Kale Bitkisinin (Kıvırcık Lahana) Faydaları Nelerdir?

0

Sayısız faydasıyla beslenme düzenine en çok dahil edilmesi gereken süper gıdalar arasında yer alan kale bitkisini henüz denemediyseniz; çok şey kaçırıyorsunuz! Besleyiciliği ile dikkat çeken kale bitkisi içeriğindeki vitamin ve minerallerle cildi, saçları, kemikleri, damar ve sindirim sistemi sağlığını desteklerken tok tutması sayesinde ününü dünya geneline yaymış durumdadır. Kıvırcık lahana olarak da bilinen kale bitkisi ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda kale bitkisinin faydaları ve nasıl yenebileceğine dair bilgiler aktaracağız.

Kale Bitkisi Nedir?

Lahana ailesinden kale bitkisi; soğuk havalara dirençli olan yeşil yapraklı bir sebzedir. Kara lahanayı andırır ancak kıvırcık yaprakları ile marula da benzemektedir.  Bu nedenle kıvırcık lahana olarak da anılan kale bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Salataların içinde, buharda pişirilerek ya da omlet içerisine konularak tüketilebilir. Vitamin, lif ve mineral zengini olan kale bitkisi bahar aylarında büyür ve dört mevsim yetiştirilebilir. Yaprakları el büyüklüğüne ulaştığında hasat edilen bu bitki son yıllarda faydaları ile dünyanın en ünlü simalarının dahi ilgisini çekmeye başlamıştır. Sosyal medya ve basındaki haberlerle şöhretini arttırmış; sağlıklı beslenen kişilerin vazgeçilmez gıdaları arasında yer almıştır. Kale bitkisinin faydaları nelerdir hep beraber bakalım…kale bitkisi neye iyi gelir

Kale Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Yeşil yapraklı bir sebze olan kale yüksek oranda lif içermektedir. Lifli olduğu için tüketildiğinde kişileri tok tutar, bağırsakları çalıştırır ve sindirim sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda içerisinde potasyum minerali bulunmaktadır ki; bu yönüyle de kale bitkisi kalp ve damar sağlığının en yakın dostu olduğunu kanıtlar. Lif ve potasyum haricinde K vitamini, A vitamini, demir, antioksidanlar, fosfor, manganez, kalsiyum, sodyum ve bakır gibi içeriklere de sahip olduğu için kale bitkisinin birçok faydası olduğu söylenebilir.

1) Bebeklerin Beyin Gelişimini Destekler

Kale bitkisinin en dikkat çekici faydalarından biri fetüslerin beyin gelişimini desteklemesidir. İçerisinde folik asit içeren bu gıda anne adayı tarafından düzenli olarak tüketildiği zaman bebeğin doğum kusurlarıyla dünyaya gelme ihtimalinin azaldığı bilinmektedir. Kalp, yüz, beyin gelişimi desteklenen fetüs dünyaya gelmek için ideal ağırlığa ulaşırken de bu bitkinin faydasını görebilir. Bu oldukça önemli bir bilgidir, çünkü çocuk sahibi olmak isteyen kadınların hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinde folik asit takviyeleri almaları önerilir. Kale bitkisi bu açıdan doğal ve besleyici yapısıyla doktorunuzun önerdiği takviyeler alınırken ek olarak tüketilebilir.

2) Kale Bitkisi Kanserli Hücrelerin Oluşumunu Engeller

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan açıklama göre içerisinde kale bitkisinin de dahil olduğu yeşil yapraklı bitkiler kanser oluşumunu önlüyor. Bu bitkiler;

  • Kanserojen maddeleri etkisiz hale getiriyor,
  • Antiviral ve anti bakteriyel özellikler barındırıyor,
  • Enfeksiyon oluşumunu önlüyor,
  • Hücreleri DNA hasarından koruyor ve
  • Hücre ölümünü yavaşlatıyor.

2) Kale Bitkisi Gözlere İyi Geliyor

Kale bitkisinin diğer önemli bir faydası da göz sağlığına iyi gelmesi! İçerisindeki lutein ve zeaksantin sayesinde ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan makular dejenerasyon ve katarakt gibi göz hastalıklarının oluşumunu engellediği ortaya çıkarılmıştır. Hem lutein hem zeaksantin antioksidan olarak güneşten gelen ışınları filtreliyor ve göz hücrelerinin sağlığını koruyor.

3) Kalp Sağlığını Destekler

Potasyum, C vitamini ve B6 vitamini bakımından oldukça zengin olan kale bitkisi kalp sağlığını desteklemektedir. Yapılan incelemeler sonucunda günde 4,069 mg potasyum alan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma şanslarının %49 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Potasyum aynı zamanda felç oluşumunu engeller ve karaciğer sağlığını destekler.

4) Depresyona iyi Gelir

Kale bitkisi yiyen kişilerin kendilerini daha iyi hissettiklerinin ortaya çıkması sonucunda içerisindeki maddeler detaylı bir şekilde araştırılmış ve bitkisel gıdaların pozitif düşünmeyi sağlayan karotenoid üretimini arttırdığı ortaya çıkarılmıştır. Protein, demir, folik asit, B vitamini gibi önemli besinlerin tamamı kale bitkisinde bulunur. Böylece serotonin ve dopamin salgısında artış görülür. Dopamin ve serotonin seviyesinin artmasına bağlı olarak da mutluluk düzeyinde fazlalaşma yaşanır.

kale bitkisinin yararları5) Yüksek Oranda K Vitamini İçerir

K vitamini metabolik süreçlerde görev alan önemli bir vitamindir. Kan inceltir, kandaki şeker oranını düzenler, damar içlerinde plak oluşumunu engeller ve aynı zamanda vücudu toksinlerden arındırır. Kale bitkisi tüketilerek yüksek oranda K vitamini vücuda alınabilir; böylece hem kalp hastalıklarından hem de kemik  hastalıklarından bir adım daha uzaklaşılabilir. Bir bardak doğranmış kale bitkisinde bir günlük K vitamini ihtiyacının tam tamına yedi katı bulunur.

6) Yüksek Oranda Beta Karoten İçerir

Vücut tarafından A vitaminine döndürülebilen beta karoten, kale bitkisinde yüksek oranda bulunur. Vücudun vitamin depolarını dolduran bu besin kalsiyum içerdiği için kemik sağlığını da güçlendirmektedir. Magnezyum barındırması kale bitkisini diyabet hastaları için faydalı kılarken; 45 farklı flavanoid bu bitkiye beyin ve kasları güçlendirici etki de yaratmaktadır.

7) Kolesterol Seviyesini Düşürür

Yüksek lif barındıran kale bitkisi vücudu toksinlerden temizler ve kolesterol seviyesini düşürür. Kolesterol bir çeşit yağ olması nedeniyle damarları tıkama ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarma potansiyeli barındırır. Kale bitkisi tüketilerek vücudun genel sağlığını iyileştirmek mümkündür.

Tüm bu faydalarının yanı sıra kale bitkisinin cildi güzelleştirdiği, saç derisinin sağlığını iyileştirdiği, diş ve diş eti sağlığını desteklediği, kilo vermeye yardımcı olduğu ve vücuttaki hücrelerin zarar görmesini engellediği bilinmektedir.kale bitkisi nasıl yenir

Kale Nasıl Yenir?

Sayısız faydasıyla süper gıdalar sınıflandırmasında yer alan kale bitkisi farklı şekillerde tüketilebilir.

  • Kale bitkisi çiğ olarak salatalarda kullanılabilir. Yağsız peynir, mevsim yeşillikleri ve domates gibi besinlerle birlikte kale bitkisi de kullanılarak besleyici ve çok sağlıklı öğünler hazırlanabilir.
  • Kale bitkisi pişirilebilir. İnce ince kesildikten sonra üzerine yumurta kırılabilir ya da sebze yemeklerine dahil edilebilir.

Kale bitkisinin(kıvırcık lahana) nasıl yeneceğine dair birçok yöntem bulunur. Önemli olan tazeliğini mümkün olduğunca korumak ve bu besini beslenme düzenine dahil edebilmektir. Kale bitkisinin faydaları hakkında bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik, beğendiyseniz hemen aşağıda bulunan paylaşım tuşlarıyla sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar
Superfood No. 1
The Encyclopedia of Healing Foods
Top 10 Health Benefits
The 6 Top Health Benefits
Benefits-WebMD
Health Benefits-Legionathletics
Nutrition Facts and Calories
Share.

Leave A Reply

2 × five =