Gluten Nedir? Glutensiz Yiyecekler Nelerdir?

0

Merhabalar, glutensiz yiyecekler ve faydaları hakkındaki bu yazımızda inceleyeceğimiz konular sırasıyla şöyle:

 • Gluten Nedir?
 • Glutensiz Beslenme Nedir?
 • Glutensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?
 • Glutensiz Yiyecekler Nelerdir?
 • Glutenli Yiyecekler Nelerdir?

Gluten Nedir?

Gluten; buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır ve benzeri tahıllarda yer alan, hamurun daha çok kabarmasını sağlarken aynı zamanda tahıl ürünlerinin daha uzun bir raf ömrüne sahip olmasını sağlayan bir protein çeşididir. Çölyak hastaları başta olmak üzere birçok kişi glütensiz beslenmek durumunda kalıyor veya herhangi bir hastalığı olmasa da bu beslenme yöntemini tercih ediyor. Çölyak hastaları için glüten yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren bir maddedir. Sağlıklı kişilerde sorun yaratmayan gluten, çölyak hastaları tarafından tüketildiğinde bağışıklık sistemi kötü etkileniyor. Ekmek, makarna, çikolata, künefe, kadayıf ve benzeri besinlerde yaygın şekilde yer alan gluten, çölyak hastalarının vücutlarında zararlı bakteri olarak algılanıyor ve ishal, şişlik, şiddetli ağrılar gibi kötü etkilerle karşılaşabiliyor. Bu nedenle birçok alışveriş merkezinde “glutensiz ürünler reyonu” oluşturulmaya başlanmıştır. Peki, glutensiz beslenme nedir, nasıl olur ve en önemlisi glutensiz beslenmenin faydaları nelerdir? ;

Glutensiz Beslenme Nedir?

Glutensiz beslenme her ne kadar çölyak hastaları için geçerli olan bir durumken son yıllarda herhangi bir hastalığı olmayan kişiler için de glutensiz diyetler ortaya çıkmış ve kısa sürede kabul görerek yayılmıştır. İlk kez Amerika’da sporcuların ve ünlü kişilerin uyguladığı bu beslenme şekli başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle glutensiz beslenme adeta bir moda haline gelmiştir.

Glutensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

 • Sağlıklı, gür saçlar: Çok ince telli, cansız ve sürekli dökülen saçlar glutene olan alerjiyi işaret ediyor olabilir. Bu noktada uzmanlar on gün glütensiz beslenme diyetini öneriyor ve sonuçlarının izlenmesini vurguluyor. Glutensiz beslenmek saç yapısını güçlendiriyor, saç telini kalınlaştırıyor.
 • Hızlı kilo vermeyi sağlıyor: Kilo alımına sebep olan şey düzensiz beslenmek ve hareketsizliktir ama en çok yanlış beslenmektir. Gluten içeren tüm ürünler genelde kilo yapan besinlerden oluşuyor. Glütensiz beslenmek ise vücudun aşırı şeker ve un alımını büyük oranda azaltacağı için kilo verme sürecini hızlandırıyor.
 • Hormonları dengeler: Aşırı şeker tüketiminin en yoğun etkisi hormon dengesizliğidir. Glutensiz beslenerek şeker oranı azaltmak, hormonları ise ideal değerlerde tutmak mümkündür.
 • Kaliteli uyku sağlar: Hamur işi, şeker tüketimi, abur cubur yeme içme uyku kalitesini etkileyen bir beslenmedir. Glutensiz beslenmek kilo kontrolü sağlar, nefes alışverişinin ideal döngüde olmasına yardımcı olur ve uykuyu düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Glutensiz beslenmenin en etkili ve faydalı yönü vücudun şeker fazlalığını ortadan kaldırmaktır. Şeker ne yazık ki bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Glutensiz besinler tüketmek bağışıklığı güçlendirir, zararlı bakterilerin oluşumunu önler.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler: Düzenli bir bağırsak sistemi için düzenli beslenme aranılan bir şeydir. Kötü yiyecekler, içecekler tuvalet rutinini bozar, bağırsak sistemi rahatsızlıklarını ortaya çıkarır. Gluten bağırsak mukozasını olumsuz yönde etkilediği için besinlerin kalın bağırsaktaki akışını zorlaştırır. Glutensiz beslenerek ideal bir bağırsak sistemine kavuşmak mümkündür.
 • Bölgesel yağlanmayı önler: Sağlıklı beslenmeye özen gösterildiği halde dahi ne yazık ki bölgesel kilo alımından, yağlardan kurtulmak kolay değil. Gluten ise birçok üründe mevcut olduğundan bu durumu hızlandırıyor. Bölgesel yağlardan kurtulmanın yolu glüueni hayatımızdan çıkarmak ile hız kazanıyor. Spor ile desteklendiğinde ise vücut sarkmaları önlenmiş oluyor.
 • Kansızlığı önlemeye yardımcı olur: Glutenin bünye üzerindeki en büyük belirtisi kansızlık, anemidir. Önlem alınmadığında ne yazık ki kan takviyesine kadar ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Glutensiz beslenildiğinde direkt olarak sebzeler ve glüten içermeyen proteinlere ağırlık verildiğinden kansızlık problemini yenmek kolaylaşıyor.

Glutensiz yiyecekler sanıldığından çok daha fazladır üstelik son derece sağlıklı besinlerdir. Glutensiz ürünler nelerdir liste halinde bakıyoruz:

Glutensiz Yiyecekler Nelerdir?

 • Yeşil yapraklı ürünler; maydanoz, nane, dereotu, tere, taze soğan, kıvırcık salata, kuzukulağı, pazı, karnabahar, roka, ıspanak, brokoli, marul ve benzeri bitkiler glutensiz ve sağlıklı besinlerdir.
 • Beyaz lahana, enginar, turp, kereviz, yeşil fasulye, karalahana, kuşkonmaz, Çin lahanası, şalgam, zencefil, su kestanesi faydalarıyla öne çıkan glutensiz sağlıklı yiyeceklerdir.
 • Lahana turşusu, soğan, sarımsak, arpacık, mantar, rezene ve Meksika turpu yine gluten barındırmayan, rahatlıkla tüketilebilen besinler arasında gösteriliyor.
 • Glutensiz yüksek proteinli ürünler ise şöyledir; yumurta, balık, ot obur hayvanların eti, kümes hayvanları ve av hayvanlarıdır.
 • Glüten içermeyen meyve ve sebzeler; avokado, mango başta olmak üzere tüm tatlı meyveler. Sebzeler ise; salatalık, domates, limon, balkabağı, domates, kabak, kırmızı biber, misket limon.
 • Sağlıklı yağlar; doğal yapıları ile hayatımıza şifalı dokunuşlar yapan sağlıklı yağlar şöyle; saf zeytinyağı, Hindistan yağı, badem sütü, avokado yağı, ceviz yağı, fındık yağı, keten tohumu yağı, ayçiçeği, susam yağı, sadece otla beslenen hayvanların iç yağı, organik tam yağ.

Şimdi de glutensiz beslenme rutinini benimseyen kişilerin uzak durması gereken glutenli yiyecekler nelerdir bakıyoruz.

Glutenli Yiyecekler Nelerdir?

 • Ekmek; buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi unlardan yapılmış ekmek ve benzeri hamur işlerinde gluten yoğun şekilde bulunur. (Buna karşın glutensiz diyeti benimseyenler için özel olarak üretilen glutensiz ekmek de bulunmaktadır.)
 • Makarna; çok sık tüketilen makarna, ne yazık ki glütenin yoğun olduğu besinler arasında yer alıyor.
 • Kek, pasta, poğaça, mantı, donut, kurabiye, krep, hamburger ekmeği, tost ekmeği, simit, pizza, donut, bisküvi ve benzeri marketlerde satılan abur cubur ürünlerde glüten bulunuyor. Dikkat edeceğiniz üzere saydığımız tüm bu ürünlerin ana maddesi hamur yani un kullanılarak oluşturulan besinlerdir.
 • Bulgur, erişte, tarhana, şehriye, galeta unu, irmik, hazır çorbalar, kadayıf yine içerisinde bol miktarda gluten bulunan ürünlerdendir.
 • Hazır salça, kuskus, puding, çikolata, boza, patates cipleri, krema sosları ve hazır çorba sosları glutenin etkili olduğu, çölyak hastalarının bilhassa tüketmemesi gereken ürünlerdir.
 • Sosis, salam, sucuk, pastırma ve benzeri işlenmiş et ürünleri yine glutenli besinler arasındadır.
 • Bira, viski, burbon, likör kısacası malt kullanılarak ortaya çıkartılan alkollü ve alkolsüz içeceklerin hepsi glutenli yiyecek ve içecekler kategorisinde yer alıyor.
 • Gluten içeren tahıllar ise sırasıyla şöyledir; buğday unu, kepek, sade un, buğday tohumu, buğday, buğday nişastası, arpa, irmik.
Share.

Leave A Reply

eleven − 2 =