Kamkat (Kumkuat) Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları Nelerdir?

0

Altın portakal şeklinde de anılan, sevimli görüntüsüyle ilgi odağı olan kamkat(kumkuat); sağlığımız açısından oldukça faydalı meyveler arasında yerini alıyor. Omega 3 – 6, C vitamini, potasyum, kalsiyum, protein içeriğine sahip. Besin değeri açısından oldukça önemli vitamin ve mineraller içeren kumkuat, kalp rahatsızlıklarından cilt bakımına kadar birçok alanda rol oynuyor. Yazımızda sırayla inceleyeceğimiz konular şöyle:

 • Kamkat Nedir? Nerede Yetişir
 • Kamkat Nasıl Yenir?
 • Kamkat Nasıl Yetiştirilir?
 • Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir?

Kamkat ya da diğer bilinen adıyla kumkuat; turunçgiller ailesinin en küçük üyesidir. Çincede Altın portakal anlamına gelir. Kabuğu ile birlikte tüketilebilen bir meyvedir. Portakalın mini versiyonu gibidir. İlk kez Çin’de yetiştirildiği biliniyor ancak kesin bilgi yoktur bu konuda. Çin, Japonya, Brezilya, Amerika, Güney Hindistan, Kolombiya gibi bölgelerde yetiştiriliyor.

Ülkemizde ise Mersin ve Antalya gibi güney illerimizde yetiştirilmektedir. Ancak bodur bir ağaç olan kamkat, evlerde kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitkidir. Sıcak iklimi seven ağaç, kış aylarında istenilen koşullar sunulduğunda yetiştirilebiliyor.kamkat nasıl yetiştirilir

Kamkat Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Son zamanlarda birçok çiçekçide satıldığını görmeye başladığımız kamkat fidanları uygun şartlar sağlandığında evde de yetiştirilebilir. Sıcağı seven bir ağaçtır, bu nedenle soğuk ortamda kalırsa çok uzun ömürlü olmaz. Kamkat ağacının kış aylarında minimum 10 derecelik sıcaklığa sahip bir ortamda bulunması gerekmektedir. Ayrıca bitki bolca da güneşe ihtiyaç duyar, bu nedenle sürekli olarak güneş alabileceği bir noktada durmalıdır.

Her mevsim sulanmaya ihtiyaç duymakla beraber özellikle sıcak yaz aylarında daha sık sulanmalıdır. Eğer saksıda yetiştirecekseniz 40-50 cm derinliğinde ve 30cm genişliğinde bir saksı işinizi görecektir. Ağacın toprağını yıl içerisinde en azından bir defa değiştirmeniz de daha fazla verim almanıza yardımcı olacaktır.

kumkuat nasıl tüketilirKamkat Nasıl Yenir?

Kamkat kabuğu ile birlikte yenilebilen bir meyvedir. Kamkatı hoş bir tadı olan kabuğu ile birlikte yemek hem lezzet açısından hem de sağlığa faydaları açısından daha uygundur. Yine kabuğunun tadını beğenmezseniz soyarak da yiyebilirsiniz. Olduğu gibi yenilebilmesinin yanında kamkatın reçeli ve marmelatı da oldukça lezzetli. Kek ve pastalarda da rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca aynı portakal ya da greyfurt gibi kamkatın da suyu sıkılarak içilebiliyor.

Şimdi ise kamkatın faydaları nelerdir birlikte inceleyelim…

Kamkatın Faydaları Nelerdir?

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini bağışıklık sistemi için doğrudan şifadır. Kumkuat turunçgiller ailesinin bir üyesi olarak bol miktarda C vitamini içerir. Mevsime bağlı gribal enfeksiyonlardan korunmak için kumkuat koruyucu bir meyvedir. C vitamini aynı zamanda hücre yenilenmesine, gelişimine etki eder. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hücrelerin sağlıklı hücrelerle yenilenmesi ve vücudun mücadeleci yönünü artırmak için mevsiminde düzenli olarak kumkuat tüketilmesi önerilir.
 2. Böbrek taşı erimesine yardımcı olur. Kumkuat suyu içmek böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur. Asit içerikli bir meyve olan kumkuat, düzenli tüketimde böbreklerdeki taşın erimesine ve vücuttan atılmasına zemin hazırlar.
 3. Kansere karşı koruma sağlar. Kumkuat bileşeninde lutein, tanen, karotenoidler, zeaksantin ve tanenler gibi maddeler bulunuyor. Tüm bu maddeler kumkuatı antikanser meyvesi haline getiriyor. Düzenli tüketimde harekete geçen maddeler, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olur.
 4. Diyabet hastalığına iyi gelir. Kumkuat, içerdiği yüksek lif oranı ile diyabeti önlemede etkili bir meyvedir. Elbette diyabet hastaları için aynı durum söz konusu değildir. Tüketmeden önce doktora danışmak gerekiyor.
 5. Kolesterolü düşürmede etkilidir. Kumkuat yemek kolesterolü düşürmenin en kolay yollarından biridir. Kolesterol seviyesini istenilen ayarda tutmak için mevsiminde kamkat tüketmeye özen gösterilmelidir.
 6. Cildi koruma altına alır. Belirttiğimiz gibi antioksidan özelliğine sahiptir. İçerdiği antioksidan, vitamin ile cilde doğrudan şifa sağlar. Cilt yüzeyinde görülen lekeler, güneş ve kimyasala bağlı gelişen cilt problemleri için kumkuat doğal bir tedavi sağlar. Kumkuat aynı zamanda cildin yaşlanma hızını yavaşlatır, canlı bir görüntü verir. kamkatın faydaları
 7. Göz sağlığını destekler. Kamkat A vitamini içerir. A vitamini göz sağlığı için oldukça önemlidir. Kumkuat tüketimi göz sağlığına doğrudan etki eder ve göz problemlerinin yaşanma ihtimalini azaltır.
 8. Güçlü antioksidan kaynağıdır. Tam bir C vitamini deposu olan kamkat ya da kumkuat; vücutta dolaşan zararlı bakteriler, enfeksiyonlarla mücadele eder. Hücre zarına nüfus eden meyve, vücut sistemini zararlı organizmalara karşı korur. Düzenli tüketimde kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
 9. Kemik sağlığını güçlendirir. Kemik sağlığı için en gerekli besin değeri kalsiyumdur. Kumkuat 100 gramda 62 miligram kalsiyum oranına sahiptir. C vitamini de içeren kumkuat, kalsiyum emilimini artırdığı için kemik sağlığında önemli bir noktaya yükselir. Mevsiminde düzenli tüketilmesi, kemik problemlerine iyi gelir, kemik yapısını güçlendirir.
 10. Kalp rahatsızlığı risklerini azaltır. Kolesterol seviyesini düşürür, kalp krizi riski başta olmak üzere birçok kalp rahatsızlığı oluşma riskini azaltır. Potasyum içeren meyve, vücutta dolaşan kanın akışkanlığını arttırır, kan basıncını kontrol altına alır, kalp ritmini dengeler. Öte yandan kumkuatta bulunan Omega 3 ve 6 gibi vücut için çok değerli olan yağ asitleri, kalp sağlığına olumlu etkiler sunar.
 11. Beden enerjisini yükseltir. Protein, karbonhidrat, Omega 3 – 6 gibi çok değerli besin içeriğine sahip olan kumkuatın faydaları arasında günlük enerji ihtiyacını karşılaması da bulunur. Sporcular, yoğun tempoda çalışanlar için iyi bir kaynaktır. Ancak kalori oranı çok düşük olmadığı için diyet yapanların dikkatli kullanmasında fayda var.
 12. Sindirim sistemine iyi gelir. Yaklaşık 10 adet kamkat meyvesi 10 gram life tekabül eder. Lifli gıdalar tüketmek ise sindirim sistemini çalıştırır, kilo vermeye yardımcı olur. Küçük bir meyve olduğu için düzenli olarak kumkuat tüketmek kişiler için zorlayıcı değildir. Düzenli tüketimde gaz, kabızlık, mide krampları, şişkinlik, hazımsızlık gibi çeşitli sindirim problemleri ortadan kalkar.
 13. Kilo vermeye yardımcı olur. Kumkuat sindirim sistemini çalıştırır, metabolizmaya etki eder. Aynı şekilde enerji verir, hareket potansiyelini artırır. Öte yandan büyük oranda sudan oluştuğu için vücudun su ihtiyacını karşılar, nemli tutar. Ancak kumkuatın şöyle bir handikabı bulunuyor; her bir kumkuat yaklaşık 15 kaloridir. Bu durum göz önünde tutularak tüketim miktarı belirlenmelidir.

Ülkemizde hem yetiştirilmesi hem de tüketimi hızla yaygınlaşan bir meyve olan kamkat ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Beğendiyseniz sevdiklerinizin de yararlanabilmesi için hemen aşağıda bulunan paylaşım tuşlarıyla sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Kaynaklar
9 Amazing Benefits Of Kumquats
What Are Kumquats Good For?
10 Health Benefits of Kumquat and Nutrition Facts
23 Outstanding Health Benefits of This Super Fruit
10 Health Benefits of Kumquat
10 Surprising Health Benefits and Medicinal Uses
Nutritional Value
Share.

Leave A Reply

3 × one =