Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

0

Ihlamurun faydaları nelerdir sizler için derlediğimiz yazımıza hoşgeldiniz. Soğuk kış günlerinde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlardan korunmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için sıklıkla tüketilen ıhlamur, ebegümecigiller familyasına ait, 25 santim kadar uzunluğa erişen ağaçlarda yetişen faydalı bir bitkidir.

Her mevsim aktarlarda bulunabilen, marketlerde paket olarak satın alınabilen ıhlamur, sağlık için çok yönlü faydalara sahiptir. Ihlamur, yaydığı hoş aroması ile birçok evin bahçesinde, sokaklarda görülen bir bitkidir. Serin akşamlarda hoş kokusuyla herkesi metheden bu faydalı bitki, sağlıklı bir yaşam için hayatımızda olması gereken bitkiler arasında ilk sırada yer alıyor.

Özellikle kış geldiğinde bal, limon ve tarçın ile harmanlanarak yapılan ıhlamur çayı klasik siyah çaydan sonra en sık tüketilen çaylardan kabul ediliyor. Ihlamurun özünde kalsiyum ve A vitamini başta olmak üzere birçok faydalı ve elzem değerler bulunuyor. Sağlık için önemli olmasının temelinde bu değerler yatıyor. Her evde mutlaka bulundurulması gereken ıhlamur, doğal tedavi konusunda etkili ve lezzetli bir bitkidir. İşte şifa deposu ıhlamurun  faydaları;

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

 1. Vücudu sıcak tutar. Ihlamur, soğuk kış aylarında vücudu sıcak tutacak yegane bitkilerdendir. Gün içerisinde bir iki fincan ıhlamur çayı içmek kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun ısı seviyesini yükselterek üşümeyi azaltır. Özellikle kansızlığa bağlı olarak çok üşüyen kişiler için ıhlamur sağlıklı bir alternatif oluşturuyor, sorunu içten çözmeye yardımcı oluyor.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ihlamuru hayata dahil etmek vücut direncini birçok hastalığa karşı koruma altına almak anlamına geliyor. Ihlamurun içerdiği güçlü bileşenler vücuda destek olarak zararlı bakterilerle mücadele eder ve dışarı atılmasını sağlar. Ihlamur çayı bir yandan bağışıklık sistemini koruyup güçlendirirken diğer yandan sindirim sistemi ile birlikte zararlı bakterileri vücuttan atıyor.
 3. Kış hastalıklarından korur. Grip, nezle, soğuk algınlığı kış mevsiminin olmazsa olmaz hastalıklarıdır. Salgın başladığı zaman korunmak için birçok yola başvurulur. Uzmanlar kış aylarında salgından korunabilmek için ıhlamur çayını siyah çaya alternatif olarak tüketilmesini öneriyor. Gün içerisinde içilen bir fincan ıhlamur çayı bile gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlıyor, vücut direncini arttırıyor. Hastalığa yakalanan kişilerde ise iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 4. Göz sağlığına iyi gelir. Ihlamur yaprakları suda kaynatılıp ılık hale getirildikten sonra elde edilen su pamuk yardımı ile gözler kapalıyken gözlere sürmek gözlerdeki yorgunluğu, şişkinliği ortadan kaldırır. Düzenli uygulanan bu bakım ile uzun vadede göz sağlığı korunur, ayrıca yorgunluk izleri silinir.
 5. Yüksek tansiyonu dengede tutar. Ihlamur bitkisine dair uzmanların yaptığı yorumlardan bir diğeri, ıhlamurun yüksek tansiyona iyi geldiği ve tansiyonu ideal seviyeye düşürdüğü yönündedir. Bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma olmadığından elbette yüksek tansiyona sahip kişilerin ıhlamur tüketiminde ölçülü davranması öneriliyor.
 6. Öksürüğü durdurmaya yardımcı olur. Boğaz enfeksiyonu ne yazık ki kronik öksürüğe yol açabiliyor. Sürekli öksürmek boğazı tahriş ettiğinden beslenmeyi ve konuşmayı olumsuz yönde etkiliyor. Boğazdaki mikrobu kırmak, yumuşatmak ve nihayetinde mikrobu vücuttan atmak için ıhlamur çayı içmek iyi bir adım. Solunum yolunu açmak ve rahat nefes alışverişini sağlamak için ilaç yerine doğal tedavi tercih edenlerin tercihi ıhlamurdan yana oluyor.
 7. Zihin yorgunluğunu alır. Ihlamur bitkisinin sinir sistemi üzerindeki etkisi bilinen bir gerçek. Zihinsel yorgunluğu almak, stresi yenmek, beyni dinlendirmek için ıhlamur çayı her zaman fayda sağlar. Ihlamurun sakinleştirici etkisi ile strese bağlı ortaya çıkan birçok rahatsızlık aşılır. Yoğun tempoda çalışanlar, sınav stresi ile boğuşanlar, düşünceler arasında kaybolanlar ıhlamur çayı ile temposunu dengede tutabilir, düşüncelerini sakinleştirebilir.
 8. Damar tıkanıklığını önler. Ihlamur çayı, kan akışını hızlandırdığından damarlarda oluşan tıkanıklık ve sertleşmeyi önler. Bu durum kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Yani ıhlamur çayı içmek bir açıdan kalp sağlığı için de fayda sağlar.
 9. Cilde iyi gelir. Ihlamur cilde iyi gelen bir bitkidir. Doğrudan ana tedavi sağlayan etken bitki değildir ancak kısmen cilt lekelerine iyi gelmektedir. Ihlamur yaprakları suda kaynatılarak yumuşatıldıktan sonra cilt lekelerinin üzerinde bekletilir. Düzenli yapılan bu uygulama lekelerin ciltten zamanla sıyrılmasını sağlar. Ihlamur kan akışını hızlandırması nedeniyle hücre yenilenmesi ve dolayısıyla lekelerin geçmesini sağlar aynı zamanda yaşlanmayı geciktirir.
 10. Sindirim sistemini çalıştırır. Ihlamurun faydaları arasında mide ve sindirim sistemine iyi gelmesi de yer alır. Ihlamur çayı iyi bir bağırsak hareketliliği sağlar. Sindirim sistemi organlarının tembellik etmesini önleyen ıhlamur, bağırsakların hareketlenmesini sağlar.
 11. Astıma ve bronşite iyi gelir. Ihlamur çayının solunum yollarına iyi gelmesi, ıhlamuru astım ve bronşit dostu bitki haline getiriyor. Nefesi açan, ferahlatan ıhlamur, kış aylarında astım hastalarının rahat nefes almasını sağlıyor. Ihlamur astım hastalarına şifa olurken bronşiti de atlamıyor ve yumuşatarak şifa veriyor.
 12. Kansızlığa şifa olur. Toplumun en yaygın problemlerinden biri olan kansızlığı ıhlamur çayı ile yenmek mümkündür. Doktorlar, kansızlığı yenme sürecinde düzenli ıhlamur çayı tüketimini öneriyor.
 13. Saç yapısını güçlendirir. Ihlamur yapraklarını kaynatıp su elde edilir. Bu su ile yıkanan saçlar daha canlı ve parlak görünüme kavuşur. Ihlamur saç diplerindeki deri problemlerini onarır, dökülmeleri önler. Elbette ıhlamur bakımını düzenli uygulamak gerekiyor.
 14. Terlemeyi kolaylaştırır, ter attırır. Vücuttaki mikroplar, hastalık en kolay ter yoluyla atılır. Bu yüzden hasta olunduğu zaman sıcak şeyler içip yorgan altında beklenilir. Ihlamur çayı kan akışını hızlandırıp vücudu sıcak tutar. Hasta olunduğu zaman ıhlamur çayı tüketimini arttırarak dinlenildiğinde mikroplar daha hızlı bir biçimde vücuttan dışarı atılır.
 15. Uyumaya yardımcı olur. Ihlamur uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasındadır. Ilık bir ıhlamur çayı sinir ve stresi alır, uykuya hazırlar. Elbette uykudan birkaç saat önce içilmesi gerekiyor. Ihlamur bedeni rahatlatır akabinde huzurlu bir şekilde uykuya teslim eder.

ıhlamur çayı

Ihlamur Zayıflatır mı?

Ihlamur çayının zayıflama üzerindeki en büyük etkisi sindirim sistemini harekete geçirmesidir. Özellikle tembel bir bağırsak sistemine sahip kişiler için düzenli ıhlamur çayı içmek oldukça faydalıdır. Yemeklerden önce aç karnına içilen bir fincan ıhlamur çayı tokluk hissi verdiğinden yağ yakmaya ve zayıflamaya yardımcı olur. Ancak sadece ıhlamur çayı içmek yeterli değildir. Beslenmede özenli davranmak ve yürüyüş gibi çeşitli egzersizler yapmak gerekiyor.

Ihlamur Nasıl Demlenir? (Ihlamur Nasıl Yapılır?)

Ihlamur çayı hazırlamak oldukça basit bir yöntemdir. Yarım avuç ıhlamur ortalama 2 bardak kadar kaynatılmış sıcak suya eklenir ve üstü kapatılarak 5 dakika dinlendirilir. Bu süre zarfında bitki ve su özleşerek içmeye hazır hale gelir. İçerken tarçın, bal ve limon ile ıhlamur tatlandırılabilir.

Ihlamur Tüketimine Dair Öneriler

 • Ihlamur sadece bir kere kaynatılır ve akabinde sıcak, ılık şekillerde tüketilir. Birden fazla kaynatılan ıhlamur içerdiği bileşenleri yitirir, faydasını kaybeder.
 • Kaynar şekilde ıhlamur içmek yemek borusuna ve ağız içindeki yapıya zarar verir.
 • Ihlamuru tatlandırmak için mümkün mertebe bal kullanılması önerilir. Şeker kilo artışına sebep olur.
 • Ihlamur, uykusuzluk problemi için tercih edilen bir bitki çayı olmasına karşın çok geç saatlerde içmek tam tersi bir etki gösterebilir. Uyumadan birkaç saat önce içmekte fayda var.
 • Alerjik, hassas mideli kişilerin ıhlamur içmeden önce doktoruna danışması önerilir.

Ihlamurun Zararı Var mıdır?

Ihlamurun faydaları oldukça fazla peki ıhlamurun bilinen bir zararı var mıdır? Ihlamur yararları ile öne çıkan bir bitkidir. Özel olarak alerjiniz yoksa bilimsel açıdan kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Ancak uzmanlar tüm besinlerde olduğu gibi ıhlamurun da aşırı tüketiminin sakıncalı olabileceğini belirtiyor. Bitkisel çaylara karşı hassas olan kişilerin, gebelerin, emziren annelerin ve alerjik bünyeye sahip kişilerin ıhlamur tüketmeden önce doktoruna danışması gerekiyor.

Share.

Leave A Reply

5 × 2 =