Altın Çilek Nedir? Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

0

Altın çilek meyvesi son birkaç yıl içerisinde birçok insanın sağlığını korumak için kullandığı meyvelerden biri olarak gündeme oturmuş ve ülke çapında popüler hale gelmeye başlamıştır. Altın çileğin faydaları saymakla bitmiyor. Bu  güzel meyve artık ülkemizde daha fazla tanınmaya başlıyor.

 • Altın Çilek Nedir? Nerede Yetişir?
 • Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?
 • Altın Çilek Nasıl Tüketilmeli?
 • Altın Çilek Tüketiminde Dikkat Edilecekler

Altın Çilek Nedir? Nerede Yetişir?

Altın sarısı renginde, kıvam olarak kayısıya benzeyen altın çilek; lezzetli ve oldukça şifalı bir meyvedir. Meyvenin ana vatanı Peru ve Kolombiya’dır ancak Asya ve Türkiye dâhil Avrupa ülkelerinde üretiliyor. Altın çilek isminden ziyade yer kirazı, güveyfeneri, inka eriği, yer çileği, ve kış kirazı isimleriyle de birçok yörede tanınıyor. Sıcak iklim meyvesidir, ekşi tatlı mayhoş bir tadı vardır. Meyvenin özünde potasyum, kalsiyum, fosfor mineralleri; A, C, B1, B2, B6 ve B12 vitamini bulunuyor. Protein anlamında ise birçok meyve ve sebzeye göre yüksek oranda içeriyor.  Ayrıca altın çilek kalorisi de düşük bir meyvedir. Altın çileğin 100 gramı sadece 53 kaloridir. Sindirimi rahatlatan, gençlik enerjisi veren, kilo kontrolü sağlayan ve daha birçok hastalığa, sağlık problemine iyileştirici, koruyucu, önleyici etkiler sunan altın çilek; mucizevî meyveler arasındaki yerini çoktan almıştır. Sağlığa bu denli iyi gelen altın çileğin tüm faydaları nelerdir okuyabilirsiniz…

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

 1. Şeker hastalarına iyi gelir: Altın çilek ile ilgili yapılan tıbbi araştırmalar sonucunda diyabet hastalarının tüketmesinin uygun olduğu bir meyve olduğu sonucuna varılmıştır. Yine de şeker hastalığınız varsa ve altın çilek tüketmeyi düşünüyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz.
 2. Kilo vermeye yardımcı olur: Altın çileğin faydaları arasında zayıflama konusunda sağladığı destek de bulunuyor. Yüksek oranda lif içeren meyve, sindirim sistemi organlarını çalıştırır, yağ yakımını hızlandırır; kilo vermeyi doğrudan kolaylaştırır. Diyet listelerinde sıklıkla yer alan meyve, spor yapan kişilerce çok tüketilir.
 3. Antioksidan özelliği taşır: Güçlü antioksidanları altın çileği doğrudan değerli hale getiriyor. Antioksidanlar, cilt güzelliğine oldukça etkilidir. Cildi pürüzsüzleştirir, gözenekleri açar, cildin yağ dengesini düzenler.
 4. İç organları temizler: Antioksidan özellik taşıması, sindirim sistemini harekete geçirmesi, yağ yakmayı hızlandırması sayesinde iç organları temizler. Bilhassa böbrek ve idrar yollarını temizlemede rol oynar; parazit ve zararlı bakterilerin dışarı atılmasına zemin hazırlar.
 5. Cilde iyi gelir: Metabolizma hızlı çalıştığında cilt dokusu yenilenme sürecine girer; terin, kirin, zararlı bakterilerin atılmasını sağlar. Altın çilek tüm bunları yaparken aynı zamanda kan dolaşımını olumlu yönde etkileyerek cilt problemleriyle savaşır: Siyah nokta, akne, sivilce izleri, güneş lekeleri gibi. Meyvenin cilde en büyük etkisi gençlik vermesidir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır, cildi gözeneklerden arındırarak gerer. Uzun vadede parlak, yumuşak, genç ve sağlıklı bir cilt kazandırır.
 6. Göz hücrelerini yeniler: Altın çileğin az bilinen faydaların bir diğeri ise göz sağlığına iyi gelmesidir.. Yapılan araştırmalar meyvenin göz sinirlerini yenilediğini göstermiştir.
 7. Kansere karşı koruma sağlar: Altın çileğin, prostat başta olmak üzere birçok kanser çeşidine karşı koruyucu rol oynadığı, hastalığa yakalanma riskini en aza indirgediği biliniyor. Yaş ve kuru şekilde tüketildiğinde aynı etkiyi sunuyor. İçten ve dıştan koruma sağladığı için güçlü bir meyve kabul ediliyor.
 8. Lif oranı yüksektir: Altın çilek, dünyanın lif oranı en yüksek meyvelerinden biri olduğu kabul edilmiştir. Lifli besinlerin sağlığımız için öneminin büyük olduğunu her fırsatta dile getiren uzmanlar, altın çileği bu konuda bir numaraya taşımıştır.

Altın Çilek Nasıl Tüketilmeli?

Altın çileğin faydaları saymakla bitmez. Hem kurutulumuş hem de taze hali küçükten büyüğe herkes için faydalı ve etkilidir. Tüketimi için ise özel bir şeye gerek yoktur. Tüketiminde dikkat edilmesi gereken şey aşırılıktır. Peki altın çilek günde kaç tane yenmeli? Altın çilek de günde 8-10 taneden fazla tüketilmemelidir. Bununla birlikte diyet programı içerisinde altın çilek kullananlar günde 5-6 tane tüketmelidir. En faydalı besinin bile fazlası zarardır. Altın çileği azı karar çoğu zarar prensibiyle tüketmekte fayda vardır. Altın çileğin tüketimi şöyledir;

 • Taze veya kurutulmuş altın çilek, çiğ şekilde yenilebiliyor.
 • Tek başına meyve olarak tüketildiği gibi aynı zamanda salatalarda kullanılabiliyor.
 • Tatlı, pasta, dondurma gibi tariflerde kullanılır; pasta süslemelerinde çikolataya batırılıp dondurularak tercih edilir.
 • Reçel, marmelat, şurup gibi farklı tariflerle zenginleştirilip kahvaltıda tüketilebilir.

Altın Çileğin Zararı Var mıdır? Altın Çilek Kullanımına Dair Öneriler

 • Altın çilek tüketiminde dikkat etmesi gereken kişilerin başında düşük tansiyona sahip kişiler yer alıyor. Uzmanlar meyvenin içeriğini ve tansiyon üzerindeki etkisine vurgu yaparak düşük tansiyonlu kişilerin altın çileği hiç tüketmemesini öneriyor. Aksi halde baygınlık şeklinde etki gösterebilir.
 • Diyet programı kapsamında, kilo vermek amacıyla altın çilek tüketiminde günlük maksimum beş adet yenmesi önerilir. Yemeklerden yaklaşık 15 dakika önce tüketilmesi önerilir.
 • Altın çilek meyve haricinde birçok ilacın özellikle de zayıflamaya dair ilaçların içeriğinde kullanılıyor. İlaç olarak kullanan kişilerin ilacı kullanmadan önce ambalajına bakmalı, sağlık ve tarım bakanlığı onayının olup olmadığını kontrol etmelidir. Bu konuda aksi hallerin yaşandığı unutulmamalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin ise altın çilek yemeden önce mutlak suretle doktora danışmaları gerekiyor.
 • Altın çilek metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini çalıştırır. Bu iki özellik baz alınmalı ve ishal problemi yaşayan kişilerin hatta bu yönde ilaç tedavisi gören/görmüş kişilerin altın çilek tüketiminde dikkatli olması, doktoruna danışması önerilir.
 • Şeker hastaları için zararlı olmadığı genel olarak kabul edilmiş olsa dahi aşırı ve sık tüketim zararlıdır. Diyabet hastaları günde 5 – 6 adet tüketmelidir ve sadece bir defada yemelidir. Her öğünde bu miktarda tüketilmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Şeker hastalarının doktorlarına danışmadan altın çilek tüketimine başlamamasını öneriyoruz.
Kaynaklar
Physalis Facts and Health benefits
Health Benefits of Rarest and Exotic fruits of the world
14 Health Benefits of Physalis
Physalis Nutrition
10 Benefits of Physalis fruit will make you want it more
Physalis Benefits
Share.

Leave A Reply

1 + three =