Kırkkilit Otu Nedir? Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

0

Doğaya yakından baktığımızda aslında ne kadar çok şey sakladığını, nasıl bir zenginliğe sahip olduğunu bizatihi görebiliyoruz. Tanıdık bitkiler, ilk kez karşılaştığımız otlar, araştırdıkça nasıl şifalı olduğunu öğrendiğimiz bitkiler adeta doğanın sunduğu şifadır. Doğaya kucak açanlar, mutfağından bitkileri eksik etmeyenler için bugün kırkkilit otunun faydaları nelerdir incelemeye karar verdik. Şifalarını öğrendiğinizde evinizden eksik etmek istemeyeceğiniz kırkkilit otu nedir bakalım.

Kırkkilit Otu Nedir?

Kırkkilit otu; zemberek otu, atkuyruğu otu, kuş kuyruğu otu, çam otu gibi farklı isimlerle biliniyor. Kanamayı durdurmaktan böbrek rahatsızlıklarına kadar birçok faydası olan kırkkilit otu; Orta Doğu, Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yetişiyor.

Şekil olarak çiçeksiz, kısa, sivri uçları olan biraz biberiyeyi andıran kırkkilit otu; potasyum, sülfür, alüminyum, kalsiyum gibi mineraller ve bol miktarda C vitamini içerir. Vücut için fayda sağlayan protein, kolajen, flavonoid, fenolik asit ve lif gibi önemli maddeleri içerisinde barındırıyor.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

 1. Kanser riskini azaltır: Bu otun özünde bulunan antioksidanlar, serbest radikallere karşı mücadele eder ve kanser hücrelerini önlemeye çalışır. Kanserin organlarda bıraktığı tahribat yine kırkkilit otu ile tedavi edilebiliyor.
 2. İltihapları kurutur: Vücutta ağrı, şişme, tahribat gibi gözle görülür iltihaplar; yaralanma, gut gibi benzer rahatsızlıklar için kırkkilit otunu tedavi amaçlı kullanmak mümkündür. Ot, hem ağrıyı alıyor hem de anti-inflamatuar bileşiği sayesinde hızlı bir iyileşme süreci getirir.
 3. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: Kırkkilit otunun bağışıklık sistemini zayıflatan zararlı maddelerle savaştığı, antiseptik özellik gösterdiği biliniyor. İyileşme sürecinin hızlanması ve zayıf düşmüş bağışıklık sistemini güçlendirmek için kırkkilit otu fayda sağlıyor.
 4. Diyabet rahatsızlığına iyi gelir: Tip 2 diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kırkkilit otu tüketmesinin, kan şekerini ideal seviyelere getirdiği gözlenmiştir. Yemeklerin ardından bir fincan kırkkilit otu özü tüketmek, çayını içmek diyabetik hastalar için iyi gelecektir. Elbette hassas bir bünyeye sahip olabilirsiniz, tüketmeden önce doktorunuza danışmakta fayda var.
 5. Kanamayı durdurur: İç ve dış kanamayı kontrol altına alıp, durdurmanın doğal yollarından biri kırkkilit otudur. Bu ot aynı zamanda yoğun regl kanamalarını kontrol almaya da fayda sağlıyor. Anti-inflamatuar bileşenler iltihaplı kanamaları yavaşlatır, durdurur. Günde iki fincan kırkkilit otu çayı içmek önerilen miktardır.
 6. Böbrek taşını önler: Kırkkilit otunun faydaları arasında böbreklere iyi gelmesi de bulunuyor. Kırkkilit otu içerisinde bulunan güçlü bileşenler, böbrek taşı oluşumunu yavaşlatır. Birçok araştırma bu yönde sonuç vermiştir. Ürik asit fazlalığı sebebiyle oluşan taşlar için özellikle kırkkilit otu şifa kaynağıdır. Gut hastalığı olanlar için bilhassa fayda sağlar.
 7. Solunum rahatsızlıklarına iyi gelir: Düzenli tüketilen kırkkilit otu içten ve dıştan koruma sağlar. Astım, bronşit, grip, burun tıkanıklığı ve yüksek ateş için şifa verir. Günde 2 ila 3 bardak kadar kırkkilit otu çayı içmek; öksürüğün geçmesine yardımcı olur, tıkanıklığı açar, balgam söktürür.
 8. Dişeti problemlerini iyileştirir: Dişeti iltihabı, şişmesi ve ağrısı gibi problemlerde kırkkilit otu çayı ile şikayetlerin bir miktar azalması sağlanabilir. Hazırlanan çay dişeti iltihabını kurutur, kanamaları durdurur ve bademcik iltihaplarının iyileşmesini sağlar. Elbette bu amaçla hazırlanan çay yeterli soğukluğa kavuşunca, günde iki – üç defa gargara şeklinde kullanılmalıdır.
 9. Tırnak sağlığını korur: Çabuk kırılan, lekeler oluşan tırnaklar için kırkkilit otu kozmetik ve tıbbi iyileşme sağlar. Ot çay olarak hazırlanır, istenilen soğukluğa getirilir ve tırnaklar çaya batırılır. Yaklaşık on dakika tutmak ve bu işlemi düzenli uygulamak güçlü, sağlıklı tırnak sağlığı getirir.
 10. Kemikleri güçlendirir: Orta yaş ve üzeri kişilerde bilhassa kadınlarda görülen osteoporoz, ciddi bir kemik rahatsızlığıdır. Kemikler için faydalı bir madde olan silisyum kırkkilit otunda yeterince olduğu için düzenli tüketmek kemikleri korur, osteoporoza karşı istenilen korumayı sağlar.
 11. Saç ve cilt sağlığını korur: Silisyum maddesi içeren kırkkilit otu güçlü, hızlı uzayan sağlıklı saçlar için istenilen zemini oluşturur. Aynı madde ve antiseptik yönü kırkkilit otu; ciltteki yanıkları, akneleri tedavi eder; kırışıklık önleyici özellik gösterir.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit otu çayı hazırlamak için aktarlardan kolayca bulacağınız kırkkilit otunu kullanabilirsiniz. Günlük taze demlemek için 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş veya 2 dal taze kırkkilit otu ve 1 bardak su yeterlidir. Suyu kaynatın, içerisine otu ekleyin ve demlenmesi için bekletin. Kuru ot kullandıysanız eğer 10 dakika taze kullanıyorsanız 15 – 20 dakika demlenmesi gerekiyor. Günde 2 bardak içebileceğiniz çayı tatlandırmak için şeker, bal ve tatlandırıcı kullanabilirsiniz.

Kırkkilit Otunun Zararı Var mıdır?

 • Kırkkilit otu tüketiminde hamileler ve emzirme döneminde olan annelerin doktora danışması önerilir. Bilinen bir zararı olmamasına karşın gebeler için özellikle tüketimine dair bir bilgi yoktur.
 • Kırkkilit otu tip 2 diyabetliler için faydalıdır ancak düşük kan şekerine sahip kişiler için zararlıdır. Kan şekerini düşüren ot bu tip kişilerde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.
 • Potasyum değerlerinizde herhangi bir düşüklük varsa kırkkilit otu tüketiminde uzmana danışmalısınız. Zira otun potasyum seviyelerinde düşüşe neden olabileceği biliniyor.
 • Tiamin eksikliğinde kırkkilit otu durumu daha da kötü hale getirebiliyor. Özellikle yoğun alkol tüketen kişilerde kırkkilit otu tiamin seviyesini büyük oranda azaltıyor.
 • Kırkkilit otu tüketiminden sonra görülen her türlü reaksiyon için doktorunuza danışmalısınız. Bünyeniz ot için fazla hassas veya alerjik olabilir.
Kaynaklar
11 Impressive Benefits Of Horsetail
Repairing Tea
Horsetail Health Benefits
Share.

Leave A Reply

five × one =