Arpanın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0

Buğdaygiller ailesinin üyesi olan arpa; en önemli tahıl ürünlerinden biridir. Tarih öncesi devirlerde dahi bilinen ve tüketilen önemli bir bitki olmuştur. Türkiye’de arpa üretimi çok yaygındır. Buğdaydan sonra en çok üretilen bitkidir. Yüksek lifli içeriği nedeniyle çok sağlıklı olan arpanın faydaları arasında, birçok hastalığa karşı koruyucu rol oynaması bulunuyor.

Özel olarak bir alerjisi yoksa herkes arpa tüketebilir ve faydalarını görebilir. Özellikle düzenli olarak tüketildiğinde arpanın sunduğu şifalı etkiler sayesinde çeşitli hastalıklara karşı doğal koruma sağlanmış oluyor. İşte arpanın sağlığımıza faydaları;

Arpanın Faydaları Nelerdir?

 1. Bağışıklık sistemini destekler. Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında arpa tüketimini arttırarak hastalıklara karşı koruma sağlamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Nezle, grip gibi hastalıklar için önleyici rol oynar. Yüksek demir oranı ile ise kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Bir başka araştırma arpanın böbrek işleyişinde fayda sağladığını göstermiştir.
 2. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Arpa lif oranı ve değerli amino asitleri sayesinde vücuttaki şeker oranının yükselmesini, yağların vücutta yer edinmesini önlemektedir. Öte yandan arpa tokluk hissi veren bir yiyecektir. Eser miktarda tüketildiğinde tokluk hissi verir, kilo alımını önler. Lifli besin olması metabolizmanın çalışmasını hızlandırır ve zayıflamayı kolaylaştırır. Spor ile desteklendiğinde ise gözle görülür bir kilo kaybı yaşanabilir.
 3. Bağırsakları korur, işleyişini destekler. Lif oranı yüksek besinler vücuttaki zararlı maddelerin, toksinlerin ve fazla kiloların dışarı atılmasına yardımcı olur. Arpa lif kaynağı yönüyle toksinlerden arınmayı kolaylaştırır. Bağırsaktaki yararlı bakterileri koruyan, zararlı olanları dışarı atan arpa; sağlıklı bir kolon sistemi için zemin hazırlar. Bağırsak hareketliliği midenin temizlenmesine neden olduğu için mide rahatlar, hazımsızlık azalır ve kolon kanserine yakalanma riski düşer.  Arpa bağırsak işleyişini düzenleyici yapısı sayesinde kabızlık ve ishal gibi sindirim ve boşaltım sistemi ile ilgili sorunların da çözümüne yardımcı olur.
 4. Kemikleri güçlendirir. Arpada yer edinen fosfor, kalsiyum, bakır kemikler için elzemdir. Bilhassa fosfor hem kemiklere hem de diş sağlığına iyi gelir. Osteoporoz rahatsızlığının oluşmaması adına önlem almak isteyen kişiler için en doğal koruyucu besin arpadır. Arpa oldukça fazla kalsiyum içerir ve kalsiyum kemik sağlığı için olmazsa olmaz bir değerdir. Kemikleri güçlendirmek, kemik sağlığımızı olası rahatsızlıklara karşı korumak için arpa tüketimine önem vermek gerekiyor.
 5. Kolesterolü dengede tutar. Arpada bulunan çözünmez lifler kolesterol üzerinde etkilidir. Kolesterolün düşmesini kolaylaştırmak için arpanın etkili olduğu görülmüştür.
 6. Kalp rahatsızlıklarına karşı korur. Arpa hem kalp rahatsızlıklarında hem de kanserde koruyucu, önleyici rol oynuyor. Kansere karşı mücadele eden bitkisel lignan arpada bolca bulunur. Bu madde kalp rahatsızlıklarına da iyi gelir. Kan basıncını düşürür, vücuttaki serbest radikallerle savaşır, kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlatır.
 7. Cilt sağlığına iyi gelir. Cildin esnekliğini korumak, renk eşitliğini yakalamak selenyum ile mümkündür. Arpada bulunan selenyum bu iki etkiyi sağlar. İçerdiği diğer değerli besinler ise akne, güneş izlerinin oluşumunu önler, deriyi korur. Cildi onarmak için arpaya beslenmede yer vermek olumlu sonuçlar sağlar. Bilhassa cilt dökülmelerini önlemek, cildin yağ dengesini korumak için arpa doğal bir kaynaktır.
 8. Diyabet kontrolü sağlar. Lif kaynağı arpanın faydaları arasında şeker seviyesini dengelemesi de bulunur. Bu nedenle arpa tüketimi aynı yulaf ezmesi gibi kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Arpa kan şekeri seviyesini dengelediği için aynı zamanda obezite ile mücadele eder, kilo almayı yavaşlatır.
 9. Antioksidan kaynağıdır. Vücut sağlığı için gerekli olan antioksidanlar arpa içeriğinde yer alır. Arpa tüketimi sayesinde vücuttaki serbest radikallerin yarattığı hasar minimuma indirgenir.
 10. Astıma iyi gelir. Arpa ile ilgili yapılmış araştırmalar, arpanın çocukluk döneminde görülen astıma karşı koruyucu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tam tahıl ürün olan arpa ve benzeri ürünlerin küçük yaştan itibaren düzenli tüketilmesi astım riskini yarı yarıya azaltabiliyor.
 11. Kan basıncının yükselmesini önler. Yüksek kan basıncının sebep olduğu hastalıklar genellikle şöyledir; felç, kalp krizi, kalp spazmı, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliğidir. Bu hastalıklara yakalanma riskini doğal yoldan düşüren arpa; lif ve niasinin maddesinin varlığı sayesinde bu etkiyi sağlıyor. Kan basıncını düşürmek için önerilen doğal besinler arasında arpa önemli bir yerdedir.

Arpa Nasıl Tüketilir?

Bu kadar faydalı bir besin olan arpa nasıl yenir diye soranlar için birkaç alternatif önerimiz şöyle;

 • Arpa lapası: Hem doyurucu hem de çok lezzetli bir tarif olan arpa lapası; sonbahar, kış ayları için harika bir tahıl öğünüdür. Çocuklardan yetişkinlere herkes kışın etkilerinden korunmak için tüketebilir.
 • Arpa suyu: Arpa suyunun en büyük faydası idrar söktürmesidir. Ancak günde 3 – 4 fincandan fazla içilmesi zararlı olabilir. Çünkü arpa suyunda bulunan gluten, gluten hassasiyeti olan kişiler için yan etki oluşturabilir.
 • Arpa ekmeği: Sağlıklı ekmekler arasında en çok önerilen ve ilk sıralarda yer alan ekmek arpa ekmeğidir. Lezzeti, tokluk hissi vermesi, sağlıklı oluşuyla her anlamda tercih edilmektedir.
 • Arpa unu: Arpanın öğütülmesiyle elde edilen undan pasta, börek, ekmek, kek gibi çok çeşitli tarifler çıkartılabiliyor. Tıpkı normal un gibi rahatlıkla kullanılabiliyor. Elbette arpa unu daha sağlıklıdır.
 • Arpa salatası: Hafif, lezzetli, doyurucu, pratik ve şifalı bir tarif için arpa salatası birebirdir. Yeşil sebzelerle harmanlanan arpa ortaya son derece leziz ve sağlıklı bir salata çıkmasına yardımcı oluyor.
Kaynaklar
Barley Nutrition Facts
10 Best Barley Benefits
What are the health benefits of barley?
5 Amazing Barley Water Benefits
Health Benefits of Barley Water
Share.

Leave A Reply

1 × one =