Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

0

Bu yazımızda hindistan cevizi yağı nerelerde kullanılır, nelere faydası vardır ve kullanılırken dikkat edilecek konulara değineceğiz. Hindistan cevizi yağı cilt bakımı, saç bakımı gibi amaçlarla kullanıldığında olumlu sonuç vermektedir. Ayrıca yağın yazımızda bahsedeceğimiz farklı hastalıkların tedavisinde de olumlu etkisi de bulunmaktadır. Kilo verme konusunda destek sağlayan yağ, sindirim ve bağışıklığı geliştirmeye de yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizinin bol bulunduğu tropik ülkelerde sıklıkla kullanılmakla birlikte aynı zamanda ABD ve Avrupa ülkelerinde de giderek daha fazla kullanılmaktadır. Birçok yararı bulunan hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir hep beraber bir bakalım. 🥥🥥🥥

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları            

1) Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağı cilt bakımı için kullanılabilir. Kuru cilt sorunu yaşayanlar da dahil her türlü cilt tipinde nemlendirici olarak işlev görür. Bu açıdan çok uygun bir masaj yağıdır. Hindistancevizi yağı uygulamasının deride olumsuz etkilere yol açma ihtimali mineral yağa(mineral yağ birçok kremde ve yağda kullanılan petrolden elde edilen bir yağ türüdür.) göre daha düşüktür. Bu özelliği sayesinde nemlendirici olarak kullanılabilecek daha güvenli bir seçenek sunmaktadır. Ayrıca genellikle yaşlanmaya eşlik eden cildin kırışıklıklarını ve sarkmayı da geciktirir.

Bilinen antioksidan özelliklerinden dolayı sedef, dermatit, egzama ve diğer cilt enfeksiyonları gibi çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde de yardımcı olur. Bu nedenden dolayı, hindistancevizi yağı sabun, losyon ve cilt bakımında kullanılan kremler gibi çeşitli vücut bakım ürünlerinin temel bileşenlerinden biridir.

Sivilceler en yaygın cilt sorunlarından biridir. Hindistan cevizi yağında sivilce sorunuyla mücadele etmeye yardımcı olacak çeşitli besin öğeleri vardır. Hindistan cevizi yağı yüzeysel olarak da uygulanabilir gıda olarak da tüketilebilir. En yüksek faydayı sağlamk için aynı anda hem harici hem de dahili kullanıma da başvurulabilir.

2) Saç bakımı

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında parlaklık kazandırma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Protein kaybını azaltma konusundaki etkisi sayesinde de saçın daha güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bu yararlarından dolayı saç bakımı amacıyla direkt olarak da kullanılabilmekle beraber çeşitli saç kremlerin içerisinde de bulunmaktadır. Saç bakımı için normal olarak topikal olarak uygulanır.

Hindistancevizi yağı, Hint alt kıtasında saç bakımı için yoğun şekilde kullanılmaktadır. Mükemmel bir saç kremi olup hasarlı saçların yeniden büyümesine yardımcı olur. Hasar görmüş kılların beslenmesi ve iyileştirilmesi için gerekli olan proteinleri de sağlar. Araştırmalar, hindistancevizi yağının, saç dökülmesinden kaynaklanan hasarlara karşı saçlara önemli oranda koruma sağladığını göstermektedir. Aynı zamanda, saçınızı ve saç derisini bit ve bit yumurtasından uzak tutmaya da yardımcı olur.

hindistan cevizi yağının faydaları

3) Kirpikler

Hindistan cevizi yağı, hem kirpik hem de kaş büyümesi için en iyi doğal çözümlerden biridir. Kirpiklerinizin daha kalın görünmesini sağlar. Kirpiklerin güçlenmesini sağlayarak, kırılmaları düşmeleri önler  Ayrıca kozmetik ürünlerin aksine gözlere zarar vermez. Kirpiklerde kullanılacak hindistan cevizi yağının soğuk preslenmiş olması önerilmektedir.

4) Zayıflama

Hindistan cevizi yağı kilo kaybı için çok faydalıdır. Kısa ve orta zincirli yağ asitleri içerir. Araştırmalar, hindistancevizi yağının kadınlarda abdominal obeziteyi azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca sindirimi kolaydır ve tiroid ve endokrin sistemin işlerliğinde yardımcı olur. Dahası vücudun metabolik hızını arttırır, böylece daha fazla enerji yanar ve obez ve kilolu kişilerin kilo vermelerine yardımcı olur. Bu nedenle, her gün birincil pişirme yağı olarak hindistancevizi yağı kullanan tropik kıyı bölgelerinde yaşayan insanlarda obezite oranları genele göre düşüktür.

5) Diş bakımı

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında dişlere yaptığı olumlu etki de bulunmaktadır. Vücuttaki kalsiyum emilimini kolaylaştırdığı için dişlerin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda diş çürümelerinin engellenmesi konusunda da etkilidir. Son araştırmalar yağın plak oluşumu ve plak oluşumu nedeniyle ortaya çıkan diş eti iltihabını azaltmada da yarar sağladığını göstermektedir.

6) Bağışıklık

Anti-fungal, anti-bakteriyel ve anti-viral yapıya sahip antimikrobiyal lipitler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Vücudumuz, laurik asiti, herpes, influenza, sitomegalovirüs gibi hastalıklara neden olan virüsleri ve bakterileri tedavi etmek için etkili bir yol olan monolaurin’e dönüştürür. Hindistan cevizi yağı, listeria monocytogenes ve helicobacter pylori gibi zararlı bakteriler ve giardia lamblia gibi zararlı protozoonlarla mücadelede yardımcı olur.

7) Enfeksiyonlar

Enfekte bölgelere uygulandığında, hindistancevizi yağı, enfekte vücut bölümünü harici toz, hava, mantar, bakteri ve virüslerden koruyan bir kimyasal tabaka oluşturur. Hindistan cevizi yağı hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırdığı için çürüklere karşı da oldukça etkilidir.

hindistan cevizi yağı kavanoz

8) Sindirim

Pişirme yağı olarak da kullanılabilen hindistancevizi yağının sindirime yardımcı etkisi bulunmaktadır. Sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece irritabl bağırsak sendromu(İBS) da dahil olmak üzere çeşitli mide ve sindirime ilişkin sorunları önler. İçerisinde bulunan doymuş yağlar anti-mikrobiyal yapıdadır. Bu özelliği sayesinde de hazımsızlığa neden olan çeşitli parazit, bakteri ve mantarlarla mücadele edilmesi konusunda da etkilidir. Ayrıca hindistan cevizi yağı mineraller, vitaminler ve amino asitlerin emilimine de destek sağlar.

9) Candida Mantarı

Mide içerisinde gelişen Candida Albicans isimli mantar, birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Candida mantarı, kilo alımı, adet düzensizliği, egzema,  psikolojik sorunlar ve daha birçok başka sağlık sorununa yol açabilir. Hindistan cevizi yağı, candida mantarından kaynaklanan iltihaplanmaları rahatlatmaya yardımcı olur. Yüksek nem tutma kapasitesi cildin çatlamasını veya soyulmasını önler. Hindistan cevizi yağında bulunan kaprilik asit, kaproik asit, miristik asit ve laurik asit, Candida albicans mantarını yok etmede yardımcı olur. Ayrıca, candida için kullanılan diğer farmasötik tedavilerin aksine, hindistancevizi yağının etkisi, hastaya alışmak için uygun bir zaman kazandıran kademeli bir yapıdadır. Fakat bu candida mantarı için Hindistan cevizi yağı kullanımında hindistancevizi yağı dozajları sistematik ve yavaş yavaş arttırılmalı, başlangıçta büyük miktarlarla başlanmamalıdır.

10) İç Organlara Yararları

Hindistan cevizi yağında orta zincirli trigliseridlerin ve yağ asitlerinin bulunması karaciğer hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur, çünkü bu maddeler karaciğere ulaştığında kolayca enerjiye dönüşürler, böylece karaciğerin iş yükü azalır ve aynı zamanda yağ birikimini önler. Böbrek ve safra kesesi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur ve böbrek taşlarının dağılmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının pankreasın sağlıklı tutulmasında yararlı olduğuna da inanılmaktadır.

hindistan cevizi

11) Kalp hastalıkları 

Yüksek kolesterol seviyeleri ve yüksek tansiyon gibi çeşitli kalp problemlerini önleme açısından yararlı olan laurik asit içerir.

12) Stres Hafifletme

Hindistan cevizi yağı çok rahatlatıcıdır ve bu nedenle stres gidermeye yardımcı olur. Kafaya uygulamak, ardından yumuşak bir masaj yapmak, zihinsel yorgunluğun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Hindistancevizi yağı stres azaltıcı ve antioksidan özelliklere sahiptir.

13) Diyabet

Hindistan cevizi yağı, kan şekerinin kontrolünde yardımcı olur ve insülinin salgılanmasını geliştirir. Aynı zamanda kan glikozunun etkin kullanımını teşvik eder.

14) Kemikler

Daha önce de belirtildiği gibi, hindistancevizi yağı, vücudumuzun önemli mineralleri emme kabiliyetini geliştirir. Bunlara kemiklerin gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve magnezyum dahildir. Bu nedenle, orta yaştan sonra osteoporoza yatkın olan kadınlar için de çok yararlıdır.

15) Kanser

Hindistan cevizi yağının kanser hastaları için viral duyarlılığın azaltılmasında araçsal bir rol oynadığına inanılmaktadır. Araştırmalara göre hindistancevizi yağı, grip, kızamık, hepatit, herpes, SARS ve diğer ciddi sağlık risklerine neden olan virüsleri öldürüyor. Ayrıca ülser, boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, pnömoni ve gonore gibi bakterilerin de öldürülmesine yardımcı oluyor. Son olarak, hindistancevizi yağı ayakta mantar enfeksiyonuna(atlet ayağı) pamukçuğa ve döküntülere sebep olan mayaların giderilmesinde de etkilidir.

16) Enerji Verir

Hindistan cevizi yağı, sporcular, vücut geliştiriciler ve diyet yapan kişiler tarafından sıklıkla kullanılır. Diğer yağlardan daha az kaloriye sahip olması ve yağ içeriğinin enerjiye kolayca dönüşmesi sayesinde arterlerde yağ birikmesine de yol açmaz. Hindistan cevizi yağı enerji ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur ve sporcuların performansını arttırır.

17) Hindistan Cevizi Yağı ve Alzheimer Hastalığı

Yakın geçmişte yağın Alzheimer hastalığının tedavisinde yararlı olduğuna dair haberler çıkmıştır. Bununla birlikte, hindistan cevizi yağının Alzheimer Hastalığı’na karşı kesin bir yararı olduğuna dair bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Aslında, yağın beynin bir biçimde işlevini artırmada yardımcı olduğu böylece de Alzheimer hastalarına da yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

18) Taşıyıcı Yağ Özelliği Taşır                                   

Taşıyıcı yağlar, deriye kolayca nüfuz eden veya emici olan yağlardır. Bu sayede diğer yağların (esansiyel yağlar gibi) ve bitkisel özütlerin içerisine karıştırıldığında cildin içerisine sızmasını veya emilmesini kolaylaştırır. Cildin gözeneklerinden kolaylıkla emilir ve bu sayede taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir. İçine karıştırıldığı yağların ve otların özelliklerini değiştirmez. Otlar ve yağları mikrobik veya mantar etkileşimlerinden korur.

hindistan cevizi yağı nasıl saklanır

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır ve Saklanır?

Diğer çoğu yağın aksine, hindistancevizi yağının erime noktası yüksektir, yaklaşık 24-25 derecedir. Bu nedenle, oda sıcaklığında katıdır ve sadece sıcaklık arttıkça erir. Böylece oda sıcaklığında ya da buzdolabında saklanabilir.

Topikal amaçlarla, özellikle saç bakımı için hindistancevizi yağı kullanıyorsanız, şişeyi güneş altında tutarak veya ılık suya batırarak yağı (katı olduğu takdirde) eritebilirsiniz. Yiyerek kullanmak istiyorsanız, tariflerinizde tereyağı veya bitkisel yağları hindistancevizi yağı ile değiştirmeniz yeterlidir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konu geleneksel yağların ve süt ürünlerinin de yararları olduğudur. Yani yemeklerinizde tamamen hindistancevizi yağı kullanmanız diğer yağlardan faydalanmanızı engeller. Bu noktada bir denge tutturulması gerekmektedir. Yağı evde muhafaza ederken kavanozunun kapağını kapalı tutmak böceklenmemesi açısından önemlidir.

-Hindistan cevizi yağının tadını sevmedim. Ne yapabilirim ?

Farklı tariflerle beraber kullanmayı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, hindistancevizi yağı içtikten sonra bulantı yaşarsanız, kendinizi yemeye zorlamayın. Herhangi bir gıda maddesinde olduğu gibi vücudunuzun hindistancevizi yağına alerjisi olabilir ve bu durumda tüketilmemesi en iyisidir.

Hindistan Cevizi Yağı Bileşimi

Hindistan cevizi yağının % 90’ından fazlası doymuş yağlardan oluşur, bunun yanı sıra birkaç doymamış yağ asidi içermektedir.

-Doymuş yağ asitleri: Çoğu, orta zincirli trigliseridlerdir ve vücut sistemlerinde iyi asimile olması beklenir.

-Laurik asit: Başlıca katkı maddesi, toplamın% 40’ından fazlasını temsil eder, onu kaprilik asit, miristik asit ve palmitik takip eder. İnsan vücudu, laurik asiti monolaurine dönüştürür. Laurik asit, virüs ve hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.

-Paprik asit: Diğer bakteriler tarafından salgılanan bazı enzimlerle reaksiyona girer ve daha sonra onu güçlü bir antimikrobiyal ajan olan monokaprin haline getirir.hindistan cevizi yağı tahta kaşık

-Paprilik asit, kaproik asit ve miristik asit: Antimikrobik ve antifungal özellik bakımından zengindirler.

-Doymamış yağ asitleri: Çoklu doymamış yağ asitleri(linoleik asit), tekli doymamış yağ asitleri(Oleik asit)

-Polifenoller: Hindistan cevizi, fenolik asit olarak da bilinen gallik asit içerir. Bu polifenoller, hindistancevizi yağının kokusu ve tadından sorumludur.

-Yağ asidi türevleri: Betaines, ethanolamide, etoxylates, yağlı esterler, yağlı polisorbatlar, monogliseritler ve poliol esterler.

-Yağlı alkollerin türevleri: Yağlı klorürler, yağlı alkol sülfat ve yağlı alkol eter sülfat.

-Vitaminler ve Mineraller: E vitamini, vitamin K ve demir gibi mineraller.

Dünyanın birçok ülkesinde giderek daha da popüler olan hindistan cevizi yağı ile ilgili verdiğimiz bilgilerin işinize yarayacağını ümit ediyoruz. Tüm destekleyici besinleri olduğu gibi hindistan cevizi yağını da özel bir durumunuz ya da rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hindistan ceviz yağının faydaları hakkında ayrıntılı bilgi veren yazımızın sonuna geldik. Herhangi bir yorumunuz ya da öneriniz varsa alt tarafta bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz Beğendiyseniz sayfamızı alt tarafta bulunan paylaşım tuşlarıyla arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Teşekkürler, sağlıklı ve mutlu günler.

Kaynaklar
20 Coconut Oil Benefits & Side Effects
11 Surprising Benefits & Uses Of Coconut Oil
Coconut Oil: Benefits, Uses, and is it really healthy?
101+ Best Coconut Oil Uses
The health benefits of… coconut oil
Share.

Leave A Reply

18 − 14 =