Ananasın Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Nasıl Soyulur?

0

Tropikal bir meyve olan ananas; sağlığımız için oldukça yararlı ve lezzetlidir. Ananasın faydaları arasında solunum yolu enfeksiyonlarına, öksürüğe, soğuk algınlığına, sindirim problemlerine, kemik gelişimine iyi gelmesi, zayıflamaya yardımcı olması, vücutta oluşan iltihaplanmaları azaltması ve görme kabiliyetini olumlu etkilemesi bulunmaktadır.

Ananas sunduğu faydalar nedeniyle sadece bir meyve olarak görülmemiş aynı zamanda tıbbi bir kaynak olarak kullanılmış, tedavilerde yer verilmiştir. Dışı dikenli, kaba büyük bir meyve olan ananas; lezzetli, sulu bir meyvedir. Anavatanı Güney Amerika olan, en çok da Brezilya ve Filipinler gibi ülkelerde yetiştirilen ananas ülkemizde de Adana, Mersin, Antalya gibi Akdeniz bölgesinde bulunan illerimizde yetiştirilir. 

Ananas içeriğinde A, C vitamini ve potasyum, kalsiyum gibi önemli mineraller bulunuyor. Tüm mevsimlerde market ve manavlarda bulunabilen ananas genellikle tane olarak alınır. Market, manav ve pazarlarda özel soyacak makinesi ile soyularak şeffaf kaba konulup satılır. Ananas evde nasıl soyulur merak ediyorsanız bunu da yazımızın içerisinde tarif edeceğiz.

Yazımızda bahsedeceğimiz konular sırayla şöyle:

 • Ananasın Faydaları Nelerdir?
 • Ananasın Besin Değeri ve Kalorisi Nedir?
 • Ananas Nasıl Yenir?
 • Ananas Günde Ne Kadar Tüketilebilir?
 • Ananasın Fiyatı Ne Kadardır?
 • Ananas Nasıl Soyulur?
 • Ananas Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
 • Ananasın Zararı Var mıdır?
 • Ananas Kabuğunun Faydaları ve Kullanımı
 • Ananas Yaprağının Faydaları ve Kullanımı

Ananasın faydaları nelerdir maddeler halinde bakalım:

Ananasın Faydaları Nelerdir?

 1. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir: Ananasın içerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemine olumlu etki eder ve vücuttaki hastalığı, mikropları dışarı atmaya yardımcı olur. Kronik öksürükte, boğaz ağrılarında fayda sağlar.
 2. Kemikleri güçlendirir: Manganez içermesi ananası kemik dostu bir meyve haline getiriyor. Kemik ve kas dokularını güçlendirmek için ananas doğal bir destekleyicidir. Gelişim çağındaki çocukların ananas tüketimi kemik gelişimini olumlu etkiler. Günlük iki dilim kadar ananas yemek günlük manganez ihtiyacının yaklaşık yüzde 75’ini karşılar.
 3. Sarı noktaya karşı gözleri korur: Bir göz problemi olan sarı nokta(makula dejenerasyonu), hayat kalitesini düşürür. Ananas düzenli tüketiminin bu rahatsızlığın gelişmesi ihtimalini düşürdüğü çeşitli araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca yine düzenli tüketimde içerdiği beta karoten sayesinde göz sağlığını genel olarak olumlu etkilediği ortaya çıkmıştır.
 4. Sinüzite iyi gelir: Sinüzit önleyici madde olan bromelain, ananas içeriğinde yer alıyor. Bu maddenin sinüzit tedavisinde etkili olduğu biliniyor.
 5. Gut hastalığına iyi gelir: Yine içerisinde bulunan bromelain enzimi sayesinde ananas gut hastalığına da iyi geliyor. ananasın faydaları
 6. Eklem ağrılarını azaltır: Özellikle artrit hastalığı ile ortaya çıkabilen eklemlerde iltihaplanma, şişkinlik, ağrı ve sertliğe ananas yine bromelain enzimi içermesi sayesinde iyi gelir. Bromelain, eklemlerdeki iltihabı(enflamasyon) ve şişmeyi azaltabilir. Bunlar eklem ağrısının ana nedenleridir. Şişkinlik ve iltihap azaldıktan sonra kişinin hareket kabiliyetinde de olumlu yönde değişim olur.
 7. Kalbi korur, hastalıkları önler: Kalp sağlığı için faydalı meyveler arasında ananas ilk sıralarda yer alıyor. Antioksidan bir besin olması sayesinde ananas, kalp hastalıkları için risk oluşturan serbest radikallerle savaşır. Antioksidan bileşenleri ile damar hastalıklarına da iyi geliyor. Kalp hastalığı riski taşıyanların meyve tüketiminde ananasa yer vermesi önerilir.
 8. Kanser hücreleriyle savaşır: Ananasın serbest radikallerle mücadele ederek vücudu riskli hastalıklardan koruduğu bilinen bir gerçek. Bu hastalıklar arasında en ciddi ve yaygın olanı kanser çeşitleridir. Kanser hücreleri kişiler fark etmeden sinsice bedene yayıldığından tehlikelerinden korunmak, riski azaltmak için ananas gibi kötü hücrelerle savaşan antioksidan meyveler, sebzeler tüketmek gerekiyor. Antioksidanlar aynı zamanda iyi hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 9. Kan basıncını dengeler: Ananas birçok değerli minerallerin bulunduğu bir meyvedir. Potasyum da bunlardan biridir. Potasyum eksikliği çok çeşitli sağlık tehlikelerine neden olabilir. Potasyumun vazodilatatör etkisi, kan damarlarının gerginliğini ve stresini azaltır. Böylece vücuttaki kan dolaşımını arttırır. Kan damarları gevşediğinde kan basıncı düşer ve kan akışı düzene girer.
 10. Bağışık sistemini güçlendirir: Mevsim geçişlerinde ve özellikle kış mevsiminde gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalık ortaya çıkar; iklim değişikliğinde zayıf düşen bağışıklık sistemi sayesinde hastalığı vücuda yayar. Ananas içerdiği C vitamini ve diğer özel bileşenler ile bağışıklık sistemimizi korur, hastalıklara karşı güçlendirir.
 11. Saç dökülmesini önler: Ananasın saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasında olduğunu biliyor muydunuz? Dökülen saçlar, cansızlaşan saç telleri ve cansız kökler için ananas yemek, suyunu içmek saç sağlığını destekliyor. Mevsim geçişlerinde yaşanan yoğun saç dökülmesi sorunu için ananas ile süreci sağlıklı geçirmek mümkündür.
 12. Cilt problemlerine iyi gelir: Her gün düzenli olarak bir veya iki dilim ananas yemek; cilt sağlığı için çok sağlıklıdır. Vitamin, mineral ve özel bileşenleri sayesinde ananasın cilde faydaları arasında öne çıkanlar nemlendirici etkisi ve akne, sivilce problemlerini yenmeye yardımcı olmasıdır. Cildin esneklik kazanmasını sağlayan meyve aynı zamanda yaşlanmaya karşı cildi korur. Kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır. Kış mevsiminde yaşanan cilt kuruluğunu önler.
 13. Sindirim sistemini çalıştırır, Ananas yüksek oranda diyet lifi içerir. Yüksek lifli besinler hem sindirim sistemi organları hem de metabolizma için oldukça faydalıdır. 
 14. Kilo vermeyi kolaylaştırır: Ananas metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımına yardımcı olan bir meyvedir. Yüksek lifli yapısı ve düşük kalorisi sayesinde sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmak ve kolay zayıflamak isteyenler diyet programına ananası mutlaka eklemelidir. Elbette özel bir alerjik durum yoksa tüketilmelidir.

Ananasın Besin Değeri ve Kalorisi Nedir?

Ananas 100 gramda 50 kalori barındırıyor. 1 dilim ananas (yaklaşık 90 gram) 45 kaloriye tekabül ediyor. 100 gramı baz aldığımızda ananasın besin değeri şöyle:

 • Karbonhidrat: 13.10 g
 • Diyet lifi: 1.4 g
 • Protein 0.54 g
 • Yağ 0.12 g
 • Tiamin 0.075 mg
 • Riboflavin 0.033 mg
 • A vitamini 58 g
 • C vitamini 47.8 mg
 • Pantotenik asit 0.209 mg
 • Niacin 0.51 mg
 • B6 Vitamini  0.108 mg
 • Folat  18 μg
 • Potasyum 108.8 mg
 • Kalsiyum 12 mg
 • Demir 0.29 mg
 • Çinko 0.11 mg
 • Magnezyum 11.8 mg
 • Sodyum 1 mg
 • Fosfor 8mg

Ananas Nasıl Yenir?

Ananas, soyulup çiğ şekilde yenilen bir meyvedir. Tatlılarda, pastalarda, dondurmalarda, içeceklerde ve salatalarda kullanılarak tüketilebiliyor. Ananas birçok salata, tatlı & pasta tarifleriyle uyumlu olduğundan farklı yiyeceklerde kullanım alanı oldukça geniştir. Diyet yapanlar, ara öğün olarak sağlıklı bir şeyler yemek isteyenler yoğurda ananas dilimleyip sağlıklı bir öğün oluşturabilir.

Ananaslı meyve salatası

Ananası sağlıklı meyve salatalarınıza ekleyerek de yiyebilirsiniz.

Ananas Günde Ne Kadar Tüketilebilir?

Ananas diyeti yapanlar bir gün içerisinde yoğun şekilde ananas tüketiyorlar. Bununla birlikte herhangi bir diyet programı uygulamayan, normal şekilde beslenen, sağlıklı bir kişi için günlük ananas tüketimi 3 – 4 dilim olabilir. Elbette özel bir alerjiye sahip olmayanlar, mide problemi yaşamayanlar, ilaç kullanmayanlar için geçerlidir. Ananas tüketimiyle ilgili özel bir yan etki yoktur. 3 – 4 dilim aşılabilir ancak her meyvenin fazlası zararlı olduğundan tüketim dozuna dikkat edilmelidir.

Ananasın Fiyatı Ne Kadardır?

Ananas fiyatı satıldığı yere göre değişmekle beraber genelde yaklaşık olarak 5 ila 8 lira civarıdır. Sezonlara göre daha yüksek fiyatlara satılabiliyor. Pazar, manav, market ve organik gıda pazarlarında dilimlenmiş, soyulmuş satılabildiği gibi soyulmadan da veya alındığı an soyularak satılabiliyor.

Ananas Nasıl Soyulur?

Düşünüldüğünün aksine ananası soymak çok da zor değil. Eğer aldığınız markette kestirmediyseniz, keskin ve sağlam bir bıçak yardımıyla evde de soyabilirsiniz. Ananasın yapraklarının bulunduğu üst kısmı tamamen kesip meyveden ayırın. Ardından ananasın kabuklarını yukarıdan aşağı olacak şekilde kesin. Böylece meyvenin yenilebilir iç kısmı elinizde kalacak. Bu kısmı ise ananası halkalar şeklinde kesip yemek istiyorsanız yan yatırın ve 4-5 dilim olacak şekilde kesin.

Afiyet olsun 🙂

Ananas Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Ananas diyeti ya da ananas detoksu genellikle metabolizmayı hızlandıran etkileri ve bazen de ciğerleri temizlemesi nedeniyle son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Çeşitli uzmanlar tarafından sigarayı yeni bırakmış kişilerin ciğerlerinde sigara nedeniyle daha önce birikmiş katran ve nikotinin temizlenmesine yardımcı olması amacıyla da önerilmektedir. Bununla birlikte ananas diyetine başlamadan önce kesinlikle bir diyetisyene ya da ilgili uzman doktora danışılmalıdır.

Ananas diyeti ile 3 günde 3 kilo vermenin mümkün olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ananas diyetinin zayıflamaya yardımcı olan etkileri şöyledir;

 • Vücuttaki ödemi atar
 • Tokluk hissi verir
 • Sindirim sistemini çalıştırır
 • Yağ yakar
 • Toksinleri atar
 • Metabolizmayı hızlandırır

Ananas diyetinin uygulaması gayet pratiktir. Her öğünde ve ara öğünlerde bir su bardağı kadar dilimlenmiş ananas tüketmek gerekiyor. Elbette ceviz, badem, yoğurt ve çiğ sebzelerle birlikte öğünler düzenlenmelidir. Bu diyet her bünye için farklılık göstereceğinden bir beslenme uzmanına danışarak size özel bir ananas diyeti de hazırlatabilirsiniz. dilimlenmiş ananas

Ananasın Zararı Var mıdır? Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ananas tüketimine dair yapılmış herhangi bir zararlı, yemeyin uyarısı bulunmuyor. Uzmanlar spesifik durumlar üzerinden dikkat edilecek noktaları belirtiyor. İşte o uyarılar;

 • Hassas mideye sahip olanlar ve özel bir ilaç tedavisi görenler ananas tüketiminde dikkatli olmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananların ananas tüketmeden önce doktoruna danışması gerekiyor. Zira ananasın kan pıhtılaştırma özelliği bulunuyor.
 • Ananas suyu içme konusunda diyabet hastalarının dikkatli olması gerekiyor. Doğal ve taze sıkılmış bile olsa ananas suyunda bulunan şeker oranı aşırı gelebilir. Şeker hastalarının bu konuda kendi doktorlarına danışması en uygunudur. Ananas suyu içilecekse de miktarı düşük olmalıdır.
 • Bazı insanlarda direkt olarak ananas alerjisi olabilmektedir. Ananas alerjisi olan kişilerin ufak miktarlarda bile olsa ananas tüketmemesi gerekir.
 • Aşırı ananas ve ananas suyunun tüketiminin diş çürüğüne neden olabileceği yönünde görüşler vardır. Ancak tam aksini belirten, diş ve diş etlerini koruduğunu söyleyen uzmanlar da bulunuyor. Bu noktada aşırı tüketimden kaçıp, uygun miktarlarda tüketmeye özen gösterilmelidir.

Ananas Kabuğunun Faydaları ve Kullanımı

 • Cilt: Ananas içerdiği vitaminler, proteinler nedeniyle cilde dost bir meyvedir. Ananas kabuklarından yapılan maskenin cildi nemlendirdiği, yenilediği biliniyor.
 • Zayıflama: Beslenme uzmanları ananas kabuğu ile hazırlanan çayın yağ yakımını hızlandırdığını belirtiyor. 4 su bardağı su içerisine 2 parça ananas kabuğu, tarçın, yarım limon ve bir parça zencefil ile kaynatılıp günde birkaç fincan içmek yeterlidir.
 • Ödem Söktürücü: Ananas kabuğu ödem oluşumunu önler, vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Ödemi önlemek selülit problemlerini de yenmeye de yardım eder.

ananas kabuğu

Ananas Yaprağı Faydaları ve Kullanımı

Koyu yeşil ananas yaprakları faydalıdır. Yapraklardan yapılan çayı içmek stresi alır, sindirimi rahatlatır, hazımsızlığa yardımcı olur. Regl sancılarını rahatlattığına dair genel bir görüş vardır.

Yazımızın sonuna geldik. Beğendiyseniz aşağıda bulunan paylaşım tuşlarıyla sosyal medyada paylaşarak sevdiklerinizin de yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply

5 × three =