Greyfurtun 9 Müthiş Faydası

0

Merhabalar bu yazımızda konumuz greyfurt 🍊 olacak. Yazıda değineceğimiz noktalar ise şöyle:

 • Greyfurtun Faydaları
 • Greyfurt Suyunun Faydaları
 • Greyfurt Zayıflatır mı?
 • Hamilelikte Greyfurt Tüketimi
 • Kimler Greyfurt Yememeli?
 • Greyfurt Mevsimi Ne Zamandır?

Haydi başlayalım. 🤗 Akdeniz Bölgesinde yetişen bir meyve olan greyfurt, ilk kez Güney Amerika topraklarında keşfedilmiş ve akabinde hızlı bir şekilde dünyaya yayılmıştır. Greyfurt, asitli bir yapıya sahip olup ekşi, acı ve tatlıyı bir arada sunan lezzetli bir meyvedir. Vitamin, mineral ve protein bakımından oldukça zengindir. Turunçgiller ailesinin en sağlıklı meyvelerinden biri olan greyfurt, içerdiği bol vitamin ile hastalıklara şifa olurken birçok hastalığın oluşmasını önler. Soğuk algınlığı, grip, nezle, hazımsızlık, kabızlık gibi birçok sağlık problemine karşı greyfurt doğal bir ilaç kabul ediliyor. Greyfurtun faydaları elbette bu hastalıklarla sınırlı değil. Henüz bilinmeyen birçok faydası ile mucizevî bir meyve olarak raflarda ve evlerde yerini alıyor. İşte greyfurtun faydaları;

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

1) Kilo vermeyi hızlandırır

Yüksek oranda lifli bir meyve olan greyfurt, hazımsızlığı önler ve sindirim sistemi organlarının disiplinli şekilde çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecini hızlandırır. Diyet ve spor yapanlar öğünlerine greyfurt eklediğinde kısa vadede sonuçlarını görebilirler. greyfurt neye iyi gelir

2) Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini oranı ile turunçgiller ailesinin belki de en faydalı meyvelerinden biri greyfurt kabul ediliyor. İçerdiği zengin besin kaynağı vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor; nezle, grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok solunum hastalığına karşı önleyici güç oluyor. Küçükten büyüğe herkesin hastalıktan sakınmak için tüketebileceği lezzetli meyvelerden biridir greyfurt.

3) Kanser riskini azaltır

Yapılan araştırmalar greyfurtun prostat kanserine yakalanma riskini önemli derecede azalttığı görülmüştür. Ek olarak kolon ve meme kanserine karşı koruyucu olduğu, düzenli tüketimde bedeni kanser hücrelerine karşı koruduğu gözlenmiştir. Uzmanlar da bu konuda hastalarını bilinçlendiriyor ve greyfurt tüketimine dikkat çekiyor.

4) Görme yetisini geliştirir

Greyfurt içerisinde bulundurduğu değerli kaynaklar sayesinde görme yeteneğine olumlu etkiler kazandırır. Görme yeteneğinin artmasını sağlayan şifa deposu meyve aynı zamanda göz yorgunluğunu önler ve görme kusurlarına yakalanma riskini büyük oranda düşürür.

5) Dişeti hastalıklarına iyi gelir

2005 yılında yapılan çalışmalar göstermiştir ki günde bir adet greyfurt tüketmek dişeti hastalıklarını iyileştiriyor. C vitamini içeren meyve, vücuttaki vitamin seviyesini artırır ve dişeti kanamalarını önler, dişeti problemlerini onarır.

6) Sigaranın zararlarını azaltır

Greyfurt sigara üzerinde etkili bir meyvedir. Sigarayı bırakmak isteyen veya etkilerinden korunmak isteyen kişiler düzenli olarak greyfurt tükettiğinde sigaranın ciğerlerde bıraktığı zararın bir kısmından korunabilir. Üstelik greyfurt sigara içme isteğini azaltıp, bırakmaya yardımcı olur. Bedendeki nikotinden sıyrılmak ve bırakmak isteyenler için ideal bir meyvedir.

7) Saç sağlığına ve cilde iyi gelir

Cildin ve saçların nem dengesini koruyan greyfurt, içerdiği mineral ve vitaminler ile daha parlak ciltlere, sağlıklı saçlara zemin hazırlar. Güneşin kavurucu etkisinden yıpranan cilt ve saçlar için greyfurt içten beslenme sağlar.

8) Karaciğeri temizler

Greyfurtun faydaları arasında karaciğeri temizlemesi de bulunur. Sigara, alkol, kimyasal ilaç tüketimi gibi unsurlar karaciğeri yoran şeylerdir. Yüksek miktarda antioksidan içeren greyfurt, karaciğeri temizler, karaciğerdeki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

9) Kolesterolü düşürür

Doktorlar günde bir adet greyfurt yemeyi öneriyor. Çünkü düzenli tüketimde Greyfurtun yüzde 15 oranında kolesterol seviyesini düşürdüğü biliniyor. Kolesterol için yapılan diyet listesine eklenen greyfurt aynı zamanda kalp sağlığını korur, damar tıkanıklığını önler.

Greyfurt Suyunun Faydaları

Greyfurtun faydalarından yararlanmak isteyen ancak greyfurt yemeyi sevmeyenler için greyfurt suyu lezzetli bir alternatif.  Greyfurt suyu oldukça etkili bir içecektir. İşte greyfurt suyunun faydaları;

 • greyfurt suyunun faydalarıHer gün düzenli olarak tüketilen bir bardak greyfurt suyu, böbrek taşı oluşumunu önler, mevcut böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştırır.
 • Boğaz ağrılarını dindirir, boğazdaki tahribatı iyileştirir. Boğazda ve göğüste biriken balgamı yumuşatır, sesin açılmasını sağlar.
 • Meyvesi gibi greyfurt suyu da karaciğeri temizler, vücudu toksinlerden arındırır.
 • Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı rahatlama sağlar, solunum yollarını açar.
 • Mide ve bağırsakları temizler, sindirim sisteminin disiplinli çalışmasına yardımcı olur.
 • Kolesterolü düşürür, kalp rahatsızlıklarını önler.
 • Cildi ve saçları içten besler, parlaklık kazandırır.
 • Gribal enfeksiyonlara karşı vücuttaki zararlı organizmalarla mücadele eder.
 • Günlük olarak alınması gereken C vitamini, demir, fosfor, magnezyum ve çinko miktarlarının bir kısmını karşılar.

Greyfurt Zayıflatır mı?

greyfurt kilo verme2006 yılında yapılan bir çalışma greyfurtun kilo verme konusundaki etkilerini bariz şekilde göstermiştir. Çalışmaya göre bir grup insan düzenli olarak yemek öncesinde greyfurt tüketti. İki buçuk ayın neticesinde kişilerin yaklaşık 4 kilo verdiği görülmüştür. Bol su içermesi, lif kaynağı olması, tokluk hissi vermesi ve en önemlisi yağ yakması greyfurtun iyi bir zayıflatıcı meyve olmasını sağlıyor.

Greyfurt, beslenme uzmanları ve spor hocaları tarafından verilen öğünlerde mevsime bağlı olarak tüketilir. Hem meyvesi hem suyu kilo vermede etkilidir. Metabolizmayı hızlandıran meyve başta kabızlık olmak üzere tüm sindirim ve hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır. Elbette tek başına greyfurt tüketmek yeterli değildir. Kilo verme amacı ile tüketilen greyfurt ve suyu spor ile desteklenmelidir. Egzersiz, diyet ve sağlıklı sıvı alımının kısa sürede sonuç verdiği görülmüştür. Greyfurt ara öğün olarak tüketilebilir, deneyde olduğu gibi yemek öncesi yenebilir veya spor sonrası sıvı ihtiyacı için greyfurt suyu şeklinde tüketilebilir.

Hamilelikte Greyfurt Tüketimi

Gebelerin greyfurt tüketmemesi gerektiğine dair yanlış bir yargı vardır. Ancak gebeler için greyfurt tüketimine dair bu yönde bir uyarı yoktur. Greyfurt ilaçlarla birlikte tüketildiğinde zararlı olabileceğinden hamileler için yapılan tek uyarı ilaç ve greyfurt tüketimi aynı dönemde gerçekleşecek ise mutlaka doktora danışmaları gerektiği yönündedir. Bu detay haricinde doktorlar günlük C vitamini sağladığı için anne adaylarına greyfurt yemesi gerektiğini öneriyor.

Anne ve bebeğin hastalanmasını önleyen meyve günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılıyor. Emzirme döneminde ise aynı şekilde özel bir uyarı bulunmuyor. İlaç kullanılmıyor ve özel bir alerjik durum yok ise günde yarım greyfurt tüketmek ve ya bir bardak suyunu içmek anne sağlığı için olumlu etkiler kazandırır.

Kimler Greyfurt Yememeli?

greyfurt ilaçGreyfurt ile ilgili tek handikap ilaçlardır. Zira düzenli ilaç kullanımı Greyfurtun içinde bulunan maddeler ile etkileşime geçtiğinde zararlı hale gelebiliyor. Kalp ve damar ilaçları, epilepsi (sara) ilaçları, tansiyon, kolesterol ilaçları, mide ilaçları başta olmak üzere ilaç kullanımına dair sağlık problemi olan herkes greyfurt mevsimi öncesinde doktor görüşü almalı, izin dâhilinde greyfurt tüketmelidir. Oldukça faydalı olan greyfurt, bilinçsiz kullanımda ölümcül hale gelip, kişileri zehirleyebilir. Özellikle hormon tedavisi kapsamında ilaç kullanan bireyler doktordan izin almalıdır. Çünkü belli bir tüketim oranını aşmak hormon bozukluğu tedavisini olumsuz yönde tetikleyebiliyor. Kısacası ilaç kullanan, bir tedavi sürecinde olan ve alerjik bünyeye sahip kişiler doktora danışmadan greyfurt yememelidir.

Greyfurt Mevsimi Ne Zamandır?

Greyfurt bir kış meyvesidir. Sonbahar döneminde market, manav ve semt pazarı tezgâhlarında yerini almaya başlar ve kış boyunca diğer turunçgiller ailesi meyveleriyle birlikte satışa sunulur. Dayanıklı bir meyve olan greyfurt uzun süre bozulmadan muhafaza edilebiliyor. Kış boyunca hastalıktan korunmak, vitamin ve mineral desteğini almak için mutfaklardan greyfurt eksik edilmemelidir. Özellikle okula giden ve yüzlerce çocuk ile temas halinde olan çocuklar için greyfurt doğal ve güçlü bir ilaçtır.

Kaynaklar
Grapefruit: Health Benefits, Facts, Research
10 Benefits of Grapefruit You May Not Know
9 Health Benefits of Grapefruit You Should Know
14 MIND-BLOWING HEALTH BENEFITS OF GRAPEFRUIT
6 Surprising Health Benefits
Health Benefits of Grapefruit
Why Researchers Recommend Eating Half a Grapefruit Before Breakfast
Share.

Leave A Reply

ten − six =