Marulun Faydaları Nelerdir? Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Papatyagiller familyasına ait olan, 1 yıl ya da 6 ay içerisinde yetişebilen, ılıman iklim sebzesi olan marul; başta kemik ve cilt sağlığımız olmak üzere sağlığımız açısından onlarca mucizevi özellik taşıyor. Özellikle salatalarımızı süsleyen, çiğ köfte ve sandviçlerimize eşsiz bir tat veren marul, uyku kalitemizi yükseltiyor; kansere karşı üstün koruma sağlıyor, anemi hastalığına iyi geliyor, saçlarımıza ışıltı ve canlılık katıyor. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan marulda bol miktarda K ve A vitamini, potasyum ve magnezyum mineralleri bulunuyor. Bu yazımızda marulun sağlığımıza oldukça önemli olan katkılardan kısaca bahsetmek istedik. İşte marulun faydaları…

Marulun Faydaları Nelerdir?

 1. Kansızlığa iyi geliyor: Marulda yüksek oranda bulunan demir; demir eksikliğinden kaynaklanan anemiye iyi geliyor; saç dökülmesini önlüyor. Aynı zamanda marulun damar sağlığını koruyucu bir özelliği de bulunuyor. Şayet; saçlarınızın sürekli olarak dökülmesinden şikayetçiyseniz; bol miktarda marul tüketerek; daha gür ve güçlü saçlara ve saç köklerine sahip olabilirsiniz.
 2. Hamile bayanların K vitamini ihtiyacını karşılıyor: Bileşenlerinde bol miktarda K vitamini bulunan marul; anne adayları tarafından düzenli olarak tüketildiğinde hamileliğe bağlı olarak gelişen sinirlilik, endişe, huzursuzluk vb. durumlara iyi geliyor. Bu yüzden de hamile bayanlara bol miktarda marul tüketmeleri öneriliyor. Ancak marulun gereğinden fazla tüketilmesi olumsuz yan etkiler ile karşılaşmanıza neden olabileceğinden marul tüketirken, bu konuda öncelikle doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.marulun yararları
 3. Cilt hücrelerinin yenilenmesine olanak tanıyor: Doğal bir antioksidan olan marul; cilt hücrelerini yeniliyor, cildi ölü hücrelerden arındırıyor yani tam bir peeling etkisi gösteriyor. Cilde iyi gelen yiyecekler arasında bulunan marulun gün içerisinde bir miktar tüketilmesi bile cildin yenilenmesi için elzem olan A vitaminin neredeyse tamamını karşılıyor. Bileşenlerinde yüksek miktarda potasyum minerali bulunan marul; ciltteki dejenerasyonu önlüyor, cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyor. Doğal bir peeling etkisi göstererek, cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcı olan marul; egzama, alerji gibi cilt problemlerini de iyileştiriyor. Özellikle kuru ciltler için uzmanlar tarafından tavsiye edilen marul; cildi nemlendiriyor, kış aylarında kuru ciltlerde görülen dökülme ve pullanmaları da en aza indirgiyor. Şayet cildinizle ilgili egzama, alerji vb. rahatsızlıklarınız bulunuyorsa marulu bir miktar suda iyice kaynatın, elde ettiğiniz marul suyunu yüzünüze sürün ve 10-15 dakika boyunca cildinize bu marul suyu ile masaj yapın. Düzenli olarak bu tedaviyi cildinize ve yüzünüze uyguladığınız takdirde kısa sürede cildinizde iyileşme gözlemleyebilirsiniz.
 4. Uykuya dalmayı kolaylaştırıyor: Marulun içeriğinde bulunan laktucarium isimli madde; uyku kalitesini yükseltmenin yanı sıra deliksiz bir uyku çekmenize de aracılık ediyor. Bu sayede marul uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler arasında üst sıralarda yer alıyor. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız; yatmadan önce marul tüketebilir; rahat ve konforlu bir uyku çekebilirsiniz.
 5. Hafızayı güçlendiriyor: Başta Alzheimer olmak üzere sinir hücrelerinin hasarına bağlı olarak kişide ortaya çıkan rahatsızlıklara iyi gelen marul; sinir hücrelerinin ölmesini engelliyor. Sinir hücrelerinin canlı kalması üzerinde oldukça etkili olan marul düzenli olarak tüketildiği takdirde Alzheimer vb. unutkanlığa bağlı gelişen rahatsızlıklara yakalanma ihtimali azalıyor.
 6. Depresyona iyi geliyor: Depresyon, anksiyite(endişe), kaygı ve duygu durum bozukluklarına karşı etkili olan marul; kişinin depresyona yakalanma riskini düşürüyor. Marul özü; kişide korku ve endişe seviyesini düşürerek, kişinin daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmesine katkıda bulunuyor.
 7. Zihni canlandırıyor:  K vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak olan marul; beyin sağlığını koruyor ve zihnin daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Sinir hücrelerini koruyan marul; bu yönüyle bir kez daha kişiyi Alzheimer’e yakalanmaktan ciddi derecede kurtarıyor.
 8. Kansere yakalanma ihtimalini düşürüyor:  Mükemmel bir beta karoten kaynağı olan marulun faydaları arasında kanseri önlemesi de yer alıyor. Marulda bulunan K vitamini; başta akciğer, ağız boşluğu kanserlerine karşı koruma sağlarken; marul özü; lösemi kanser hücrelerini yok edici bir özellik gösteriyor. Marul ayrıca meme kanserine yakalanma ihtimalini de düşürüyor.
 9. Vücutta iltihap oluşumunu engelliyor: Anti iltihap özellik gösteren marul; vücuttaki iltihapları tedavi ediyor, iltihap oluşumunu da önlüyor. Bol miktarda C vitamini içeren marul; antioksidan özellik göstererek, vücuttaki serbest radikaller ile savaşıyor. Vücuttaki DNA hasarını önlemenin yanı sıra, hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesinin de önüne geçiyor.
 10. Kilo vermenize yardımcı oluyor: Düşük miktarda yağ içeren ve kalorisi yok denecek kadar az olan marul; kilo verme sürecinizi de hızlandırıyor. Bu yüzden diyet listenize bol miktarda marul yapraklarını ekleyebilirsiniz. Marulu salatalarınızda tüketebileceğiniz gibi iyice yıkadıktan sonra çiğ olarak da tüketebilirsiniz.
 11. Kalp ve damar sağlığını koruyor: Marulda bulunan vitamin ve mineraller; antioksidan özellikler göstererek, serbest radikalleri vücudumuzdan uzaklaştırıyor. Toksinleri vücuttan uzaklaştıran marul; böylelikle kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor.

Kısacası marulun faydaları saymakla bitmiyor.

Marulun Zararları

Birçok hastalığa iyi gelen marulun aşırı tüketimi; birtakım sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olabilir. Marul tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri  aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Şayet; alerjik bir bünyeniz varsa fazla marul tüketimi; bu sorununuzun şiddetini arttırabilir.
 • Göz ile ilgili bir probleminiz bulunuyorsa, yabani marul tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.
 • Prostat büyümesi ve idrar sorunu olan kişiler; marulu doktorlarına danışmadan tüketmemelidir.
 • Gebelik döneminde marul tüketirken; miktarı konusunda muhakkak doktorunuza danışmalısınız.
 • Aşırı miktarlarda marul tüketimi; nefes darlığı, terleme ve görme kaybı gibi ciddi problemler ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Marulun faydaları ve zararları hakkındaki yazımızın sonuna geldik. Yararlı bulduysanız altta bulunan paylaşım tuşlarıyla sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar
10 Powerful Advantages of Eating Lettuce
Health benefits of eating lettuce
8 Impressive Benefits Of Lettuce
16 Best Benefits Of Lettuce
Lettuce nutrition facts
Does Iceberg Lettuce Have Any Nutritional Value?
Share.

Leave A Reply

eleven − 3 =