Hünnap Nedir? Hünnapın Faydaları Nelerdir?

0

Şifanın kaynağı doğadadır sözünü destekleyecek nitelikte bir meyve olan hünnap; minik bir meyve olmasına karşı tam bir şifa deposudur. Hünnapın faydaları nelerdir maddeler halinde inceleyeceğimiz yazımızda hünnap ile ilgili bir çok farklı konuda bilgi de vereceğiz. Yazıda değineceğimiz konular sırayla şöyle:

 • Hünnap Nedir? Nerede Yetişir?
 • Hünnapın Faydaları Nelerdir?
 • Hünnap Nasıl ve Ne Kadar Yenmeli?
 • Hünnap Meyvesi Nerede Satılır? Hünnap Fiyatı Ne Kadardır?
 • Hünnap Nasıl Saklanır?
 • Hünnap Mevsimi Ne Zamandır?
 • Hünnap Kurusu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Nerede Yetişir?

Hünnap; cehrigiller ailesine ait, ağaçta yetişen bir meyvedir. Ağacın yüksekliği yaklaşık 4 – 5 metreye ulaşabiliyor. Hünnap ağacı dikenli dallara sahip bir ağaçtır. Meyvesi ortalama bir zeytin boyutundadır ve iğdeye çok benzetilir. Hünnap için “Ölümsüzlük meyvesi, Tanrının hediyesi” gibi özel sıfatlar kullanılmıştır. Bahar aylarında sarı çiçekleriyle görsel bir şölene dönüşen hünnap ağacı, sonbaharda meyvelerini vermeye başlar. Hünnabın yayılışı Kuzey Afrika ve Suriye üzerinden olmuştur. Çin ve Hindistan gibi alternatif tıbbın fazlasıyla yaygın olduğu ülkelerde çok sık tüketilen bir meyvedir. Hem yiyecek hem içecek hem de tıbbi, kozmetik amaçlarla kullanılıyor. Hünnap ağacı uyumlu bir bitki olduğu için neredeyse tüm iklim tiplerine uyum sağlıyor. Ancak kaliteli bir meyve oluşumu için sıcağa ihtiyaç duyar. Yazın açmaya başlar ilkbaharın bitişinde en olgun haline kavuşur. Türkiye’de hünnap Marmara, Akdeniz, Batı ve Güney Anadolu’da yetişmektedir. Ege Bölgesi’nin bazı şehirlerinde hünnabın farklı türleri yetişir. Hünnap lezzeti, besin değeri ve faydaları ile vişneye alternatif olmuştur. İçerisinde bolca A ve C vitamini içeren, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller bulunan hünnapın faydaları ise şöyle:

Hünnapın Faydaları Nelerdir?

 1. Kalp sağlığına iyi gelir, kalbi korur. Hünnap meyvesinin içeriğinde bulunan potasyum kalp sağlığı için şifadır. İnme, felç spazm, kriz gibi bilinen kalp rahatsızlıklarına karşı kalbi ciddi anlamda korur, riskleri düşürür.
 2. Kan akışını hızlandırır. Hünnap ‘niyesin’ isimli önemli bir madde barındırır. Bu maddenin kan akışını hızlandırmada etkili olduğu biliniyor. Sağlıklı bir kan dolaşımı için mevsiminde, düzenli hünnap tüketimi öneriliyor.
 3. Kanser hastalıklarıyla mücadele eder. Hünnabın çok güçlü bir antioksidan olduğunu biliniyor. Antioksidan olması kanser hücreleriyle mücadele etmesini sağlıyor. Çin’de hünnap kansere karşı etkili olduğu için sıklıkla kullanılıyor.
 4. Kemik ve kas sağlığını güçlendirir. Fosfor ve kalsiyum gibi iki değerli mineral barındıran hünnap doğrudan kas ve kemik sağlığına faydalıdır. Ek olarak diş sağlığına da olumlu etkiler sunar. Hünnap, düzenli tüketimde kemikleri ve kas yapısını güçlendirir, diş sağlığını güçlendirir. Gelişim çağındaki çocukların sağlıklı gelişimi için önemlidir.
 5. Hünnap zayıflamaya yardımcı olur. Hünnap meyvesi oldukça düşük bir kaloriye sahiptir. Diyet yapanlar, formda kalmak adına çaba gösterenler için ideal bir meyvedir. Spor ve diyet ile birlikte beslenme programına eklenmesi kısa sürede hedeflenen kiloya varmayı destekler, süreci kolaylaştırır.
 6. Enerji desteği sağlar. Düşük kalorili bir meyvedir ancak yüksek enerji deposudur. Yoğun bir spor sonrasında, iş – okul – şehir yoğunluğunun ardından enerji depolamak, fiziksel zindelik sağlamak için hünnap tüketmek etkilidir.
 7. Balgamı söker, öksürüğü keser. Hünnap çayı günde iki fincan içildiği takdirde hızlı şekilde öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Balgam sökerek ise boğazı rahatlatır.
 8. Bağışıklık sistemini güçlendirir, mevsimsel koruma sağlar. A ve C vitamini içeren hünnap, bağışıklık sisteminde güçlendirici bir etkiye sahiptir. Mevsim geçişlerinde yaşanılan gribal enfeksiyonlar ve kış boyunca karşılaşılacak soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı hünnap koruyucu rol oynar.
 9. Sindirim sistemini çalıştırır. Kabızlık, hazımsızlık ve bağırsak hareketlerini düzene koymak, çalışmasını sağlamak için en doğal yollardan biri hünnap tüketmektir. Sindirim sistemi düzenli çalıştığında kilo vermek kolaylaşır, vücuttaki zararlı maddeler dışkılama yoluyla atılır.
 10. Meme kanseri tedavisinde etkilidir. Hünnap meyvesinin göğüs ağrılarında iyileştirici, ağrıyı azaltan bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Öyle ki Çin’de meme kanseri tedavisini güçlendirmek için hünnap tüketimine önem verilir.
 11. Şeker hastaları için faydalıdır. Yapılan çalışmalar hünnabın diyabet üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Hünnap şeker oranını düzenleyici etki yapar. Hem hünnabın hem de hünnap çayının kan şekerini düşürücü etkili olması diyabet hastalarının meyveyi güvenle tüketmesine yol açıyor.
 12. Astıma iyi gelir. Hünnap meyvesini yaş, kuru, şurup, çay şeklinde tüketmenin astım ve benzeri solunum yolu rahatsızlıklarına karşı hafifletici, iyileştirici rol oynar.
 13. Yaraları iyileştirir. Hünnabın kendisini veya yapraklarını balla birlikte kullanıp yaralara pansuman yapıldığında iyileşme süreci hızlanır.
 14. Antioksidan etki sağlar. Hünnap kırmızı meyve kategorisinde yer alır. Kırmızı meyvelerin ve sebzelerin antioksidan deposu olduğu bilinen bir gerçektir. Hünnap, bu anlamda muhteşem bir antioksidan deposudur. Antioksidan tüm sağlık problemlerine karşı iyileştirici, etkilidir. Kanser hastalıklarında antioksidan mücadeleci rol oynarken karaciğer hasarlarında temizleyici rol oynar.
 15. Yüksek tansiyonu dengeler. Potasyum içerikli hünnap kan basıncını dengeler. Rahatlayan kan basıncı ise tansiyonun ideal seviyeye düşmesine yardımcı olur.
 16. Cilt problemlerine iyi gelir. Hünnapın faydaları arasında cilde iyi gelmesi de bulunur. Antioksidan meyveler cilde iyileştirici etkiler sunar. Hünnap tüketimi ve hünnap içerikli maskeler cilt yüzeyinde görülen problemlere iyi gelir. Güneş yanıkları, akne izleri konusunda etkilidir. Ayrıca kuruyan ve dökülen ciltleri nemlendirir, kuruluk hissini azaltır.
 17. Uykusuzluğa iyi gelir. Hünnap uykusuzluğa iyi gelen besinler arasındadır. Stres ile mücadele eden hünnap zihni sakinleştirir, bedeni rahatlatır ve rahat bir uykunun kapılarını aralar, kaliteli uyku uyunmasına yardım eder.
 18. Stresten kurtulmaya yardım eder. Hünnap ile igili olarak yapılan araştırmalar hünnap meyvesinin stresi azaltan ve insanı rahatlatan bir etkisi olduğunu göstermiştir. Enerji veren hünnap, antidepresan özelliktedir.

Hünnap Nasıl ve Ne Kadar Yenmeli?

Hünnap meyvesi yaş ve kuru olarak tüketilebilen bir meyvedir. Taze meyve olarak tüketilebilen meyvenin reçeli, şurubu, marmeladı yapılır; pasta, tatlı ve dondurma gibi tariflerde kullanılabilir. Pastaların süslemesinde de sıklıkla tercih edilir. Hünnap çayı genellikle kurutulmuş hünnaptan yapılır. Kuru hünnap çerez gibi çayın yanında da tüketilebiliyor. Taze hünnaptan komposto, soğuk içecek yapılıyor. Hünnabın ne kadar tüketilebileceğine dair elbette bariz bir ölçü yoktur ancak aşırı tüketimden kaçınılması öneriliyor. Tüketim miktarı kişilerin tasarrufunda olan bir detaydır. Hamile olanlar veya emzirme dönemindekiler tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır. Hünnap faydalı bir meyvedir ancak gebelikle ilgili özel bir bilgi olmadığından uzmana danışmak faydalıdır.

Hünnap Meyvesi Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Hünnap yaş olarak pazar, manav ve marketlerde satılırken kurusu aktar, alternatif tıp ürünleri merkezlerinde, organik pazarlarda görülebiliyor. Hünnap aynı zamanda paketlenmiş şekilde sanal marketlerde, alışveriş merkezlerinde satılıyor. Paketlenmiş hünnaplar gramajına göre fiyatlandırılıyor. Gramajı düşük paketlenmiş hünnap yaklaşık 10 – 15 lira seviyesindedir.

Hünnap Nasıl Saklanır?

Hünnap meyvesinin kurusu oda sıcaklığında muhafaza edilebiliyor. Yaş meyvesi ise tıpkı diğer meyveler gibi buzdolabında kolaylıkla saklanılır. Hünnabın saklanması zahmetli değildir. Reçeli diğer reçellerin kullanımıyla aynıdır, hava almadığı sürece bozulmaz.

Hünnap Mevsimi Ne Zamandır?

Hünnap ilkbaharda çiçeklerini açan ilkbaharın sonlarında, kış başlangıcında olgunlaşan bir meyvedir. Sıcak iklimi seven hünnap ağacı, ülkemizin çeşitli yerlerinde yetiştiriliyor. Önce beyaz bir meyve olan hünnap daha sonra kırmızı rengine geçiş yapar. Tazeyken toplanır ve kurutulur.hünnap kurusunun faydaları

Hünnap Kurusu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hünnap kurusu belirttiğimiz gibi meyve yaşken toplanıp güneşte kurutularak elde edilen bir meyvedir. Kayısı, elma gibi aynı şekilde, doğal güneş ışığıyla belli bir süre bekletilerek yapılır. Hünnap kurusu en az tazesi kadar faydalıdır. Kuru hünnapın faydaları arasında balgam söktürmesi, kolesterolü dengelemesi, enerji depolaması bulunur. Kronik öksürüğe karşı kuru hünnap yemek, çayını içmek faydalıdır. Kandaki mikropları temizlemede etkilidir. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Kaynaklar
10 Best Benefits Of Jujube
The Top 7 Health Benefits of Jujube
Benefits of Dried Jujube
7 Impressive Health Benefits Of Jujube
The Benefits of Jujube
What Are Jujubes Good For?
Share.

Leave A Reply

fifteen − eleven =