Muzun Faydaları Nelerdir? Muz Kaç Kalori? Besin Değeri Ne?

0

Kokusuyla insanı cezbeden, doyurucu meyvelerden biri olan muzun faydaları arasında; böbreklere, bağırsaklara, kansere, sindirime, mide yanmalarına, cilde ve daha birçok konuda sağlığımıza yaptığı olumlu etkiler bulunuyor. 100 gramında 87 kalori bulunan muzun içerisinde bol miktarda A, E, K, C vitamini ve protein, magnezyum, potasyum, sodyum da bulunur. İnsan sağlığı için son derece önemli olan bu vitamin ve mineraller muzda yer alıyor. (Muzun kalorisi ve besin değeri ile ilgili yazımızın ilerleyen bölümünde daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.) Muz meyvesi ile birlikte kabuğu ile dahi faydalıdır. Yazımızda sırayla bahsedeceğimiz konular şöyle:

 • Muzun Faydaları Nelerdir?
 • Muz Protein İçerir mi?
 • Muzun Kalorisi ve Besin Değeri
 • Muz Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?
 • Muzun Zararları ve Yan Etkileri

Sağlığımıza birçok olumlu etkisi olan muzun faydaları ile başlayalım…

Muzun Faydaları Nelerdir?

 1. Böbrek sağlığına iyi gelir: Muz içerdiği değerli potasyum oranıyla böbrek sağlığına, böbrek taşı tedavisine iyi gelir. Düzenli muz tüketimi taşın düşmesine yardımcı olur.
 2. Enerji verir: Sporcuların en çok tükettiği meyvelerin başında muz geliyor. Profesyonel spor beslenmesinde muzun aktif olarak yer aldığını görmek mümkündür. Günde bir adet muz tüketmek güne enerjik başlamanızı sağlar. Özellikle spor yapan kişiler için hem doyurucu hem de enerjik bir takviyedir.
 3. Mide yanmasına çözüm olur: Muz mide yanmasına iyi gelen besinler arasında en başlarda yer alır. Muz lifli bir besin olduğu için mideyi rahatlatır. Bilhassa hamilelikten ötürü mide yanması yaşayan kişiler için doğal bir şifa kaynağıdır. Muz mide asidini alır ve sindirimi rahatlatır.
 4. Kan şekerini dengeler: Muzdaki vitaminler arasında B6 vitamini yer alıyor. Muzun içerisinde bol miktarda bulunan B6 vitamini, kan için gerekli ve faydalı bir vitamin. Muz B6 desteği ile kan şekeri seviyesini düzenler, güçlü bağışıklık sistemi için zemin hazırlar.
 5. Cilt problemlerine iyi gelir: Muz cilt sağlığına faydalı gıdalar arasında yer alıyor. Muzun cilde faydaları arasında sedef, akne, güneş lekeleri gibi sık görülen cilt problemlerinin iyileşmesine sağladığı katkı yer alıyor. Bir muzu soyup macun şeklinde ezerek veya dilimleyerek yara izinin üzerine sürmek iyileştirici rol oynuyor. Elbette bu uygulamayı güneş görmeyen bir noktada yapmak gerekiyor.(Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi cilt sorunlarında da öncelikle doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.)
 6. Stresi yener: Muzun faydaları arasında serotonin seviyesini yükseltmesi de bulunur. Serotonin arttıkça ise vücut strese karşı güçlü hale gelir. İyi bir ruh hali için muz tüketmek doğal bir yöntemdir. Stresi yenen, bedeni sakinleştiren muz aynı zamanda kaliteli uyku için ideal bir meyvedir.
 7. Tansiyonu dengede tutar: Potasyumun tansiyona olan etkisi iyileştiricidir. Muz doğal potasyum kaynağıdır. Yüksek tansiyon hallerinde muz tüketmek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.
 8. Çocuk gelişimini destekler: Muz içerdiği besin değeri ile çocukların sağlıklı gelişimini destekler. Diğer yandan bal ve muz birlikte tüketildiğinde öksürük önlenir, ateş düşer, hastalıklara karşı doğal koruma sağlanır.
 9. Kemik yapısını güçlendirir: Muz tüketmek sindirim sistemindeki probiyotik bakterileri çoğaltır bu da kalsiyum seviyesini artırır ve kemik sağlığını korur. Fitness yapan sporcuların beslenmesine muzu eklemesinin bir nedeni de kas ve kemik yapısını güçlendirmektir.
 10. Göz sağlığını korur: Göz sağlığına etki eden vitaminler A, C ve E vitaminidir. Muz içerisinde ise bu vitaminlerden bol miktarda bulunuyor. Düzenli muz tüketimi göz sağlığına iyi gelir, olası rahatsızlıklardan korur.
 11. Kanser riskini azaltır: Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar olgunlaşmamış muzun kanser hücrelerine etki ettiğini göstermiştir. Araştırmalar düzenli muz tüketiminin kansere yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya çıkarmıştır.
 12. Ülsere karşı koruma sağlar: Muz mide ile ilgili birçok hastalığa karşı koruyucu ve iyileştirici rol oynuyor. Muzun bu anlamda ülsere koruma sağladığı görülüyor. Ancak bu konuda görüş ayrılığı vardır. Bazı uzmanlar ülseri tetiklediği yönünde görüş bildirmiştir. Mide problemi özellikle ülser rahatsızlığı yaşayan kişilerin muz tüketmeden önce doktorundan izin alması önerilir.muz neye iyi gelir
 13. Kas kramplarını önler: Kas ağrıları, kas krampları fiziksel sağlığı kalitesizleştirir. Spor yapanlar kas sağlığını korumak, sık karşılaştıkları krampları önlemek için günde bir ya da iki tane muzu tüketerek koruma sağlayabilir.
 14. Çocukları astıma karşı korur: Günde sadece bir adet muzun çocukların astıma yakalanma riskini düşürdüğü yapılan araştırmalar göstermiştir.
 15. Muz cinsel hayata da fayda sağlar: Muz potasyum kaynağı olması ve yüksek vitamin değeri ile cinsel hayatı da olumlu yönde etkiler. Muz aynı zamanda enerji verici bir meyve olduğundan doğal takviye kabul ediliyor.
 16. Zihni güçlendirir: İngiltere’deki bir okulda yapılan araştırmada kahvaltı – öğle yemeği ve aperatif tercihlerinde muz tüketen öğrencilerin sınavlarda daha başarılı oldukları gözlenmiştir. Bu başarının altındaki etken madde ise potasyum kabul edilmiştir. Muz öğrencilerin yoğun tempoda enerjik kalmalarını da sağlıyor.
 17. Sivrisinek ısırıklarını iyileştirir: Sivrisinek, böcek gibi çeşitli canlıların ısırdığı noktaya muz kabuğunun iç kısmını sürmek bölgenin şişmesini, kızarmasını, tahriş olmasını önler.
 18. Sigarayı bırakmaya yardımcı olur: Sigarayı yeni bırakanlarda veya bırakma aşamasında olan kişilerde yaşanan nikotin isteğini muz ile bastırmak mümkündür. Magnezyum, potasyum, B6 ve B12 vitaminleri vücudun ihtiyaç duyduğu nikotin isteğini azaltır, bağımlılığı zayıflatır.
 19. Depresif ruh halini iyileştirir: Muz yedikten sonra ruh halinde görülen iyileşme muzun mutluluk hormonu salgılamasıdır. Serotonin yani mutluluk hormonunu harekete geçirmek için günde bir ya da iki muz tüketilebilir.
 20. Muz zayıflamaya yardımcı olur: Muz doyurucu bir meyvedir. Yemeklerden önce aperatif şeklinde tüketildiğinde kişinin tok hissetmesini sağlar, aşırı kilo alımını önler. Spor ile desteklendiğinde ise süreci hızlandırır.

Muz Protein İçerir mi?

100 gram muz içeriğinde 0,58 gram, bir adet orta boy muzda ise 0,99 gram protein bulunuyor. Protein sinir ve kas sistemini koruyan, hücre yenilenmesini sağlayan, beden fonksiyonlarını aktif şekilde kullanmayı sağlayan önemli bir kaynaktır. Muz ise doğal bir protein kaynağıdır. Et tüketmeyenlerin günlük protein ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilmek için başvurabileceği ideal bir alternatiftir.

Muzun Kalorisi ve Besin Değeri

Orta boy bir muzun ağırlığı yaklaşık 170 gramdır ve kalori miktarı  131’dir. Besin değerini incelediğimizde 100 gram muzun besin değeri şöyledir:

 • Karbonhidrat 17.64 mg,
 • protein 0.58 mg, yağ 0.28 mg,
 • lif 1.57 mg,
 • potasyum 358 mg,
 • kolesterol o (sıfır),
 • sodyum 2 mg,
 • potasyum 159 mg,
 • kalsiyum 4 mg,
 • A vitamini 38 mg,
 • B6 vitamini 0.4 mg,
 • C vitamini 9.5 mg,
 • şeker 12 mg,
 • demir 0.22 gram bulunuyor.

Muz Çayı Nedir? Muz Çayının Faydaları Nelerdir?

Muz çayı; diğer bitki ve meyve çaylarına oranla çok az bilinen fakat uykusuzluğa doğrudan iyi gelen bir çaydır. Muz çayının yapımı oldukça kolaydır. Bir tencere su kaynatılır, içerisine uçları kesilmiş bir ya da iki muz kabuğuyla birlikte atılır. Birkaç dakika kaynatılır ve on dakika demlenmesi için bekletilir. İçerken süzülerek içilir. Tatlandırmak için tarçın veya bal tercih edebilirsiniz. muz çayı nedir faydaları nelerdir

Muz çayının faydaları arasında uykusuzluğa iyi gelmesi ilk sırada yer alıyor. Yorgunluğa rağmen uyuyamayanlar için uyumadan bir – iki saat önce bir fincan muz çayı içmek bedeni rahatlatır, stresi alır ve kişiyi uykuya hazırlar. Muz çayının diğer etkisi ise zihinsel yorgunluğu alması, stres ile mücadele etmesidir.

Muzun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Muz ile ilgili özel alerjik bir durum yok ise eğer muzun bariz bir zararı yoktur. Ancak aşırı tüketim detayına dikkat çekmek gerekiyor.  Zira fazla muz tüketmek kabızlığa neden olabilir. Kabızlık problemi yaşayan kişilerde bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kabızlığa bağlı gaz, hazımsızlık yaşamamak için tüketilen muz miktarına dikkat edilmelidir. Şeker hastaları da muz tüketimine dikkat etmelidir. Muz diyabetikleri etkileyecek oranda şeker içeriyor.
Muz ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Beğendiyseniz hemen altta bulunan paylaşım tuşlarıyla sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar
25 Powerful Reasons to Eat Bananas
The health benefits of bananas
10 Surprising Banana Health Benefits
21 Amazing Things That Happen to Your Body When You Eat Bananas
24 Science-Backed Health Benefits of Bananas
Top 5 Benefits of Banana for Skin
Banana Tea
Share.

Leave A Reply

5 × 2 =