Kabızlığa İyi Gelen 7 Yiyecek

0

Kabızlık; hemen hemen hayatımızın her döneminde karşılaştığımız, bağırsaklarımızın yetersiz çalıştığını gösteren, karın şişliği ve ağrısı şeklinde ilk sinyallerini veren, bazen de kusmamıza sebep olan en yaygın sağlık sorunları arasında bulunuyor. Dengesiz ve fast-food ağırlıklı beslenme, Parkinson hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu, bol miktarda su tüketme alışkanlığı kazanamamak, süt ürünleri tüketiminde aşırıya kaçmak, bağırsak kanseri ve kullanılan bazı ilaçlar ve stres; kabızlığın en önemli nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı bir insanın gün içerisinde birkaç kez ya da haftada 3-4 kez tuvalete çıkması normal kabul edilirken, kabızlıktan muzdarip olan hastalar; maalesef ki 3 gün üst üste tuvalete çıkamama durumu ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Sizler de dönem dönem kabızlık sorunu yaşıyorsanız; kabızlığa iyi gelen yiyecekler tüketerek; rahatsızlığınızın şiddetini hafifletebilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlık; vücudun ihtiyacı olan suyu ve lifi sağlayamamasının bir sonucu olduğu için bu süreçte bol miktarda sıvı ve lif içeren besinler tüketmeye özen göstermeli; işlenmiş, yağ oranı yüksek olan besin tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

1) Su

suBağırsaklarınızın daha hızlı çalışması adına gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeli, suyu kahve ve çay gibi içeceklerden almak yerine doğrudan saf su şeklinde içtiğinizden emin olmalısınız. Gün içerisinde 2 litre su içerek; hem bağırsaklarınızın daha kolay çalışmasını sağlayabilir hem de dışkınızın yumuşamasını garantileyebilirsiniz.

2) Lifli Sebzeler

Lif açısından zengin olan, koyu yeşil yapraklı sebzeler kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek; sık sık kabız olma sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Lahana, Brüksel lahanası, brokoli ve enginarı bol miktarda lif içeren sebzelere örnek olarak gösterebiliriz. Öğünlerinizde lifli besinlere yer vererek; sindirim sisteminizin daha hızlı bir şekilde çalışmasına da yardımcı olabilirsiniz.

• Ispanak

Vitamin ve mineral deposu olan ıspanak; çiğ olarak tüketildiğinde kabız olma olasılığınızı yüksek oranda düşürüyor.ıspanak kabızlık

• Lahana

Lifli besinlerin en güzel örneklerinden biri olan lahana; hazmı kolaylaştırdığı gibi kabızlığı da önlüyor. Lahanayı çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi yapraklarını kaynattıktan sonra elde ettiğiniz suyunu günde 2-3 bardak olacak şekilde içerek de tüketebilirsiniz.

• Pırasa

Yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız pırasa; çiğ olarak yenildiğinde kabızlığı gideren oldukça etkili bir besin olmayı başarıyor. Havuç, pazı ve kabağı da kabızlığa iyi gelen lifli sebzeler listemize dahil edebiliriz.pırasa

3) Lif içeren meyveler

Özellikle sabah kahvaltılarınızda çay ve kahve gibi kafeinli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu tüketek; günün ilerleyen saatlerinde daha rahat bir şekilde tuvalete çıkabilirsiniz. Lif içeren meyveleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

• Erik:

A, C ve E vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyve olan erik; idrar söktürücü ve kabızlık giderici özelliği ile de ön plana çıkıyor. Günde bir avuç kurutulmuş erik tüketerek, kabızlık sorununuzu en aza indirgeyebilirsiniz.

• Elma:

elma kabızlıkYaz aylarında severek tükettiğimiz elma; bağırsak hareketlerini hızlandırmanın yanı sıra sindirim sisteminin de daha aktif çalışmasını sağlıyor. Öğle ve akşam yemeklerinden sonra bir adet elma tüketerek; kabızlık sorununuz ile mücadele edebilirsiniz.

• İncir:

Eşsiz lezzeti ile Ağustos aylarını iple çekmemizi sağlayan incir; bağırsaklarımızdaki toksinlerin vücudumuzdan daha basit bir şekilde dışarı atılmasını sağlarken bir yandan da içeriğindeki yüksek miktardaki lifler sayesinde kabızlığa iyi geliyor.
Sabahları aç karnınıza bir avuç incir yemeniz ve üzerine bir bardak su içmeniz; kabız olma riskinizi ciddi oranda düşürebilir.

• Üzüm:

Bağırsakların düzenli ve hızlı bir şekilde çalışması üzerinde oldukça önemli bir rol oynayan üzüm; kabızlığa iyi gelen meyveler listesinin bir diğer daimi üyesi!
Sabahları aç karnınıza bir avuç kuru üzüm yiyerek ve üstüne ılık su içerek; dışkınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

• Kayısı:

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında belki de en bilenenidir kayısı. Özellikle yemeklerden sonra tüketildiğinde kabızlığı önleyen kayısı; fazla tüketildiğinde ise ishal olmanıza neden olabiliyor.kayısı kabızlık
Kayısıyı kabızlığınızı bir an önce geçirmek için değerlendirmek istiyorsanız; akşamları yemekten sonra bir avuç kayısıyı birkaç saat kaynar suda beklettikten ve yumuşamasını sağladıktan sonra tüketmenizi öneriyoruz!
Böğürtlen, şeftali, armut, ananas, ahududuyu kabızlığa iyi gelen diğer lifli meyvelere örnek verebiliriz.

4) Zeytinyağı

Salatalarımızın olmazsa olmaz sosu, yemeklerimizin başkahramanı zeytinyağı; sindirimi kolaylaştırıyor; bağırsakların tükettiğimiz besinleri daha iyi bir şekilde emmesine olanak tanıyor.
Sabah kahvaltınızdan yaklaşık yarım saat önce bir çay kaşığı zeytinyağı tüketerek; bağırsaklarınızın görevini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. zeytinyağı kabızlık

5) Baklagiller

Bağırsak yumuşatma konusunda birer usta olan nohut, barbunya ve yeşil fasülye gibi baklagiller; kabızlığınızı gidermek için başvurabileceğiniz diğer önemli besinler!nohut kabızlık

6) Tahıl Grubu

Tuzsuz ve yağsız mısır unu, çavdar; buğday, yulaf ve kepekli tahılların kabızlık sorununuzla baş etmenize fırsat tanıyan tahıllar grubunda yer aldığını söyleyebiliriz.buğday kabızlık

7) Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

bitki çayları kabızlıkKabızlığınıza en kısa süre içerisinde çözüm bulmak istiyorsanız; siyah çay dışındaki diğer bitki çaylarını gün içerisinde 2 bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Yalnız; bitki çaylarının 2 bardaktan fazla tüketilmesi ishal ile karşılaşmanızı da beraberinde getireceğinden, bitki çaylarının aşırı tüketiminden de her daim kaçınmalısınız.
Kabızlığa şifa niyetinde olan bitki çaylarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Kabızlığa Karşı Alabileceğiniz Diğer Önlemler
• Kabızlığa neden olabilecek aşırı yağlı yiyecek tüketiminden kaçının!
• Hayvansal yağ içeren besinlerden ve işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun!
• Az az ve sık sık besin tüketin!
• Konserve gıdaları ve fast-food tarzı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketin!

Tüm bu önlemleri almanıza rağmen kabızlık sorununuza bir türlü çözüm bulamıyorsanız; en yakın zamanda bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler hakkındaki bu yazımızı beğendiyseniz hemen aşağıdaki butonları kullanarak sosyal medyada paylaşabilir, sevdiklerinizin de yararlanmasını sağlayabilirsiniz. 👇

Kaynaklar
15 Foods That Help You Poop
10 Foods That Help Relieve Constipation
Top 12 Foods for Constipation Relief
Share.

Leave A Reply

13 − 3 =