Cilde İyi Gelen Yağlar Nelerdir? (16 Faydalı Doğal Yağ)

1

Cilt sağlığımız için hem beslenmemize dikkat etmemiz, hem de cildimize uygun şekilde bakım uygulamamız çok önemli. Bu yazımızda cilde iyi gelen yağları sizler için derledik.

Hem göze hitap eden hem de sağlığı yansıtan cilt için yüzlerce kozmetik ürün üretiliyor. Her bir ürünün farklı özelliği bulunuyor. Elbette çeşitli işlemlerden geçerek hazırlanan bu ürünlerin birçoğu kimyasal içeriyor. Cilde istenilen görüntüyü verse de uzun vadede zararı da dokunabiliyor.

Cildi yenilemek, ışıltı vermek, gözenekleri sıkılaştırmak, yaşlanma izlerini silmek, cilt lekelerini önlemek, akne, sivilce, uçuk gibi yaralara çözüm aslında doğada bulunuyor. Bitkilerden, meyvelerde kısacası doğadaki ürünlerden elde edilen yağlar, hem ekonomik hem de son derece faydalıdır. İşte doğal bakım kapsamında kullanılan bu yağları sizler için derledik. Önce cilde iyi gelen yağlar nelerdir kısaca liste olarak bakalım. Sonra da bu yağların cildimize değişik faydalarını ve kullanım şekillerini yazımızda inceleyeceğiz.

Cilde İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

 1. Hindistan Cevizi Yağı
 2. Lavanta Yağı
 3. Avokado Yağı
 4. Biberiye Yağı
 5. Zeytinyağı
 6. Argan Yağı
 7. Kamelya Yağı
 8. Badem Yağı
 9. Jojoba Yağı
 10. Limon Yağı
 11. Kantaron Yağı
 12. Nane Yağı
 13. Kabak Çekirdeği
 14. Sarımsak Yağı
 15. Fındık Yağı
 16. Susam Yağı

Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olan bu yağların faydalarına ve kullanım şekillerine birlikte bakıyoruz…

Cilde İyi Gelen Yağlar ve Faydaları

1. Hindistan Cevizi Yağı

Piyasanın belki de en yaygın kullanılan ve kolay bulunan yağlarından biridir. Hindistan cevizi yağı içerdiği değerli yağ asitleri sayesinde cilt sağlığına oldukça iyi gelir. Hassas yapılı kişilerin nemlendirici yerine kullandığı bu yağ, aynı zamanda dökülen kaş ve kirpikler için de oldukça faydalıdır.  Antioksidan olması sebebiyle dolayı sedef,  egzama ve diğer cilt enfeksiyonları gibi çeşitli cilt problemlerinin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.hindistan cevizi yağı tahta kaşık

2. Lavanta yağı

Tüm cilt tiplerine iyi geldiği için sıklıkla kullanılan lavanta yağı; siyah nokta, sivilce, egzama, güneş lekesi gibi problemlere iyi geliyor. Su ile birlikte inceltilerek kullanıldığı için hassas ciltlerde dahi etkili olduğu görülüyor. Düzenli yapılan lavanta yağı bakımı ile cilt istenilen düzeye gelir ve kullanılan kozmetik ürünlerinin etkisini arttırır.

3. Avokado yağı

Avokado direkt tüketildiğinde müthiş bir faydaya sahiptir. Ancak yağı da en az kendisi kadar faydalıdır. Cildimiz için son derece önemli olan birçok vitamin meyvede bulunuyor. A, B1, B2, D ve E vitaminleri cildi besliyor, yaşlanmaya karşı koruyor. Avokado yağının en etkili yönü Omega 3 yağ asitleri içermesidir. Vücut bu yağı kendisi üretemediği için dışarıdan alınması gerekiyor. Cilde dost Omega 3, uzun vadede korunaklı bir cilt yapısı kazandırıyor.

4. Biberiye yağı

Biberiye yağının en bilinen faydası yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmasıdır. Kazayağı gibi yüzde görülen ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemede etkilidir.

5. Zeytinyağı

Geçmişten bu yana kozmetiğin değişmez bakım yağlarından biri zeytinyağıdır. Cildin nemlenmesine yardımcı olan yağ, mevsim geçişlerinde cilde dosttur. Zeytinyağının asıl faydası ise saçlaradır. Saçarlın yumuşak, parlak ve daha sağlıklı olması için haftada bir zeytinyağı bakımı önerilir.

zeytinyağının faydaları

6. Argan Yağı

En bilinen cilt dostu yağlardan biri argandır. Özellikle saça ve saç derisine müthiş bir faydası vardır. Çok fazla işlem görmüş, yıpranmış saçlar için kurtarıcı bir yağdır. Doğal bakım sağlar. Omega 3 yağ asitleri ve E vitamini içeren argan yağı; cildin derinliklerine nüfuz eder. Yüzdeki ince çizgileri önlemede etkili olduğu biliniyor.  Argan yağının faydaları arasında el ve yüze uygulandığında mevsimsel kuruluğu yenmeye yardımcı olması da bulunuyor.

7. Kamelya Yağı

Kamelya çiçeği bir Japon çiçeğidir. Bitkinin çiçeğinden ve yaprağından elde edilen yağ, ciltte çok çabuk kabul görüyor, hızlıca emiliyor. Böylece kişilere yağlı cilt hissini vermiyor. Omega 3 – 6 – 9 ve E vitamini içeren kamelya yağı; nemlendirici özelliğe sahiptir. Kuru, problemli, çok çabuk yanan ciltler için kullanıma uygundur.  Özellikle olgun, hassas ciltlerde olumlu sonuçlar almayı sağlıyor.

8. Badem Yağı

Tatlı badem yağı geçmişten bu yana ciltte oluşan çatlakları kapatmada en etkili ve doğal çözüm olmuştur. Hamilelik döneminde ve sonrasında kullanılan yağ, kilo alıp vermeye bağlı vücutta oluşan esneme izlerini usulca kapatmaya yarıyor. Badem yağı saç, kaş ve kirpik bakımında da önemlidir. Saçı besler, uzamasını sağlar. Dökülen kaç ve kirpiklere ise bakım yapar. Cildi yenileme ve koruma özelliği nedeni ile güneşe karşı bir koruyucudur.

9. Jojoba Yağı

Cilt yapısını güçlendirme özelliği ile bilinen jojoba yağı çinko, bakır, B ve E vitamini deposudur. Cildin öz yağına(sebum) çok benzediği için cilt tarafından kolayca kabul edilir ve derinlemesine emilir. Kozmetik sektöründe en çok tercih edilen yağlardandır. İçerdiği bileşenler cilde ihtiyaç duyduğu doğal bakımı yapar.

10. Limon Yağı

Limondan elde edilen bu yağın akne tedavisinde işe yaradığı görülüyor. Akne izlerini kapatmaya ve yenilerinin çıkmasını önlemede yardımcı oluyor. Ayrıca gözenekleri sıkıştırarak cildi temizliyor.

11. Kantaron Yağı

Cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayan kantaron yağı, aynı zamanda müthiş bir iyileştiricidir. Yanık ve yaralara düzenli uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırıyor, cildi yeniliyor, iz kalmasını önlüyor. Kozmetik anlamda ise cildin ölü derilerden kurtulmasını sağlar, güneşin etkilerinden korur, cildi onarır.

kantaron yağının faydaları

Kantaron Çiçeği

12. Nane Yağı

Stresi yenmeye de yardımcı olan nane yağı, direkt cilde uygulanarak kullanılmıyor. Zeytinyağı, badem yağı gibi farklı yağlarla karıştırılarak, seyreltilerek kullanılıyor. Nane yağı gözenekleri açmaya, ciltteki kirin atılmasında etkisi vardır.

13. Kabak Çekirdeği Yağı

Ciltteki hücreleri koruyan kabak çekirdeği yağı, erken yaşlanma karşıtı bir üründür. Cildin tazelenmesini, canlanmasını sağlar. Bol miktarda E vitamini içeriyor olması nedeniyle cildi besler. Masaj yapılarak sürüldüğünde etkisi artar.

14. Sarımsak yağı

Cildimizde doğal  peeling etkisi yapar ve cildi ölü hücrelerden arındırır. Sarımsak yağı aynı zamanda yüzümüzde oluşabilen akne ve sivilce sorunlarının azaltılmasına da yardım eder. Sarımsak yağının faydaları arasında cilt lekelerine ve sivilce lekelerine iyi gelmesi de bulunuyor.

15. Fındık yağı

Kozmetik sektörde ürünlerin içeriğinde ve doğal tedavilerde yoğun olarak kullanılan fakat çok fazla bilinmeyen fındık yağı cildi güzelleştiren yağlardan biridir. Tıpkı kamelya yağı gibi cilt tarafından hızlıca emilir. Fındık yağı cildi derinlemesine beslerken aynı zamanda kuruluğunu alıyor, yumuşacık hale getiriyor.

16. Susam Yağı

Susam yağı çinko minerali açısından çok zengindir. Çinko cildin daha esnek ve pürüzsüz olmasını sağlar ve bu sayesinde yaşlanma belirtilerini, kırışıklıkları azaltır. Ayrıca susam yağı güneşin zararlı ışınlarından korunmak için de kullanılabilir. Yüksek faktörlü bir koruma elde etmek isteyenler susam yağını güneş kremi ile birlikte kullanılabilir. Susam yağı deri üzerinde oluşturduğu tabaka ile koruyucu bir kalkan vazifesi görür.

Cilt sağlığımız açısından doğal ve sağlıklı yiyeceklerle beslenmemiz de çok önemli. Cilde iyi gelen yiyecekler yazımıza da bir göz atmanızı öneriyoruz.

Kaynaklar
10 Oils To Make Winter Skin Glow
25 Essential Oils That’ll Give You the Best Skin
5 Face Oils for Naturally Clear, Flawless Skin
The 5 Best Oils for Your Skin
8 Best Natural Face Oils That Are Perfect For Your Skin Type
12 BEST ESSENTIAL OILS FOR GORGEOUS SKIN
Essential Oils for Skin
Share.

1 Yorum

Leave A Reply

16 − five =