Mango Meyvesi Nedir? Mangonun Faydaları Nelerdir?

0

Tropikal meyvelerin en popülerlerinden biri olan mangonun faydaları oldukça fazla. Anavatanı Hindistan olan mangonun günümüzde üretimi ve tüketimi tüm dünyaya yayılmıştır. Dünyadaki en çok tüketilen ortak meyvelerden biri kabul edilen mango, A, C, E vitamini; kalsiyum, bakır, fosfor, magnezyum ve potasyum minerallerini barındıran lezzetli bir o kadar da şifalı bir meyvedir. Mangonun besin değeri yüksek olduğundan beslenme programlarında mutlaka yer almalıdır.

Mango Meyvesi Nedir?

Mango, Hindistan kökenli tropikal bir meyve olup tamamen tatlı ve aromatik bir tada sahiptir. Oldukça lezzetli bir meyve olan mango farklı boyutlarda ve kendine has bir kokuya sahip özgün bir meyvedir. Olgun, yenmeye hazır bir mango sarı – pembe tonlarında bir görüntüye kavuşur. Görüntüsüyle nektari şeftalileri andıran mango, yumuşak bir dokuya ulaştığında yenmeye hazır olur.mangolar

Şimdi de mangonun faydaları nelerdir maddeler halinde inceleyelim…

Mangonun Faydaları Nelerdir?

 1. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: A ve C vitamini deposu olan mango, vitamin değeri ile tam bir bağışıklık dostu meyvedir. Özellikle A vitamini bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Çünkü cildi koruyan vitamin aynı zamanda mukoza zarını koruyarak zararlı bakterilerle savaşır. C vitamini ise A vitamini desteği ile birlikte hastalık oluşumunu ve bulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Mangoda yirmiden fazla karetonoid bulunuyor. Karetonoidler bağışıklığı güçlendirir. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklar için koruyucu rol oynar.
 2. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Günümüzün en yaygın problemi olan kolesterol için mango doğal bir ilaçtır. Düzenli bir şekilde mango tüketmek kolesterol seviyesini istenilen seviyede tutmaya yardımcı olur. Mango, içerdiği bileşenler ve vitaminler sayesinde kötü kolesterolü uzaklaştırır, iyi kolesterolü yükseltir. Mangoda bulunan potasyum ise kan basıncını düzenleyerek felç ve benzeri riskleri düşürür.
 3. Görme yetisini güçlendirir: Mango göz sağlığına olumlu etkisi bulunan vitaminleri barındırmaktadır. Mango içerdiği A vitamini sayesinde görme yetisini güçlendirir ve sarı nokta hastalığı, yumuşak kornea problemi, kuru göz gibi çeşitli göz kusurlarının oluşmaması için mücadele eder. Mangoda bulunan beta karoten ve alfa karoten yine görüş yeteneğini arttıran faydaları besin değerleridir. Düzenli mango tüketimi günlük A vitamini ihtiyacının çeyreğini karşılar, görme yetisini destekler.
 4. Sindirim sistemini düzenler: Mango sahip olduğu lif oranı ile sindirim sistemi organları için dost meyveler arasında yer alır. Mango tüketerek sindirim sistemini düzene sokmak, bağırsak işleyişini disipline etmek, kabızlığı önlemek, ülseri yenmek, zararlı atıkları dışarı atmak mümkündür. Mango ile yenilen besinleri enerjiye dönüştürmek kolaydır. Bu döngü mangoyu ideal bir diyet ürünü yapıyor.
 5. Kanserle mücadele eder: Lifli gıdalar, değerli enzimler ve C vitamini kansere karşı mücadele eder, vücuttaki zararlı bakterileri dışarı atar. Mango tüketmek kanser ile doğrudan doğal bir mücadele etmek anlamına geliyor. Mango içerdiği besin değeri ile vücudu kansere karşı korur, riskleri düşürmeye yardımcı olur. Mango ve kanser ilişkisine dair yapılan araştırmalar, mangonun kanseri önlemede etkili olduğunu göstermiştir. Mangodaki bileşenler vücut içerisinde kanserli hücreleri saptayarak vücuttan dışarı atmaya çalışır. Sağlıklı hücreleri ise vitaminleri ile destekler.
 6. Cilt sağlığını korur: Sağlıklı bir cilde kavuşmak için tüketilmesi gereken meyveler arasında mango yıldız gibi parlıyor. A ve C vitaminlerinin yanı sıra beta karoten barındıran mango; cildin yenilenmesini, parlamasını, dış etkenlerden etkilenmemesini, nemli kalmasını ve genç bir yapıya kavuşmasını sağlar. Mangoyu tüketmenin haricinde kabukları da cilde faydalıdır. Tıpkı salatalık maskesi gibi mangonun kabukları cilt üzerinde 15 dakika bekletilip ılık su ile yıkandığında cilt yumuşar, düzenli uygulamada lekelerden arınır.
 7. Hafızayı destekler: Mangoya dair yapılan bir araştırma, mangonun hafıza üzerinde etkili olduğunu, beyin fonksiyonlarını canlı tutarak hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir. Mango odaklanma problemini yenmede etkilidir. Aynı zamanda hafızayı da olumlu etkiliyor olması, mangoyu beyin sağlığı için faydalı bir meyve haline getiriyor. Düzenli mango tüketerek hafızayı diri tutmak mümkündür.
 8. Cinsel yaşamı destekler: Mangonun faydaları arasında afrodizyak bir meyve olması da bulunur. Aşk meyvesi olarak anılır. Meyvenin E vitamini yönünden değerli olması libidoyu arttırmada etkendir. Aktif bir cinsel yaşam için günde iki adet mango tüketilmesi öneriliyor.
 9. Güneş çarpmasını önler: Vücut sıvı dengesi sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Sıcak günlerde daha fazla sıvı kaybı yaşanır. Mango kişilerin sıvı kaybı yaşamasını önler, şiddetli sıcakların vücuda zarar vermesini engeller.

Mango Meyvesi Nasıl Soyulur?

Mango boydan ikiye ayırarak soyulur. Böylece içindeki büyük çekirdek daha kolay çıkarılır. Mango çekirdeğini meyveden ayırmak için ise kaşık kullanılır. Çekirdekten arındırılan mango istenilen şekilde dilimlenir. Mangoyu tıpkı bir portakalı soyar gibi boyuna çizgiler oluşturup kabuklarından arındırmak da mümkündür.

dilimlenmiş mango

Mango Meyvesi Nasıl Yenir?

Mango soyulup herhangi bir meyve gibi yenilebildiği gibi suyu çıkarılarak da içilebiliyor. Lezzetli bir meyve olan mangonun suyu da hoş bir tada sahiptir. Öte yandan salata, pasta, dondurma gibi çeşitli tariflerde kullanılabilen bir meyvedir. Mangoyu soymak ve tüketmek pratiktir.

Mango Meyvesinin Fiyatı Nedir?

Mango birçok tropikal meyve gibi tane ve kilo olarak farklı ölçütlerde satılabiliyor. Bir adet mangonun fiyatı ortalama 10 – 15 ₺ aralığında seyrediyor.

Mangonun Zararı Var mıdır?

Normal miktarlarda tüketildiğinde mangonun faydaları olası zararlarına göre oldukça fazladır. Yine de mango tüketirken dikkat edilmesi gereken birkaç konu bulunmaktadır;

 • Aşırı tüketimde ishal problemi ortaya çıkarabilir.
 • Hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Aşırı tüketim içerdiği şeker oranı nedeni ile kilo artışına sebep olabilir.
 • Sahip olduğu şeker oranına bağlı olarak diyabetli hastalar için zararlı olabilir, tüketmeden önce doktora danışılmalıdır.
Share.

Leave A Reply

5 × 3 =