Kara Lahananın 15 Faydası

0

Merhaba bu yazımızda kara lahananın faydaları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Kara lahana ya da diğer bilinen adıyla yaprak lahana; turpgillerden geliyor. Geniş, kalın ve katlardan oluşan bu lahana, eski Yunancada “yenilebilen sebze” anlamına geliyor. Kara lahana hafif ekşi bir tada sahip olup salatalarda sıklıkla kullanılır. Öte yandan lokantalarda yemeğin yanına turşu gibi terbiyelenerek getirilir. Birçok kültürde kara lahana pişirilebilen bir sebze olarak kabul görür ve çeşitli tariflerle zenginleştirilir. Oldukça faydalı olan sebze, mevsiminde tüketildiği takdirde mevsimsel hastalıklardan korur; içerdiği besin değeri ile ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralin alınmasını sağlar. Üstelik kara lahana diğer lahanalara oranla çok daha fazla vitamin ve mineral içerir, suyu dahi fayda sağlar. Kara lahananın faydalarına birlikte bakalım…

Kara Lahananın Faydaları

 1.  C vitamini kaynağıdır: Kara lahana bolca C vitamini içerir ve kişilerin vitamin ihtiyacını giderir. C vitamini antioksidan sağlar ve yaşlanmayı yavaşlatır. C vitamini ayrıca nezle, grip gibi gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
 2. Cildi gençleştirir: Lahana içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde ciltteki kırışıklık oluşumunu önler, cildi gençleştirir. Ciltteki renk değişimlerini önlemenin en doğal yöntemi kara lahanadır.
 3. Kemikleri güçlendirir: Diş ve diş etine iyi gelen kara lahana aynı zamanda kemik dokularını güçlendirir. Eklem rahatsızlıklarına ve romatizma ağrılarına iyi gelir.
 4. Sindirim sistemini çalıştırır: Düzenli kara lahana tüketiminin sindirim sistemi organlarını çalıştırdığı görülmüştür. İdrar sökücü özelliği olan sebze, kabızlığı önler ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağırsak kurtlarını düşürür, bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.
 5. Kansere karşı korur: Vücuttaki kötü bakteriler ile savaşan, bağışıklığı güçlendiren kara lahana; bulundurduğu lupeal, sinigrin gibi maddeler tümörlerin büyümesini önlüyor. Yapılan kanser araştırmaları ise lahananın meme kanserini yavaşlattığı gözlenmiştir.
 6. Göz sağlığına iyi gelir: Kara lahana beta karoten isimli bir madde içerir. Bu madde göz sağlığına iyileştirici etkiler kazandırır. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde görülen katarakt rahatsızlığının oluşmasını geciktirir. Sebzede bulunan beta karoten maddesinin kanser hücrelerine karşı da iyi geldiği, riskleri azalttığı saptanmıştır.
 7. kara lahananın faydalarıKasları güçlendirir: Haftada birkaç kez kara lahana yemek kasları güçlendirir, kas zedelenmelerine karşı iyileştirici rol oynar.  Spor yapanların tüketmesi önerilir. Özellikle spor sonrası içilen sebze sularında tercih edilmesi önerilir.
 8. İltihapları kurutur: Kara lahananın faydaları arasında vücuttaki iltihaplara karşı iyileştirici etkisi de bulunmaktadır. Haşlanıp suyu içildiğinde veya yeşil sebzelerle birlikte rondodan geçirilip suyu çıkarılıp içildiğinde cilt altında toplanan iltihapları kurutur, vücuttan hızla atılmasını sağlar.
 9. Kalp ve damar sağlığını korur: Uzmanlar düzenli kara lahana veya su tüketiminin kalp ve damar rahatsızlıklarını önlediği, mevcut rahatsızlıklara iyi geldiğini ve göğüs ağrılarını dindirmede yardımcı olduğunusöylemektedir.
 10. Stresi yener: Araştırmalar kara lahanadaki güçlü besin kaynaklarının stres ile mücadele ettiğini göstermiştir. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan kötü ruh hali, depresyon belirtilerini yenmek için tüketilmesi önerilir.
 11. Zayıflamaya yardımcı olur: Zayıflama sürecinde sağladığı destek de kara lahananın faydaları arasında yer alır. Yüksek oranda lif içeren kara lahana, sindirim sistemini çalıştırır, idrar söktürür. Kilo vermek isteyenler tarafından beslenme düzenine eklendiğinde sağlıklı şekilde kilo verebilirler.
 12. Vücut çatlaklarına iyi gelir: Yeni anneler için emzirmeden dolayı göğüs uçlarında oluşan yara ve çatlaklar için kara lahana tüketmek, suyunu masaj yaparak bölgeye uygulamak iyileştirici etki eder.
 13. Kansızlığı yener: Kara lahana kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Çağın en büyük sorunlarından biri olan ve çoğu kişi tarafından fark edilmeyen kansızlık, doğal beslenme ile çözülebiliyor. İlaç kullanmak istemeyen kişiler kansızlığı önleyen sağlıklı besinlerden kara lahanayı düzenli tüketerek sorunu yenebilir.
 14. Anne sütünü artırır: Kara lahana kaynatılıp suyuna bal veya pekmez karıştırılarak tüketildiğinde emzirme dönemindeki annelerin sütünü artırır. Göğüs ucundaki yaraları iyileştirir, ağrıları dindirir.
 15. Cildi yeniler, nemlendirir: Kara lahana suyunu tonik şeklinde yüzde kullanmak cildi nemlendirir, ciltteki ölü deriyi atar. C vitamini içermesi ise cildin parlak olmasını sağlar, cansız görünmesini önler.

kara lahana besin değeri

Kara Lahana Besin Değeri

Kara lahana besin değeri şöyledir;

Karbonhidrat: 4 gram, B1 vitamini 0.02 miligram, demir 1,0 miligram, protein 4 gram, B2 vitamini 0.02 miligram, kalsiyum 200 miligram, yağ 0.9 gram, C vitamini 100 miligram, karoten 5,3 miligram oranında bulunuyor.

C vitamini, protein, kalsiyum, karoten ve karbonhidrat değeri oldukça yüksek olan kara lahana, sağlık için çok faydalıdır. Besin değerini artırmak için bol yeşil salatalarda ve yeşil sebzelerden yapılmış sebze sularında kullanılması öneriliyor. Böylece yeşil bitkilerden alınması gereken tüm faydalar alınır.

Kara Lahana Mevsimi Ne Zamandır?

Kara lahana tam bir kış sebzesidir. Sonbahar aylarında görünür ve kış aylarında tüm tezgâhlarda, manavlarda ve marketlerde yerini alır. Çok sağlıklı olması, leziz ve hafif bir tadı olması dolayısıyla küçükten büyüğe herkesin tüketilmesi doktorlar tarafından öneriliyor. Turşu ve salata olarak tüketilen kara lahana, sarma gibi çeşitli tariflerle çeşitlendirilebiliyor. Hiçbir şekilde kara lahana tüketemeyen ancak sunduğu olumlu etkilerden faydalanmak isteyenler için kara lahana suyu öneriliyor. Katı meyve sıkacağında sadece kara lahanayı veya yeşil sebzeleri hep beraber harmanlamak kara lahananın tadını bastırır içeriğini korur ve tüm etkilerini sunar. Doktorlar kış boyunca yeşil sebze tüketilmesini öneriyor ve ekliyor; kara lahanayı salatalarınızdan eksik etmeyin.

Kaynaklar
Collard Greens: Fight Cancer, Provide Detox Support & More
Collards:
Nutrition

The Benefits Of Collard Greens
Health Benefits of Collards
Health Benefits of Collard Greens
Collards vs. Kale
Collard Greens
Share.

Leave A Reply

sixteen + 4 =