hindistan cevizi tozu ile de yapabilirsiniz. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için afiyetle hem kendiniz içebilir hem de çocuklarınıza içirebilirsiniz.

Pikan Cevizi Fiyatı Nedir? Nerelerden Satın Alınabilir?

Pikan cevizi yetiştiriliciği özellikle son zamanlarda pikan cevizinin faydaları hakkındaki bilgi düzeyinin de artması ile birlikte rağbet görmeye başladı. İnternet üzerinde ceviz ağacı fidanı satan onlarca adres yer alıyor. Pikan cevizini kuruyemiş olarak tüketmek istiyorsanız; internet üzerindeki kuruyemiş satışı gerçekleştiren sitelerden yararlanabilirsiniz. Fiyatının ise diğer kuruyemiş çeşitlerine göre biraz tuzlu olduğunu söyleyebiliriz. Pikan cevizinin kilosu; ortalama 50 TL gibi bir fiyatla satışa sunuluyor. Yani diğer cevizlerin 2 katı bir fiyat söz konusu! Yine de Pikan cevizinin sağlığımız açısından olumlu etkilerini göz önüne alırsak; bu fiyatı hak ettiğini söyleyebiliriz. Pikan Cevizi almak için semtinizdeki size en yakın kuruyemişçilere de gidebilirsiniz. Lakin ürünün fiyatı diğer kuruyemiş çeşitlerine nazaran biraz daha pahalı olduğu için her kuruyemişçide bulamayacağınızın da altını çizmek istiyoruz.

Kaynaklar
Nutrition facts
15 AMAZING BENEFITS
22 Top Health Benefits
BENEFITS
Discover 7 Health Benefits
Share.

Leave A Reply

three × 3 =