Liçi Meyvesi Nedir? Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

0

Güzel görünüşlü ve mis kokulu liçi meyvesi sağlığa çok yararlı tropikal meyveler arasında yer almaktadır. Sağlıklı beslenme ile ilgili bilincin artması ve insanların kaliteli yaşam için arayışlarının hızlanması liçi meyvesinin bilinirliğini arttırmıştır. Lezzetli ve sulu bir meyve olan liçi Güney Çin’de yetişmektedir ve kral meyvesi adıyla da anılmaktadır. Kırmızı-pembe renkli kabuğu soyularak içindeki beyazımsı ve kremsi renkteki meyveye ulaşılır; tadıldığında damaklarda hoş bir lezzet bırakır. Son dönemde adı sıklıkla duyulan bu meyve hakkında hazırladığımız yazımızda “Liçi meyvesi nedir?”, “Liçi meyvesinin faydaları nelerdir?”, “Liçi meyvesi nasıl yenir?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Liçi Meyvesi Nedir?

Liçi meyvesi; kırmızı pembe renkte sert ama aynı zamanda kolayca soyulabilen kabuğa sahip; 3 cm çapında, yuvarlak; sağlığa birçok faydası bulunan tropik bir meyvedir. Ortasında yaklaşık 2 cm uzunluğunda kahverengi bir çekirdek bulunur; liçi meyvesinin çekirdeği tüketilmemelidir. Her ne kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da az da olsa içerisinde zehir barındırmaktadır. Şeffaf yapıdaki etli meyve kısmı salatalara, tatlılara, dondurmalara eklenebildiği gibi  tek başına da tüketilebilir. İçeriğindeki antioksidanlar, vitaminler  ve temel yağ asitleri sayesinde serbest radikallerle savaşılmasını sağlayan, kalp sağlığını destekleyen, kan dolaşımını hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren, yaraların hızla iyileşmesini sağlayan bu meyvenin daha birçok faydası olduğu bilinmektedir. Sıcak iklimi seven bir meyve olan liçi Türkiye’de de Mersin ilimizde yetiştirilmeye başlanmıştır. Liçi meyvesinin fiyatı ise diğer tropik meyvelerde de olduğu gibi biraz yüksek. Ülkemizde genel olarak kilosu 30-35 liradan satılmaktadır. liçi meyvesi nedir

Liçi Meyvesinin Besin Değeri

Liçi sağlık açısından oldukça faydalı  vitaminler ve mineraller içerir. İçerisinde vücudumuz için gerekli C vitamini, B6 vitamini, niasin, riboflavin, folat, bakır, potasyum, fosfor, magnezyum ve manganez bulunur. Dahası, liçi diyet lifi, protein ve proantosiyanidinlerin ve polifenolik bileşikler açısından da iyi bir kaynaktır. Liçi meyvesinin 100 gramında bulunan besin değerleri şöyledir;

 • Kalori (kcal) 63
 • Toplam yağ 0,5 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 1,1 mg
 • Potasyum 166 mg
 • Karbonhidrat 15 g
 • Diyet Lifi 1,2 g
 • Şeker 14 g
 • Protein 0,7 g
 • A Vitamini 0 IU
 • C Vitamini 70,9 mg
 • Kalsiyum 5,02 mg
 • Demir 0,3 mg
 • D Vitamini 0 IU
 • B6 Vitamini 0,1 mg
 • B12 vitamini 0 µg
 • Magnezyum 10 mg

Şimdi liçi meyvesinin faydaları nelerdir birlikte bir göz atalım…

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Liçi meyvesinin faydalarının bu denli fazla olmasının temel sebebi içeriğindeki vitamin, mineral ve yağ asitleridir. B vitaminleri, folik asit, potasyum ve C vitamini içeren bu egzotik liçi meyvesinin faydaları şu şekilde özetlenebilir;

1. Liçi Meyvesi Sindirimi Kolaylaştırır

İçerisinde yüksek oranda lif barındıran liçi meyvesi, sindirim sisteminin fonksiyonlarını iyileştirir. Bağırsak hareketliliğini arttırır ve ince bağırsak kaslarının çalıştırılmasını sağlar. Besinlerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesini mümkün hale getiren aynı zamanda besin emilimini fazlalaştıran bu meyve kabızlığı ve sindirim bozukluklarının oluşmasını engeller.

2. Kalp Sağlığını Destekler

Liçi içerisinde yer alan flavonoidler, lifler ve antioksidanlar kalp sağlığını destekler. Ek olarak oligonol barındırdığı için kandaki nitrik oksit oranını arttırarak damar tıkanıklıklarının oluşmasını engeller. Kalp ve damar hastalıklarına neden olan en önemli faktör; damar tıkanıklığını önlemesi bu meyvenin önemini arttırmaktadır.

3. Kan Dolaşımını İyileştirir

liçi meyvesi nedir

Liçi meyvesi içerisinde bakır ve demir gibi önemli mineraller yer alır. Bu minerallerin etkisiyle liçi meyvesi kan dolaşımını hızlandırır, kırmızı kan hücrelerin üretimini hızlandırır; kan dolaşımını hızlandırarak organ ve hücrelerin yeterli derecede beslenmesini sağlar. Bu noktada bir hatırlatma yapmak istiyoruz; liçi meyvesi yüksek oranda şeker içerdiği için diyabet hastalığı olan kişilerin liçi meyvesi tüketim miktarlarına dikkat etmeleri gerekir. Kan şekeri oranını değiştirebilen bu meyve tüketimi mümkünse doktorlara danışılarak gerçekleştirilmelidir.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Liçi meyvesi yüksek oranda C vitamini içerir. 100 gram liçi meyvesinde günlük  ihtiyacımızın %120’si oranında C vitamini bulunur. C vitamini suda çözülebilen bir vitamin olduğundan vücut terlediğinde ve idrar ürettiğinde vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle C vitamini stokları hızla tükenir ve boşalan stoklar yerine doldurulmazsa bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Liçi meyvesinin avantajları da bu noktada devreye girmektedir. Antioksidan olan bu meyve yüksek miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür.

5. Liçi Meyvesi Cilde İyi Gelir

Yaşlanma, hava kirliliği, maruz kalınan Ultraviyole ışınları, stres, hayat tarzı gibi faktörler cildin sağlığının bozulmasına neden olur. Yaşlanma doğal bir süreç olsa da cildin bozulmasına yol açan tek faktör değildir. Liçi güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu ve bol miktarda C vitamini içerdiği için cilt sağlığını tehlikeye atan serbest radikallerle savaşır, cildi besler ve nemlendirir. Cildin yumuşamasına da sebep olabilen bu meyve cilde iyi gelen gıdalar arasındadır.

6. Liçi Meyvesi Saç Sağlığına İyi Gelir

Liçi meyvesinin faydaları arasında saçlara iyi gelmesi de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bakır minerali saç sağlığının iyileştirmede önemli bir rol üstlenir. Saç uzamasını destekler, saç foliküllerini besler ve saçların dayanıklılığını arttırır. Saç sağlığını arttırması için şampuan içerisine liçi meyvesinin suyu eklenebilir.liçi meyvesinin faydaları nelerdir

7. Kemikleri Güçlendirir

Magnezyum, fosfor, demir, manganez ve bakır mineralleri bakımından oldukça zengin bir meyve olan liçi; kemikleri güçlendirir. Çünkü bu mineraller kalsiyum emilimini arttırır ve kemiklerin beslenmesini sağlar. Böylelikle liçi tüketen kişilerin kemik sağlığı iyileşir ve kemikleri güçlenir.

8. Liçi Meyvesi Zayıflamaya Yardımcı Olur

Her ne kadar yüksek oranda şeker içerse de kontrollü tüketildiğinde liçi meyvesi kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yüksek oranda lif içeren bu besin, tok tutar ve açlık krizlerini engeller. Spor yapan ve beslenme düzenine liçi meyvesini ekleyen kişiler sağlıklı bir şekilde kilo verebilirler.

9. Böbreklere İyi Gelir

Liçi meyvesinin potasyum içerdiğinden daha önce belirtmiştik. Potasyum toksinlerin vücuttan atılması adına oldukça önemli bir mineraldir. Böbreklerdeki toksinleri atan ve böbrekleri temizleyen potasyum kandaki ürik asidinin düşürülmesine de yardımcı olmaktadır. Böylelikle böbrek rahatsızlarının oluşma riskini azaltmaktadır.

10. Göz Sağlığına Olumlu Etki Eder

Göz merceğinin saydam yapısının bozulması ve opaklaşması sonucu görüş bulanıklığına neden olan katarakt hastalığının oluşma riskini liçi yiyerek azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Şaşırtıcı olsa da bu meyve göz sağlığına da iyi gelmektedir.

Liçi Meyvesi Nasıl Yenir?

Birçok faydası olan liçi meyvesini yiyebilmek için öncelikle pembe ve kırmızı renkteki sert kabuğunun soyulması gerekir. Kabukları soyulunca liçi meyvesinin şeffaf kremsi yumuşak meyvesi ortaya çıkacaktır. Meyvenin tam ortasındaki çekirdek çıkarıldıktan sonra liçi meyvesi tüketilebilir. Liçi meyvesi tek başına tüketilebileceği gibi farklı besinlerle birlikte de yenebilir. Meyve salatalarında, yeşil salatalarda, dondurmanın yanında, kahvenin yanında ve tatlılarla birlikte ağızlarda hoş bir lezzet bırakacaktır. Liçi meyvesinin suyu da sıkılarak içilebilir, ayrıca diğer meyve sularının içine de eklenebilir.

Her yiyecekte olduğu gibi liçi meyvesi de dengeli şekilde, uygun miktarlarda tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Liçi belli bir oranda meyve şekeri fruktoz içermektedir. Bu nedenle aşırı tüketimi kan şekerinin yükselmesine sebep olabilir. Ancak özel olarak bir hastalığı ya da alerjisi olmayan bir insanın aşırıya kaçmadığı sürece liçi meyvesi tüketmesinde bir sakınca yoktur.

Yazımızın sonuna geldik, hemen aşağıda bulunan yorum kısmından görüş ve düşüncelerinizi iletebilirsiniz. Beğendiyseniz paylaşım tuşları aracılığı ile sosyal medyada da paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar
What are the health benefits of Lychee
7 Amazing Benefits Of Lychee Fruit
10 Amazing Health Benefits of Lychee Fruit
Nutrition Facts and Health Benefits
Lychee a Small But Powerful Berry
7 Litchi (Lychee) Juice Benefits for Skin, Hair and Weight Loss
Lychee Nutrition
Share.

Leave A Reply

four × 5 =