Gilaburu Nedir? Gilaburunun Faydaları Nelerdir?

0

Bu yazımızda gilaburunun faydaları nelerdir sizler için derledik. Böbrek taşı düşürme, prostat sorunları, basur(hemoroid) ve daha birçok rahatsızlığa iyi geldiği için popüler hale gelen gilaburu meyvesi, oldukça faydalı fakat ülkemizin önemli bir bölümünde az bilinen mucizevi bir meyvedir.

Gilaburu Nedir?

Gilaburu, bodur bir ağaçta yetişen küçük kırmızı meyvelerdir. Bir salkım kırmızı üzüm görüntüsünü andıran meyve, doğrudan tüketilebileceği gibi şurup, çay ve meyve suyu olarak tüketilebiliyor. Gilaburu meyvesini çay veya şurup gibi çeşitli tariflerle zenginleştirip içecek olarak kullanıldığında bir miktar şeker ile tatlandırmak mümkündür.

Gilaburu meyvesi ülkemizde  yetişen bir meyvedir. Sonbahar zamanında yemeye hazır hale gelen meyve; Kayseri, Konya, Sivas, Yozgat gibi İç Anadolu şehirlerinde yetiştiriliyor. Bölgede çok bilinen meyve, İç Anadolu’da oldukça yaygın olarak tüketiliyor.

Gilaburunun faydaları ise şöyle;

Gilaburunun Faydaları Nelerdir?

1. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor.

Gilaburu meyvesinin özünde bulunan değerli bileşenler sayesinde kalbe giden damarlar daha sağlıklı çalışma imkânı buluyor. Damar çekilmesi, tıkanması, sertleşmesi gibi çeşitli damar problemleri gilaburu meyvesi ile koruma altına alınıyor. Mucizevî gilaburu, kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürüyor, damarların genişlemesine ve işlevini sürdürmesine yardımcı oluyor.

2. Sindirim sistemini düzenliyor

Sindirim sistemini daha doğrusu boşaltım sistemini disiplinli hale getiren gilaburu, gün boyu yenilen tüm besinlerin, vücut tarafından daha kolay hazmedilmesini ve dışarıya atılmasını sağlıyor. Böylece kabızlık problemi gibi sindirim sistemi sorunlarını gilaburu meyvesini düzenli tüketerek en aza indirebilirsiniz. Ayrıca İdrar yolu rahatsızlıklarına da iyi geliyor.

3. Eklem rahatsızlıklarına iyi geliyor

Gilaburu meyvesi kas sistemini güçlendirecek bir yapıya sahiptir. Yoğun bir günün ardından ortaya çıkan kas ağrılarını rahatlatan meyve, aynı zamanda eklem rahatsızlıklarına ve romatizmaya iyi gelir. Gilaburunun kas ve kemik yapısında gevşetici, sakinleştirici bir etkisi vardır. Kasların gevşemesine zemin hazırlar ve kramp, tutulma, ağrı ve benzeri problemleri ortadan kaldırır. Doğal kas gevşetici görmesi nedeniyle romatizmalı kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.gilaburu neye iyi gelir

4. Adet döngüsünü düzenliyor

Regl döneminde sık görülen kramp, kasılma ve karında hissedilen sancılar için gilaburu meyvesi doğal bir kas gevşeticidir. Bu dönemlerde tüketilen meyve, hem regl şikayetlerini ortadan kaldırır hem de adet döngüsünün düzenli, sağlıklı geçmesini sağlar. Birçok kadın hastalıklarının tedavisinde gilaburu meyvesi doğal destek olarak kullanılıyor.

5. Prostat rahatsızlığına iyi geliyor

Belli bir yaşa ulaşan erkeklerde görülen prostat, kontrol altına alınmadığı vakit ne yazık ki ciddi rahatsızlıklar veriyor, hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Gilaburu meyvesi kas ve damarlarda gevşetici, rahatlatıcı etken maddelere sahip olduğundan prostat problemi yaşayanlara yardımcı olabiliyor. Meyve, mesanedeki baskıyı azaltarak idrarın bir defada dışarı atılmasına yardımcı oluyor. Gilaburunun faydaları arasında prostat dahil olmak üzere birçok boşaltım sistemi rahatsızlığında olumlu etkiler sunması bulunuyor.

6. Böbrek rahatsızlıklarında ve böbrek taşı problemlerinde çözüm sağlıyor

Gilaburu meyvesinin en popüler olduğu rahatsızlıklardan biri şüphesiz böbrek taşlarıdır. Ülkemizde binlerce insan böbrek taşı nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Ameliyat aşamasına gelmemek için ilaç ve doğal tedavi yöntemlerini deneyen kişiler probleme doğal çözümler de bulabiliyor. Bu çözüm önerilerinden biri de gilaburu oluyor. Gilaburu böbrek taşı ameliyatı olma ihtimalini düşürüyor. Böbreklerin düzenli çalışmasını engelleyen taşlar, aynı zamanda sindirim sistemini olumsuz etkileyerek kabızlığa neden olabiliyor. Gilaburu meyvesi ile yapılan düzenli bakım böbrek taşlarının dışkı yoluyla atılmasını sağlıyor. Meyve, kaslarda gevşeme yapıp, sindirim sistemini düzenleyince böbrek taşı düşürmek daha sancısız ve kolay olabiliyor.

7. Stresi ve uykusuzluğu yenmeye yardımcı olur

İş, ev, okul, sosyal yaşam ve gürültü derken insan hayatı her alanda stres ile karşılaşmak zorunda kalıyor. Stresi yenmeye dair üretilen çözümler herkese hitap etmeyebiliyor. Gilaburu meyvesi zihinsel yorgunluğu azaltmaya ve stresten uzaklaşmaya yardımcı oluyor. Stresten arınan kişiler ise daha kolay uykuya teslim oluyor. Bu özelliği ile gilaburu uykusuzluğa iyi gelen besinler arasında bulunuyor. Strese bağlı yaşanan kas ağrıları, uykusuzluk, iştahsızlık gibi problemleri gilaburu ile yenmek mümkün.

8. Gilaburu basur problemini hafifletir

Toplumda görülen bir diğer yaygın rahatsızlık basurdur. Kötü beslenme ve dengesiz çalışan sindirim sistemi nedeniyle oluşan basur rahatsızlığı eğer ileri aşamaya geçmediyse, doğal bitkiler, besinler ve çaylar ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Basurun ilk temel şikayeti kabızlık oluyor. Gilaburu meyvesi ile kabızlığı dolaylı olarak ise basuru ortadan kaldırmak kolay hale geliyor. Bağırsaklar hareketlenip tuvalete çıkma zorluğu aşıldıktan sonra basur problemi azalarak biter ve kişileri rahatlatır.

Gilaburunun diğer faydaları ise şöyledir;

  • Vücuttaki ödemi atar, şişkinliği önler.
  • Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan kemik erimesi, hafıza güçlüğü gibi etkileri yavaşlatır.
  • Doğum sonrası ağrıları hafifletir, hızlı iyileşme sağlar.
  • Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesini hızlandırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gilaburu Nasıl Kullanılır?

Gilaburu meyvesini direkt dalından koparıp yemek mümkündür. Öte yandan suyunu çıkarmak, kabuklarını kaynatmak, meyveyi olduğu gibi kurutup komposto – çay tariflerinde kullanmak yaygındır. Gilaburu meyvesi genel anlamda çay olarak hazırlanıp tüketiliyor. Çay içilebildiği gibi cilt lekelerine ve yaralarına tonik olarak uygulanabiliyor.

Gilaburunun Zararları Yan Etkileri Var mıdır?

Gilaburunun bilinen tek zararı asit içermesidir. Asit ile ilgili problem yaşayanlar, hassas mideye sahip kişiler meyvenin içerdiği asit detayını unutmamalı ve dikkatli tüketmelidir.

Share.

Leave A Reply

three × 3 =