Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Besin Değeri Nedir?

0

Ay çekirdeğinden sonra en fazla tüketilen çekirdek olan kabak çekirdeği; içerdiği çinko, magnezyum, bakır gibi değerli mineraller başta olmak üzere vitamin ve besin değeri ile sağlığa oldukça faydalı bir kuruyemiştir. Haftada birkaç gün düzenli olarak bir avuç kabak çekirdeği tüketmenin sağlık için çok faydalı olduğu, birçok hastalığı önlemede rol oynadığı biliniyor. Kabak çekirdeğinin sinir, stres, ruh sağlığı ve zihinsel yorgunluk üzerinde de etkili olduğu görülmüştür. Birçok farklı açıdan sağlığımıza olumlu etki eden kabak çekirdeğinin faydaları oldukça fazladır.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

 1. Uyku kalitesini arttırır: Kabak çekirdeği, Omega 3 yağ asitleri sayesinde zihinsel yorgunluğu alır, stresi yener ve bedeni gevşeterek kaliteli uykuya zemin hazırlar. Triptopan isimli bir madde içeren çekirdek, uyku bozukluğu, uykusuzluk tedavilerinde etkili oluyor. Uzmanlar yatmadan iki saat kadar önce bir avuç kabak çekirdeği yemenin uyku kalitesini yükselteceğini belirtiyor.
 2. Kalp sağlığını olumlu yönde etkiler: Bir su bardağı balkabağı çekirdeği, kalp fonksiyonlarının ihtiyaç duyduğu magnezyumu sağlar. Bilindiği üzere magnezyum kalp sağlığı için olumlu etkiler sunuyor. Damar tıkanıklığı, ritim bozukluğu, kriz gibi önemli hastalıklara karşı koruyucu rol oynuyor, riskleri düşürüyor.
 3. Prostat rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar: Kabak çekirdeği belli bir yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülen prostat hastalıklarına karşı doğal bir koruma, tedbir almak için tüketilebilir. Kabak çekirdeğinde bulunan bol miktardaki çinko, prostat hastalığına karşı önleyici rol oynuyor. Bu konuda yapılan araştırmalardan bu tezi doğrulayan sonuçlar alınmıştır.
 4. Bedeni ve zihni dinlendirir: Kabak çekirdeğini akşamları tüketmek bünyedeki mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Mutluluk hormonu sayesinde bedenen ve zihnen stresten arınan kişiler dinlenmiş olur, rahat bir uyku çeker. 
 5. Diyabet hastalarına iyi gelir: Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kabak çekirdeği İnsülin direncini ideal seviyede tutuyor, dengeliyor. Diyabetik sorunları önlemede etkili olan kabak çekirdeği, şeker hastaları tarafından aşırı kaçılmadığı takdirde rahatlıkla tüketilebiliyor.
 6. Sperm kalitesinin arttırır, cinsel performansı olumlu yönde etkiler: Kabak çekirdeği, yüksek oranda bulundurduğu çinko sayesinde erkekler için oldukça faydalıdır. Cinsel performansı arttıran çekirdek, aynı zamanda çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için sperm kalitesini yükselten ideal bir kuruyemiştir.
 7. Cildi onarır, nemlendirir: Omega – 3 yağ asitleri ve barındırdığı diğer vitaminler, mineraller ile birlikte kabak çekirdeği cilde iyi gelen besinler arasına giriyor. Mevsim geçişlerinde yaşanan cilt problemlerini önlemek, onarmak için kabak çekirdeği tüketilmelidir. Düzenli tüketimde cilt sivilce lekelerinden arınır, nemlenir, yenilenir. Çekirdekteki Çinko ise zararlı güneş ışınlarına karşı doğal bir koruma sağlar.
 8. Doğal saç bakımı sağlar: Kabak çekirdeğinin faydaları arasında saçlara iyi gelmesi de yer alıyor. Çinko, Omega-3, A, K ve B vitaminleri barındıran kabak çekirdeği; saç derisinde görülen kepek başta olmak üzere birçok problemi doğal yoldan yener. Saçı nemlendirir, saç uzamasını hızlandırır.

Kabak Çekirdeğinin Besin Değeri

Kabak çekirdeğinin besin değerleri oldukça zengin. Önce kabak çekirdeği içerisinde bulunan ve sağlığımıza önemli yararları olmasını sağlayan mineralleri inceleyelim;

Çinko: Kabak çekirdeği en çok çinko içeren yiyecekler arasındadır. Bir avuç kabak çekirdeğinde bir kişinin günlük çinko ihtiyacının yüzde 20’si yer alır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çinko minerali için önerdiği besin listesinde kabak çekirdeği bulunuyor. Çinko vücudumuzun sağlığı açısından en önemli minerallerdendir. En bilinen ve önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hastalıklara karşı korumasıdır. Çinkonun diğer faydaları arasında kaliteli uyku düzeni sağlaması, hafızayı güçlendirmesi, koku ve tat alma duyularını geliştirmesi gibi önemli şeyler yer alıyor.

Magnezyum: Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 25’ini almak için 1 avuç kadar kabak çekirdeği tüketmek yeterlidir. Magnezyumun en bilinen faydası kalp ritmini düzenlemesi ve tansiyonu dengelemesidir. Kemik sağlığı için de önemlidir. Ayrıca iyi bir uyku uyuyabilmek açısından da günlük olarak gerekli magnezyum alınmalıdır. Kalp damarlarında tıkanıklığın olmaması için ihtiyaç duyulan ana minerallerden biri magnezyumdur.

Omega–3: Omega–3 yağ asitleri vücut için çok değerli, şifa kaynağı bir yağdır. Ancak vücut kendi kendine üretemiyor. Dışarıdan alınması gereken yağ için genellikle yağlı balıklar ve balık yağı hapı takviyesi tercih edilir. Kabak çekirdeğinde bol miktarda Omega 3 bulunduğu yaygın şekilde bilinmiyor. Ancak kökeni bitki olan kabak çekirdeği tam bir Omega – 3 kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde vücudun ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Omega – 3 eksikliğinde hafıza problemleri, eklem hastalıkları, odaklanma sorunu, astım,  kireçlenme, bebek ve çocuklarda zihinsel gerilik gibi birçok soruna yol açıyor. Uzmanlar balık tüketmeyen, balık yağı takviyesi almayan kişilere kabak çekirdeği, keten tohumu, ceviz gibi Omega – 3 yağ asitleri alabilecekleri kuruyemişleri öneriyor.

Demir: Kabak çekirdeği pek bilinmemesine karşın sağlam bir demir kaynağıdır. Tavuk, ciğer gibi etlerin ardından demirin en çok olduğu besinlerden biri kabak çekirdeğidir. Halsizlik, kronik yorgunluk, kansızlık, kas ağrıları, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları gibi daha birçok rahatsızlığın temelinde demir eksikliği yatıyor. Uzmanlar düzenli ve sağlıklı beslenme ile ilaç kullanımına gerek kalmadan demir eksikliğini yenmenin mümkün olduğunu belirtiyor ve kabak çekirdeği tüketimini öneriyor.

100 gram kabak çekirdeğinin besin değeri ise tam olarak şöyle:

 • Kalori: 446 kcal
 • Yağ: 19 g
 • Karbonhidrat: 54 g
 • Sodyum: 18 mg
 • Kolesterol: 0 mg
 • Protein: 19 g
 • Potasyum: 919 mg
 • Diyet lifi: 18 g
 • Çinko: 10mg
 • Demir: 3,3 mg
 • Magnezyum: 262 mg
 • Kalsiyum: 55 mg
 • A vitamini: 62 IU
 • C vitamini: 0,3 mg

çiğ kabak çekirdeğiKabak Çekirdeği Nasıl Yenmeli?

Kabak çekirdeği genellikle kavrulmuş olarak tüketilen bir kuruyemiştir. Ancak uzmanlar çiğ kabak çekirdeğinin daha sağlıklı, faydalı olduğunu dile getiriyor. Kavrulmuş kabak çekirdeği özellikle prostat hastalıklarına karşı olan olumlu etkisinin bir bölümünü kaybediyor. Yazımızın öncekş kısmında anlattığımız gibi kabak çekirdeğinin faydaları oldukça fazla. Bunlar en iyi şekilde yararlanabilmek için en güzeli kabak çekirdeğini çiğ olarak tüketmek. Isıya maruz kalan çekirdekler birçok bileşenin kaybolmasına dolayısıyla faydalı etkilerini kaybetmesine neden oluyor. O yüzden eğer imkan varsa organik çiğ kabak çekirdeği tercih edilmeli.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeklerinin çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen kabak çekirdeği yağı; kozmetik ve sağlık alanında kullanılan şifalı bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Kabak çekirdeği yağının faydaları ise şöyle;

 • Prostat büyümesini önlemeye karşı etkilidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, hızlı iyileşme sağlar.
 • Bağırsak kurtlarının düşmesi için genellikle kabak çekirdeği yağı tercih ediliyor.
 • Kalın bağırsak kanserine karşı vücut sistemini koruyor, riski düşürüyor.
 • Kabak çekirdeği yağı fosfor içeriği ile kemik sağlığını destekler, kemik erimesini önler.
 • Böbrek sağlığına olumlu etkileri bulunur, taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 • Kısırlığa dair yaşanan hormonal bozukluklara iyi gelir.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Cildi yeniler, parlaklık verir.
 • Saçların kuvvetlenmesine yardımcı olur. Özellikle erkeklerde ortaya çıkan saç dökülmesinin azaltılmasını sağlar.
 • Romatizmal hastalıklarda ilaçlarla birlikte kullanılarak doğal destek sağlar.
 • Göz kenarlarındaki kırışıklıkları en aza indirger, yaşlanmayı geciktirir.

Kabak Çekirdeğinin Zararları

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir inceledik. Peki kabak çekirdeğinin zararı var mıdır? Kabak çekirdeğine özel olarak  bir alerjiniz ya da hassasiyetiniz yoksa aşırı tüketilmediği sürece bir zararı yoktur. Kabak çekirdeği tüketirken dikkat edilmesi gereken birkaç konu ise şöyle:

 • Kabak çekirdeği ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey çabucak bozulabileceğidir. Serin, kuru ve mümkünse ışık almayan bir yerde saklanmalıdır.
 • Kabak çekirdeğinin yağ ve kalori oranı yüksektir. Kilo almaya eğilimli kişilerde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
 • Kabak çekirdeğini haftanın her günü olacak şekilde düzenli ve bir avuçtan fazla tüketmek gaz yapar, ishale yol açar. Önerilen ölçü haftanın 3 – 4 günü en fazla bir avuç tüketmektir.
 • Çocukların kabak çekirdeği tüketimi sınırlı olmalı. Zira gaz ve ishal problemi çocukların bünyesinde daha çabuk görülüyor. Öte yandan kabak çekirdeğinin çocuklarda mide bulantısına ve kusmaya sebep olabileceği biliniyor.

Kabak çekirdeğinin faydaları, besin değeri ve tüketirken dikkat edilecekleri birlikte inceledik. Yazımızı beğendiyseniz aşağıda yer alan paylaşım tuşlarıyla sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar
8 Evidence-based Benefits of Pumpkin Seeds
Pumpkin Seeds: 11 Evidence-Based Health Benefits
Pumpkin Seed Health Benefits and Research Studies
BENEFITS OF PUMPKIN SEEDS
The True Potency Of The Pumpkin Seed
7 Health Benefits of Pumpkin Seeds
The Perfect Seed
Share.

Leave A Reply

fifteen − eight =