Aloe Veranın Faydaları, Bakımı ve Kullanımı Hakkında Her Şey

0

Çok faydalı bir bitki olan aloe vera yapraklarında özel ve oldukça yararlı bir jel bulunduran, ana vatanı Afrika olarak kabul edilen bir bitkidir. Son 10 yılda iyice popüler hale gelen aloe veranın Türkçe adı sarısabır olarak da biliniyor. Genelde direkt olarak aloe vera olarak anılan bu bitki bazen aloe vera çiçeği ismiyle de karşınıza çıkabilir. Vücudumuza birçok farklı faydası bulunmakla beraber aloe veranın faydaları arasında en çok öne çıkanlar cilde ve saçlara faydalarıdır. Bitkinin içerisindeki jel bol miktarda aminoasit, mineral ve vitamin barındırır. Eğer cilt sağlığınıza önem veriyorsanız bu denli faydalı, zengin içeriğe sahip bir bitkiyi evde yetiştirmemek neredeyse düşünülemez. Yazımızın içerisinde aloe veranın evde yetiştirilmesi ve kullanımı ile ilgili gerekli bilgileri de vereceğiz. İnceleyeceğimiz konular sırayla şöyle:

 • Aloe Veranın Faydaları
 • Aloe Veranın Cilde Faydaları
 • Aloe Veranın Saçlara Faydaları
 • Aloe Vera Nasıl Kullanılır?
 • Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir? Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Aloe Vera Jel Yapımı
 • Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?
 • Aloe Vera Bitkisi Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?
 • Aloe Veranın Zararı Var mıdır? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aloe veranın faydaları nelerdir maddeler halinde bir bakalım…

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

 1. Aloe vera cilde iyi gelir: Aloe veranın en bilinen faydası cilt sağlığa yaptığı harika katkılardır. Yara ve yanık iyileşmesinde yardımcı olan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan oksin ve giberellik asit hormonları da aloe vera jelinin içerisinde yer alıyor. Bu sayede ciltteki yaraları iyileştirmede müthiş bir etkiye sahiptir. Yaranın olduğu bölümdeki kan dolaşımını hızlandırdığı için hızlı iyileşme sağlar. Cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korur. Cilt lekelerini geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca sivilce ve akne problemleri olanlar da aloe veradan faydalabilir.  Ayrıca aloe vera alanine, arginine ve aspartik asit gibi vücudumuzun fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirmesini sağlayan faydalı aminoasitleri içerir.  Bu sayede anti-aging etkisi yapar. Sağlıklı bir metabolizma da sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir. Aloe veranın cilde faydaları konusunda yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha ayrıntılı bilgi vereceğiz. saksıda aloe vera bitkisi
 2. Ağız içi yaraları tedavi eder: Ağız içinde çıkan yaraları ve iltihaplanmaları için aloe verayı ezip, ağız içindeki yaraya sürmek yeterlidir. Düzenli uygulandığında iyileşme sağlar, iltihapları kurutur.
 3. Akne problemlerini yener: İltihap kurutucu yönü ile aloe vera akneye karşı en etkili ve doğal ilaçtır. Günde 3 kere akneli cilde aloe vera jeli sürmek iyileştirici rol oynar. Aynı zamanda ciltteki yağ ve nem dengesini düzenler.
 4. Saçları canlandırır: Aloe vera jelini saç diplerine düzenli sürmek saç derisini başta zararlı güneş ışınları olmak üzere dış etkenlerden korur. Özellikle çok sık fön çektiren, işlem uygulayan kişiler için saçı korumanın en doğal yolu aloe veradır. Daha parlak ve yumuşak saçlar için tercih edilebilir.
 5. Selülit oluşumunu önler: Aloe veranın cilt üzerindeki gücü selülitlere de fayda sağlıyor. Düzenli yürüyüş, koşu yapan kişiler aloe verayı bacaklarına masaj yaparak yedirdiği takdirde selülit oluşumunu büyük oranda önler.
 6. Kilo vermeye yardımcı olur: Aloe veranın faydaları arasında zayıflama sürecine destek olması da bulunur. Aloe vera jelini, limon ve bal ile karıştırarak tüketmek zayıflama sürecini hızlandırır. Üç malzemeyi karıştırıp süzün ve sabahları uyandığınızda için. Etkisini orta vadede görebilirsiniz.
 7. Mide yanmasına iyi gelir:  Aloe vera anti-enflamatuar yani iltihap önleyici bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde mide yanmasına iyi gelen bir bitkidir. Mide yanmasını azaltmak amacıyla aloe vera jeli ve bir bardak su karıştırılarak tüketilebilir. (Not:Bu nokta dikkat edilmesi gereken konu bitkinin içinden çıkan sarı renkli sıvının içilmemesi gerekiyor. Sadece renksiz aloe vera jeli kullanılmalı.) Bu karışım kilo verme sürecini de destekler.
 8. Kabızlığı önler: Aloe veranın kendi özsuyu bağırsakları çalıştırır, ancak çok sık tekrarlamak zararlı olabileceğinden kabızlık yaşandığı dönemde sadece bir ya da iki kez kullanılması önerilir. Aloe veranın aşırı tüketimi durumunda ishal sıkıntısı da ortaya çıkabilir.
 9. Metabolizmayı kuvvetlendirir: Aloe vera besin değeri açısından da oldukça zengindir. İçerdiği yararlı vitamin ve amino-asitlere ek olarak kalsiyum, krom, bakır, selenyum, magnezyum, manganez, potasyum, sodyum ve çinko gibi vücudumuzun sağlıklı işleyişi açısından hayati öneme sahip birçok minerali de içinde bulundurur.  Bu sayede genel olarak metabolizmamızın kuvvetlenmesini sağlar.
 10. Stresi yenmeye yardımcı olur: Aloe vera antioksidan yapıya sahiptir. Sinir sistemine doğrudan etki eder ve ruhen rahatlama sağlar. Zihni sakinleştirir, stresi yener. Depresif ruh halini sakinleştirir.
 11. Bebek cildine dosttur: Bebeklerin hassas cilt yapısı için doğal bir ürün arayanlar için aloe vera içeren sabunlar, losyonlar bebek cildine iyi geliyor. Bitkinin içerisindeki jel kullanılarak yine bebeklerin cildine bakım yapılabilir. Bebek cildi bir yetişkine göre daha duyarlı olduğundan ve her bebeğin hassasiyetleri farklı olabileceğinden, eğer aloe vera kullanılacaksa öncelikle uzman bir doktordan onay almanızı öneririz.
 12. Kolesterolü düşürmede rol oynar: Damar tıkanıklarını önlemeye yardımcı olan aloe vera, yüksek kolesterolü düşürmede etkilidir. Aloe vera çiçeğinden yapılan çayı içmek kolesterolü dengeler, doğal bir koruma sağlar.
 13. Alerjik problemlere iyi gelir: Alerji hassas bir konu olduğundan aloe vera bu amaçla kullanılacaksa kesinlikle bir dermatoloji uzmanına danışılmalıdır. Çeşitli araştırmalara bazı alerji türlerinin ciltteki yansımalarını dindirmek, iyileştirmek için aloe vera jeli kullanmanın etkili olabileceğini göstemiştir. Aloe vera içeren ürünler de aynı şekilde uzman bir dermatoloğa danışarak kullanılabilir.
 14. Kansere yakalanma ihtimalini azaltır: Yapılan araştırmalar aloe vera tüketiminin kanser tümörleri üzerinde etkili olduğunu, tümörün büyümesini önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Aloe vera, antioksidan olan A  vitamini(beta-karoten), C ve E vitaminleri içerir. Antioksidanlar vücudumuzda serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve kansere yakalanma ihtimalimizi düşürür. Böylece düzenli aloe vera tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığı ifade edilmektedir. Aloe vera kullanarak kendiniz de aloe vera çayı da dahil olmak üzere çeşitli içecekler yapabilirsiniz. Bunlardan da birazdan bahsedeceğiz.

aloe vera salatalık limon

Şimdi de aloe veranın cilde faydaları nelerdir biraz daha ayrıntılı bakacağız.

Aloe Veranın Cilde Faydaları

 1. Akne ve Sivilce lekelerini iyileştirir:  Aloe vera cilt bakımı için birçok farlı amaçla kullanılabilir. Aloe veranın içerisindeki jel, cilde her anlamda sağlık kazandırıyor. İlaç tedavisine rağmen sonuç alınamayan akde & sivilce problemleri için düzenli olarak sorunlu bölgeye aloe vera jeli sürmek fayda sağlayabiliyor.
 2. Güneş yanıklarına iyi gelir: Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için sıklıkla güneş koruyucu kremler kullanılır. Hassas ciltlerde güneş, küçük lekeler bırakır. Aşırı güneşlenmede ise cilt yanar. Tüm bu problemlerin önüne doğal, pratik, sağlıklı şekilde geçmek için aloe vera jeli mükemmel bir seçimdir.
 3. Yara ve yanık tedavisinde kullanılır: Kaynar sıvı, ateş gibi çeşitli nedenlerden ötürü cilt yanığı yaşayanlar ya da herhangi bir şekilde yaralananlar tedavi süresince aloe vera jelini yanık ya da yara bölgesine pansuman şeklinde uygularsa yanık izlerini geçmesini ve derinin yenilenmesini sağlar.
 4. Yaşlanmayı geciktirir: Aloe vera jeli barındırdığı değerli içerik sayesinde cildi yeniler, kırışıklıkların oluşumunu önler, yaşlanma izlerini silmeye yardımcı olur. Belli bir yaşın üzerindeki kişiler için bilhassa doğal bir kozmetik bitkidir. Birçok yaşlanma önleyici kozmetik üründe aloe veranın ana madde olarak yer aldığını unutmamak gerekiyor. Her gün bir parça aloe vera kesip temiz cilde uygulamak yeterlidir.
 5. Cildi nemlendirir: Aloe veranın cilde faydaları arasında cildimizi nemlendirmesi de var. Mevsim geçişlerinde ve kış süresince ciltte görülen pul pul dökülmeler, kuru doku cildi yıpratır. Aloe verayı yüz, boyun ve ellerde nemlendirici krem gibi kullanmak mümkündür. Spor yapan kişiler basen ve karın bölgelerine de masaj yaparak kullanabilirler. Böylece selülit ve kilo alıp vermeye bağlı oluşan çatlaklar büyük oranda azaltılır.
 6. Ciltteki renk eşitsizliğini giderir: Yüzün T bölgesi, elmacık kemikleri, çene bölümü çoğunlukla farklı renklerde olabiliyor. Çoğu kadın makyaj yapmadan önce renk eşitsizliğini gidermek, dengeyi sağlamak için kozmetik kremler kullanıyor. Aloe vera tam bu aşamada doğal bir destek sağlıyor ve sorunu uzun vadede çözmeye yardımcı oluyor. Üstelik yoğun kozmetiğe karşı cildi korumuş oluyor. aloe vera sağlıklı cilt ve saç

Aloe Veranın Saça Faydaları

 1. Kepek oluşumunu önler: Aloe vera jelini veya aloe vera bitkisini dikenlerinden arındırarak ezip saç diplerine masaj yaparak yedirmek kepekleri ortadan kaldırıyor. Haftada iki kere bir süre düzenli yapmanız kepeklerden arınmanıza yardımcı olur, tekrarlamasını önler.
 2. Saça parlaklık verir: Mevsime bağlı veya çok fazla işlem görmüş saçlarda yaşanan cansızlık için doğal tedavi yöntemleri şart. Aloe vera jelini saç diplerine ve boylarına yedirip 30 dk bekletmek yeterlidir. Elbette tek seferlik bakım yeterli gelmez, haftada bir gün uygulanabilir.
 3. Saçları nemlendirir: Fön, boya, maşa, soğuk, aşırı güneş gibi etkenlerden ötürü saçlarda yaşanan kuruluğu aloe vera jeli ile yenebilirsiniz. Jeli banyodan önce saça yedirip bekletmeniz yeterlidir.
 4. Derideki yağlanmayı önler: Aloe veranın faydaları arasında saç derisindeki yağlanmayı azaltması da bulunur. Saç diplerinde görülen yağlanmalar ne yazık ki saçlara kirli bir görüntü veriyor. Bu problemi yenmek için kimyasal bir ürün tercih etmek yerine aloe veradan faydalanmak daha etkili ve doğal bir çözüm sağlar. Bitkinin jelini saç diplerine yedirip masaj yapın ve 30 dk bekleterek soğuğa yakın suyla durulayın.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?      

Cilt için aloe vera kullanımı(topikal kullanım): Aloe verayı cilde uygulamak son derece basittir. Bitkiyi bıçakla kesip içerisindeki jeli kaşıkla sıyırmak suretiyle jeli alabilirsiniz. (Bu noktada bitkinin içerisinden bazen jelden ayrı olarak sarı bir sıvı gelebilir. Bu durumda sarı sıvıyı temizledikten sonra jeli kullanınız. Sarı sıvıyı yüzünüze sürmeyiniz.) Öte yandan jeli bitkiden ayırmadan direk yaprağıyla birlikte tutup yüzünüze elinize sürebilirsiniz. Aloe verayı güneş koruyucu olarak kullanacaksanız eğer nemlendirici kremle karıştırıp kullanabilirsiniz. Etkisini arttırmış olursunuz.

Saç için aloe vera kullanımı: Aloe verayı saçlarınızda tıpkı cilde uyguladığınız gibi kullanabilirsiniz. Farklı bakım yağlarıyla meç edilip kullanılacaksa eğer bitkinin içerisinden jelin ayrıştırılması önerilir. Farklı ürünlerle karıştırılıp kullanılacaksa blenderdan geçirilip kullanılabilir.

Aloe verayı içmek için: Önceki bölümlerde anlattığımız gibi aloe veranın faydaları arasında kabızlığı geçirmesi ve metabolizmayı kuvvetlendirmesi de yer alır. Aloe verayı içmek için bir adet olgunlaşmış aloe vera yaprağını kesin, içindeki jeli bıçak veya kaşık yardımıyla çıkartın. Geniş bir kase içerisine koyun, bir bardak su ekleyin ve blender yardımıyla harmanlayın. Aynı işlemi mutfak robotu kullanarak da yapabilirsiniz. Karışımı süzgeçle süzüp sabahları uyandığınızda kahvaltıdan önce içebilirsiniz. Bu su zayıflamaya, kabızlığa, sindirim sorunlarına ve daha birçok şeye faydalıdır. Aloe verayı ananas, çilek, salatalık gibi farklı malzemelerle bir araya getirerek kullanabilir, lezzetli sular, çaylar elde edebilirsiniz. evde aloe vera yetiştirme

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir? Aloe Vera Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe veranın faydaları saymakla bitmiyor. Şimdi bakalım evde kolaylıkla aloe vera nasıl yetiştirilir. Aloe vera ya da halk arasında bazen söylenen şekliyle aloe vera çiçeği tam bir saksı bitkisidir. Genellikle küçük saksılarda satılan aloe verayı, bereketli bir bitki olduğundan büyük saksıya dikmenizi öneririz. Zira bir dal ektiğiniz aloe vera bir süre sonra sürekli çoğalacağı için saksınızın büyük olmasında fayda var. Unutmayınız ki aloe vera çok sık saksı değişimini sevmez. Aloe vera güneşi seven bir bitkidir. Güneş alan bir noktaya koyabilirsiniz. Ancak aloe veranın soğuğa karşı dayanıklılığı çok yüksek değil, 5 derecenin altında dışarıda bırakılması önerilmiyor. Güneşi seven bitki su konusunda ise çok istekli değildir. Toprağı kurudukça sulanması gerekiyor. Genel olarak kışın haftada bir yazın ise haftada iki defa sulanması yeterlidir. Su miktarı ise iyi ayarlanmalıdır ve toprak çamurlaşmamalıdır. Nemli toprak ideal bir sulama ölçüsüdür. Aloe vera çiçeği eğer evin içerisinde bakılamıyorsa, balkon veya cam kenarına koyulacaksa, rüzgâra maruz kalacak noktalarda olmamalıdır. Saksı – toprak değişimi yapılacaksa eğer, ilkbahar aylarına denk getirilmelidir. Aloe vera saksı ve toprak değişimi mümkünse yılda bir kez  yapılmalıdır. Toprak seçerken ise humuslu ve lifli topraklara öncelik verilmelidir. Güneş alan bir noktaya konulmalıdır. Evin içerisinde yetiştiriliyorsa günde en azından birkaç saat güneş alan bir yere konulabilir.

Aloe Vera Jel Yapımı

Aloe vera jeli yapmak sanıldığından kolaydır. Aloe veranın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için bitkinin içerisindeki jeli saf şekilde kullanabilirsiniz. Elbette etkiyi güçlendirmek daha sağlıklı hale getirmek için saça, cilde iyi gelen bitkisel yağlar ile harmanlayabilirsiniz. Yaz aylarında güneş kreminizle birlikte aloe vera jelini karıştırarak daha etkili, doğal bir krem elde edersiniz. Yine nemlendirici el kreminizi ve jeli ayrı bir kapta meç edip güçlü bir kış kremi elde edebilir, en şiddetli soğuklarda dahi cildinizi kuru soğuğa karşı koruyabilirsiniz. Oldukça yararlı bir bitki olduğundan birçok farklı kozmetik markasının  aloe vera kremleri de piyasada bulunmaktadır. aloe vera jeli

Aloe Vera Jeli Nasıl Saklanır?

Alove vera jelini bitkiden çıkardıktan sonra ağzı sıkıca kapatılan bir cam kavanozda birkaç gün boyunca saklayabilirsiniz, bu sürede aloe vera taze kalır. Açıkçası aloe verayı saklamanın en iyi yöntemi de içine herhangi bir şey karıştırmadan bu şekilde saf haliyle muhafaza etmektir. Ancak bu yöntem kullanıldığında söylediğimiz gibi tazeliği birkaç gün sürmektedir. Aloe vera jelini bitkinin içerisinden çıkardıktan sonra birkaç farklı yöntemle daha uzun süreler saklayabilirsiniz .

C Vitamini ile saklama yöntemi: 100 mililitre Aloe Vera jeli için ihtiyacınız olanlar: 0.8 gr. kristalin C vitamini ve 600 IU E vitamini yağı.
Uygulaması:

 • Jeli yapraktan çıkarın.
 • Vitaminleri ekleyin ve hepsini blender’a atın. Blender’ı düşük hızda çalıştırın
 • Karışımı küçük cam kavanozlara koyun ve kapaklarını sıkıca kapatın.
 • Kavanozları buzdolabında saklayın. Bu şekilde jelinizi 3 aya kadar saklayabilirsiniz.

Bal ile saklama yöntemi: Bu yöntemi daha çok aloe verayı direkt olarak yiyecekseniz ya da çeşitli yiyeceklerin içerisine karıştıracaksanız kullanabilirsiniz.

Uygulaması:

 • Aloe vera yaprağından jeli çıkardıktan sonra bazen aloe vera jeli ile birlikte bitkinin içinden gelen sarı sıvıyı ayırın.
 • Jeli eşit miktarda bal ile karıştırın.
 • Bu karışımı da aloe vera çayı ve smoothie yapımında ve daha birçok farklı yöntemle kullanabilirsinz.

Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

Aloe vera maskesi çoğunlukla saf jel kullanılarak yapılıyor. Bitkiden çıkan jeli kaşıkla ezip temiz ve hafif nemli cildinize yedirin, 20 – 30 dk sırt üstü uzanıp bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Daha hızlı bir uygulama için bitkiyi ikiye ayırıp direkt yüzünüze sürebilirsiniz. Aloe vera maskesi yapmanın bir başka yolu da yine cilt için oldukça yararlı bir besin olan salatalık ile aloe vera jelini karıştırmak. İşte salatalık ve aloe vera maskesi tarifi:

Gerekli malzemeler:

 1. 1 büyük salatalık
 2. Blender
 3. Büyük aloe vera yaprağı
 4. Yoğurt

Maske yapımı:

 • Salatalığın kabuğunu soyun ve ardından da küçük ve küp küp olacak şekilde doğrayın.
 • Daha sonra parçaları bir blendır içine yerleştirin ve 30 saniye kadar karıştırarak püre haline getirin. Bu püreden 6 yemek kaşığı kadar alıp bir kaseye koyun.
 • Ardından ise büyük bir aloe vera yaprağını alın ve 4 yemek kaşığı kadar jeli içinde salatalık püresinin bulunduğu kasenin içine koyun.
 • Son olarak 2 yemek kaşığı yoğurdu da kaseye ekleyin ve bir çatal yardımıyla iyice karıştırın.

Uygulaması:

 • Aloe vera maskesini uygulamadan önce yüzünü ılık suyla iyice yıkayın.
 • Cildiniz biraz nemli haldeyken aloe vera maskesini gözlerinize ve gözlerinizin yakın çevresine değdirmemeye çok dikkat ederek yüzünüze yavaşça sürün.
 • Maskeyi yüzünüzde 20 dakika kadar tutun.
 • 20 dakikanın sonunda yüzünüzü ılık suyla iyice yıkayın ve durulayın.

Önemli not: Eğer herhangi bir aşamada cildinizde bir rahatsızlık hissederseniz hızlıca maskeyi yıkayın ve temizleyin.

Aloe Vera Bitkisi Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?

Aloe vera bitkisi marketlerde, çiçekçilerde, bostanlarda, fidanlıklarda ve hatta Bauhaus gibi yapı marketlerde dahi satılıyor. Fiyatları ise bitkinin boyutuna, yaşına göre değişebiliyor. Aloe vera fiyatı ise çok yüksek seviyelerde değil. 7 – 8 lira gibi cüzi seviyelerden başlıyor. Önerimiz küçük alıp bizzat büyütmenizdir.

Aloe Veranın Zararları

 • Aloe vera hassas cilt tiplerinde alerjiye, deri tahrişine sebep olabiliyor. Aloe vera jeli kullananlar bitkiyi uyguladıktan sonra herhangi bir kaşıntı, kızarıklık yaşarsa bölgeyi bol soğuk suyla yıkayıp doktora danışmalıdır.
 • Hamilelerin ve emziren annerlin herhangi bir şekilde aloe vera kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.
 • Aloe verayı ağız yoluyla tüketmek diyabetik ve kalp rahatsızlığı yaşayan kişiler için zararlıdır. Doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Aşırı tüketim ishal yapar ve bağırsaklarda hasara neden olabilir. Aloe vera suyu dikkatli kullanılmalıdır.

Aloe veranın faydaları, bakımı ve kullanımı ile ilgili birçok bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Beğendiyseniz aşağıda bulunan tuşlarla sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Cilde faydalı besinler ve bitkiler konusunda bir araştırma yapıyorsanız Hindistan Cevizi Yağı ve Argan Yağı ile ilgili yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

Kaynaklar
6 Amazing Benefits
21 Surprising Benefits
8 important benefits
Medicinal Uses Of A Favorite Herb
Skin and Hair Care
Skin Benefits
4 Amazing Health Benefits
Share.

Leave A Reply

nine − one =