Elmanın Sağlığa 8 Önemli Faydası

0

Merhabalar, gülgiller familyasına ait olan bir meyve türü olan elmanın faydaları nelerdir, elma suyunun faydaları nelerdir ve elmanın zararlı olabileceği durumlar nelerdir birlikte bakacağız. Elma yaz-kış fark etmeksizin, severek tükettiğimiz meyveler arasında bulunuyor. Amasya elması, demir elması, gala, hüryemez elması gibi çok sayıda farklı çeşidi bulunan elma; sağlığımız açısından oldukça faydalı olan mucizevi özellikler taşıyor. Gün içerisinde tüketilen bir adet elma bile, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, birçok hastalığa yakalanmamızın önüne geçiyor. Bol miktarda A, E, C, K, B6 vitaminleri içeren elmada yüksek oranda potasyum minerali ve su da bulunuyor. Bu yazımızda en sevdiğimiz meyvelerden biri olan elmanın; düzenli olarak tüketildiğinde sağlığımıza olan katkılarından bahsetmek istedik. Elmanın faydaları nelerdir maddeler halinde inceleyelim.🍎

Elmanın Faydaları Nelerdir?

 1. Sinir sistemini koruyucu bir etki gösteriyor:  Sinir hücrelerinin yıpranmasını ve hasar görmesini ciddi ölçüde engelleyen elma; sinir hücrelerini koruyucu bir özellik gösteriyor. Elmanın bu özelliği; kişinin Alzheimer, Parkinson vb. sinir hücrelerinin hasar görmesine bağlı olarak gelişen, yaş ilerledikçe kişide ortaya çıkan hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor. Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan elma; kişinin bünyesini sağlamlaştırıyor, böylelikle bünyesi sağlamlaşan kişi; birçok hastalığa kolay kolay yakalanmamış oluyor.
 2. Kolesterolü düşürüyor: Yüksek oranda lifli bir yapısı bulunan elma; bu lifler sayesinde kişideki kolesterol seviyesini dengeliyor, yüksek kolesterolü düşmesine yardımcı oluyor. elma neye iyi gelir
 3. Diyabete yakalanma ihtimalini azaltıyor: Gün içerisinde en az 1 adet elma tüketen kişilerin diyabete yakalanma riski azalıyor. Elmada bulunan lifler; kan şekerini de düşürüyor yani kan şekerinin dengede seyretmesine olanak tanıyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken konu elmayı meyve halinde tüketmek, eğer elma suyu şeklinde tüketilirse diyabet açısından tam tersi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.
 4. Kalp ve damar sağlığını koruyor: Kişinin kalp ve damar rahatsızlıkları ile karşılaşmasına neden olan, arter ve damarlarda oluşan plakları çözen elmadaki lifler; damar tıkanıklıklarının önüne geçiyor. Arter ve damarlarda plak oluşumunu engelleyen elma; dolaylı olarak da kalp ve damar sağlığını korumuş oluyor.
 5. Sindirim sistemine iyi geliyor: Elmanın faydaları arasında en çok öne çıkanlardan biri sindirim sistemine yaptığı olumlu etki. Elma lifli yapısından dolayı sindirim sistemi ve bağırsaklardaki sorunlara bağlı olarak kişide görülen ishal ve kabızlığa iyi geliyor. Peki elma zayıflatır mı? Elma yine lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlenmesine yardımcı oluyor ve bu yönüyle kişinin zayıflamasına da olanak tanıyor. Yüksek oranda lifli bir yapısı bulunan elma; sindirim sisteminin daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Sindirim sisteminin hızlı çalışması; kişinin kilo vermesini kolaylaştırıyor. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, diyet listenize kesinlikle günde 1 adet elmayı eklemenizi öneriyoruz. Şayet ishal ve kabızlıktan şikayetçiyseniz, bir de zayıflamak istiyorsanız; sabahları aç karnınıza 1 adet elma tüketebilirsiniz.
 6. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor: Kırmızı elmada bulunan quercetin isimli bileşen; doğal bir antioksidan etkisi göstererek; bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sistemi güçlenen kişi de birçok hastalığa karşı daha güçlü ve sağlam bir bünyeye sahip olmuş oluyor.
 7. Kansere yakalanma ihtimalini düşürüyor: Elmada bulunan yüksek orandaki lif; kişinin başta meme kanseri olmak üzere çoğu kansere yakalanma oranını düşürüyor. Düzenli olarak elma tüketen kişilerin pankreas kanserine yakalanma riski en az %23 oranında azalıyor. Elmada bulunan flavonoid isimli bileşen; kişiyi kolon, meme kanserine karşı koruyor. Aynı zamanda elma; kanser hücreleri ile savaşarak, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasının da önüne geçmiş oluyor.
 8. Göz sağlığını koruyor: Göz sağlığını da koruyan elma; kişinin katarakta yakalanma olasılığını %15 oranında azaltıyor. Aynı zamanda kişinin gözlerinin daha keskin ve daha net bir şekilde görmesine katkıda bulunuyor.

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Lezzetli tadımı ile damaklarımızda kalan elma suyunun da tıpkı elma gibi; sağlığımıza onlarca katkısı bulunuyor. Tabii burada taze sıkılmış katkısız ve doğal elma suyundan bahsediyoruz. Elma suyunun faydalarını maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Önemli bir antioksidan olan elma suyunda bol miktarda bulunan polifenol ve flavonoid isimli bileşenler; kalp ve damar sağlığını koruyucu bir etki gösteriyor.elma suyunun faydaları
 • Elma suyu tüketen insanların astıma yakalanma riski tüketmeyenlere nazaran kat ve kat azalıyor.
 • Akciğerleri ve karaciğeri güçlendiren elma; astım krizlerini azaltıcı bir özellik taşıyor.
 • C vitamini, demir ve bor gibi vitamin ve mineraller açısından zengin olan elma; kemik gelişimini destekliyor. Çocuklarınızın güçlü ve sağlıklı bir kemik ve kas sistemine sahip olması adına onlara küçük yaştan itibaren elma tüketme bilinci ve alışkanlığı kazandırmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Elma suyu da tıpkı elma gibi bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Tümör oluşumunu yavaşlatan elma suyu; kansere yakalanma ihtimalini azaltıyor.
 • Elma suyunda yüksek oranda bulunan A vitamini; göz sağlığına birçok yönden katkıda bulunuyor.
 • Cilt sağlığı açısından da birçok katkısı bulunan elma suyu; cildi güzelleştiriyor, cilde ışıltı ve parlaklık katıyor.

Kısacası elmanın ve elma suyunun cilt ve vücut sağlığımız için onlarca farklı faydalı özelliği bulunuyor.

Elmanın Zararları

Sağlımız açısından mucizevi etkileri bulunan elmayı aşırı miktarda tüketmeniz; bazı olası yan etkiler ile karşılaşmanıza neden olabilir. Fazla elma tüketiminin zararlarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Aşırı miktarda elma tükettiğinizde ishal olabilirsiniz.
 • Midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz.
 • Şayet, diyabet rahatsızlığınız bulunuyorsa fazla elma suyu tüketimi; şekerinizin yükselmesine davetiye çıkarabilir.
Kaynaklar
15 Surprising Health Benefits of Apples
5 Health Benefits of an Apple
What Are the Wonder Health Benefits of Drinking Apple Juice
8 Big Health Benefits Of Apples
Apple Fruit Benefits: 8 Incredible Health Benefits of Apple
The health benefits of apples
8 Health Benefits of Apples
Share.

Leave A Reply

three + two =